Data modyfikacji:

Maść żywokostowa. Jak przygotować ją w domu?

Żywokost to roślina, która od pokoleń znana jest z właściwości przeciwbólowych, antyseptycznych i kojących. Maść żywokostowa stosowana jest powszechnie przy różnego rodzaju urazach, oparzeniach, alergiach, a nawet przy trądziku. Czy wiesz, że możesz przygotować ją zupełnie samodzielnie? Sprawdź nasz przepis na maść z żywokostu!

maść żywostokowa

Żywokost lekarski – moc ukojenia wprost z natury

Żywokost lekarski w medycynie ludowej wykorzystywany jest od setek lat. Służy do przygotowywania leczniczych maści, które znakomicie sprawdzają się w leczeniu urazów kostno-stawowych, bóli kręgosłupa oraz stawów. Żywokost wspomaga także gojenie ran, zapobiega powstawaniu blizn, leczy stany zapalne w obrębie skóry. Co ciekawe, żywokost znajduje zastosowanie w kosmetyce, ponieważ skutecznie łagodzi trądzik oraz objawy alergii kontaktowej.

Żywokost jest rośliną wszędobylską – możesz spotkać go na łąkach, polanach, a także w lasach i parkach. Możesz rozpoznać go po fioletowych, dzwonkowatych kwiatach. Roślinę z powodzeniem można uprawiać również w przydomowych ogródkach – nie wymaga ona specjalistycznej pielęgnacji.
Warto pamiętać, że żywokost jest bogatym źródłem witamin C, P oraz witamin z grupy B. Zawiera również minerały – wapń, fosfor, mangan oraz żelazo. Najwięcej dobroczynnych składników znajdziesz w jego korzeniu.

Maść żywokostowa – zastosowanie

Naturalna maść żywokostowa to preparat, który powinien zagościć w każdej domowej apteczce. Jest niezastąpiona w łagodzeniu popularnych dolegliwości skórnych – otarć, oparzeń, zranień. Z jej zalet skorzystają również alergicy i osoby borykające się z egzemą skórną.

Należy pamiętać, że żywokost lekarski nie powinien być stosowany przez dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami wątroby. Zawarte w roślinie alkaloidy pirolizydynowe mogą obciążać wątrobę. Z tego samego powodu zaleca się stosować go wyłącznie zewnętrznie.

Maść żywokostowa – przepis

Przygotowanie domowej maści z żywokostu nie jest skomplikowane. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość – składniki maści muszą „dojrzeć”, aby uzyskać odpowiednie właściwości oraz konsystencję. Proces przygotowywania domowej maści z żywokostu trwa miesiąc.

Składniki, które będą ci potrzebne to korzeń z żywokostu, suszony żywokost, olej roślinny, gliceryna oraz wosk pszczeli. Aby sporządzić maść z żywokostu, musisz przygotować specjalny olej i wyciąg glicerynowy.
  • Zacznij od przygotowania masy glicerynowej. ½ szklanki suszonego żywokostu zalej szklanką gliceryny. Mieszankę umieść w słoiku i dobrze zakręć. Masę glicerynową należy odstawić do chłodnego miejsca na 30 dni, a następnie odfiltrować za pomocą gazy i umieścić w naczyniu z ciemnego szkła.
  • Korzeń żywokostu rozdrobnij w blenderze i umieść w słoiku. Zalej go olejem roślinnym podgrzanym do temperatury 50 stopni Celsjusza. Zakręć szczelnie słoik i odstaw na 2 tygodnie, co kilka dni lekko mieszając miksturę. 
  • Odfiltruj olej żywokostowy za pomocą gazy. 
  • Czas na przygotowanie maści żywokostowej. Rozpuść odrobinę wosku pszczelego w kąpieli wodnej, a następnie dodaj do niego łyżkę oleju z żywokostu oraz łyżkę mieszanki glicerynowej. Wszystko dokładnie wymieszaj i przelej do małego słoiczka.
Maść żywokostową należy przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu. Swoje właściwości zachowa przez około miesiąc – dobrze jest więc zużyć ją w tym czasie.

Maść żywokostowa – domowy sposób na bóle i urazy

Maść z żywokostu lekarskiego okaże się nieocenioną pomocą w stłuczeniach, skręceniach, otarciach i oparzeniach. Przygotuj domową, naturalną maść i przekonaj się o słynnych właściwościach żywokostu!
Autorka: Joanna Stanuch