Data publikacji:

Jaki krem po retinolu najlepiej stosować?

Jeżeli chociaż trochę interesujesz się pielęgnacją skóry, to na pewno już wiesz, że retinol (albo retinal) to jedna z najlepszych substancji aktywnych, które można wprowadzić do swojej rutyny. Pochodna witaminy A wykazuje szereg właściwości, w tym między innymi pomaga w walce z trądzikiem i zmniejsza widoczność zmarszczek. Tak skuteczne działanie idzie jednak w parze z dużym potencjałem drażniącym i przesuszającym. Właśnie dlatego tak ważne jest, z czym połączysz dany składnik. Jaki krem po retinolu stosować? Podpowiadamy.
jaki krem po retinolu

Dlaczego krem po retinolu jest tak ważny?

Wiele osób zastanawia się, czy po retinolu nakładać krem. Chociaż nie jest to obowiązkowe, to zdecydowanie polecamy zainwestowanie w odpowiedni kosmetyk, który pomoże w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niechcianych efektów ubocznych, jednocześnie wspierając barierę ochronną skóry.
A dlaczego to, jaki krem przy retinolu wybierzesz, ma takie znaczenie? Ze względu na intensywne działanie składnika aktywnego (nawet w niskich stężeniach). Jeżeli będziesz stosować niewłaściwy kosmetyk, to narazisz się na większe podrażnienia i przesuszenie oraz zaburzenie bariery hydrolipidowej skóry.
Czytaj również: Oparzenia retinolem
Co nałożyć po retinolu? Czytaj dalej.

Jaki krem po retinolu wybrać? Na to zwróć uwagę

Co po retinolu? Strzałem w dziesiątkę jest krem o działaniu nawilżającym, odżywczym, kojącym i regenerującym. Dobrze, aby wspierał proces gojenia, łagodził ewentualne podrażnienia i zaczerwienienia oraz chronił przed uszkodzeniem bariery hydrolipidowej skóry i nadmiernym przesuszeniem. Wybierając krem na retinol, weź pod uwagę:
  • formułę – polecamy te bogate, odżywcze, pokrywające skórę warstwą ochronną, która działa jak kojący opatrunek;
  • typ swojej skóry – dopasuj składniki do potrzeb swojej cery (ma to szczególne znaczenie w przypadku tej tłustej i trądzikowej);
  • przeznaczenie – warto mieć pod ręką dwa produkty: jeden krem nawilżający po retinolu na noc i drugi, już lżejszy, na dzień.
  • Decydując, co nakładać po retinolu, zwróć uwagę na te składniki:
  • ceramidy – są częścią tzw. cementu międzykomórkowego i bariery hydrolipidowej, chronią skórę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych;
  • kwas hialuronowy – działa nawilżająco, pomaga zatrzymać wodę w naskórku;
  • allantoina – wykazuje właściwości łagodzące i kojące, idealna w przypadku podrażnień po retinolu;
  • prowitamina B5 (pantenol) – łagodzi, koi, nawilża oraz wspiera procesy regeneracyjne skóry;
  • ekstrakty i oleje roślinne – wybieraj te łagodzące i kojące (ekstrakt z rumianku i wąkroty azjatyckiej) oraz zawierające cenne kwasy tłuszczowe (olej z nasion wiesiołka, olej jojoba).
  • Co więcej, bez względu na to, jaki krem na retinol kupisz – koniecznie zainwestuj też w kosmetyk z filtrem (najlepiej SPF 50), którego stosowanie na dzień jest obowiązkowe podczas kuracji retinoidami.

    Polecamy: Z czym nie łączyć retinolu?

    Jaki krem przy retinolu nie jest dobrym wyborem?

    Skoro już wiesz, jaki krem pod retinol (jeśli stosujesz metodę kanapkową) albo po nim stosować, to warto też sprawdzić, jakie kosmetyki nie sprawdzą się w duecie z pochodną witaminy A. Warto unikać produktów, które mają w składzie:
  • alkohol,
  • dodatki zapachowe,
  • składniki drażniące (np. kwasy),
  • inną pochodną witaminy A.
  • Wybieramy krem nawilżający po retinolu – polecane produkty

    Po teorii czas na polecenie konkretnych produktów. Sprawdź, jaki krem do retinolu wybrać spośród ulubieńców kobiet.

    Bielenda Professional SupremeLab Barrier Renew

    Hit nie tylko wśród kobiet stosujących retinol. Krem od marki Bielenda to odżywcza formuła z ceramidami, skwalanem, fitosterolami i kwasami tłuszczowymi, które są niezbędne do zachowania zdrowej bariery hydrolipidowej.

    Ceramidowy krem regenerujący z 5% betainą 3% mocznikiem BasicLab

    Ceramidowy krem po retinolu od marki BasicLab nadaje się do każdego typu cery i może być stosowany zarówno na dzień, jak i na noc. To formuła pomagająca w odbudowie bariery hydrolipidowej, wyciszająca zaczerwienienia, nawilżająca, odżywcza i regenerująca.

    Purito Dermide Cica Barrier Sleeping Pack

    Szukając najlepszego kremu do stosowania po retinolu, miej też na oku propozycję marki Purito. To formuła zawierająca między innymi wąkrotkę azjatycką, ceramidy, kwas hialuronowy, olej kokosowy i pantenol. Wspólnie nawilżają i regenerują skórę, pomagają utrzymać spójność międzykomórkową oraz łagodzą podrażnienia.

    Czytaj również: Retinol - jak stosować?

    FAQ o stosowaniu retinolu

    Kiedy odstawić retinol?
    Przede wszystkim w sytuacji, gdy ma miejsce oparzenie retinolem – na skórze pojawiają się czerwone plamy, podrażnienia, świąd i ból. Mogą być one objawem reakcji alergicznej na któryś ze składników kosmetyku. Oprócz tego odstawienie retinolu jest rekomendowane w przypadku starania się o dziecko i zajścia w ciążę. Jeżeli wybierasz się na egzotyczne wakacje i obawiasz się regularności w stosowaniu kremu z filtrem, możesz rozważyć krótką przerwę w używaniu serum z retinolem.

    Z czym nie można łączyć retinolu?
    Świetne pytanie. Z czym nie łączyć retinolu? Przede wszystkim z kosmetykami, które zawierają składniki o potencjale drażniącym – z kwasami. Nie zaleca się także używania w jednej rutynie retinolu i czystej formy witaminy C (kwasu askorbinowego), innych produktów z pochodnymi witaminy A (chodzi np. o kremy z retinolem na serum z tym samym składnikiem) oraz peelingami mechanicznymi czy enzymatycznymi.

    Ile razy w tygodniu stosować retinol?
    To zależy. Retinol należy wprowadzać stopniowo, początkowo najlepiej nakładać go co 3 dni (2 razy w tygodniu). Po kilku tygodniach, jeśli nie zauważysz efektów ubocznych, możesz zwiększyć częstotliwość aplikacji do 3 razy w tygodniu. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule: Retinol – jak stosować?
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.