Data modyfikacji:

Jaka maść na wypryski? Top 5 produktów, które warto użyć

Choć pryszcze najmocniej kojarzą nam się z okresem dojrzewania, w istocie tego typu zmiany mogą pojawić się nawet na twarzy dojrzałej osoby. Na szczęście można je szybko zlikwidować przy pomocy maści. Sprawdź, co powinna zawierać maść na wypryski i poznaj 5 najbardziej popularnych produktów z tej kategorii.
maść na wypryski

Przeczytaj również: Czym i jak myć twarz?

Maść na wypryski – jak ją wybrać?

Zastanawiasz się, jaka maść na wypryski najszybciej pomoże ci odzyskać dobry wygląd? Produkty tego typu oczywiście różnią się od siebie składem, niemniej najczęściej zawierają:
  • izotretynoinę,
  • ichtiol z lanoliną,
  • tlenek cynku z kwasem salicylowym,
  • nadtlenek benzoilu,
  • kwas azelaionowy.
Tego typu substancje zawierają maści sprzedawane bez recepty. W produktach dostępnych tylko po okazaniu dokumentu dodatkowo może się znaleźć erytromycyna, tetracyklina oraz metronidazol.

Dobra maść na wypryski: Top 5

Nawet znając zalecane składniki, bardzo łatwo pogubić się w wyjątkowo obszernej ofercie produktów do likwidowania pryszczy. Dlatego ułatwimy ci zadanie – oto 5 preparatów, które od lat uznawane są za najlepsze w walce z wypryskami.
  • Maść ichtiolowa
Fantastyczna i niedroga maść na trądzik różowaty bez recepty, która oczywiście poradzi sobie również i z innymi zmianami. Maść nie pachnie zbyt przyjemnie, a do tego ma brunatny, zniechęcający kolor, ale to tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko to, że naprawdę świetnie działa – już po kilku godzinach pryszcze znikają bez śladu.

Dermatolodzy zalecają tę maść na pryszcze, trądzik młodzieńczy o niewielkim nasileniu czy różnorodne przebarwienia.
  • Maść cynkowa
Kolejna dobra maść na pryszcze to ta z tlenkiem cynku, czyli po prostu maść cynkowa. Działa wysuszająco i ściągająco, dzięki czemu dość szybko i skutecznie likwiduje zmiany na skórze. Pomaga w redukowaniu trądziku – zarówno u młodszych, jak i starszych osób, stosowana jest również w zmniejszaniu nasilenia opryszczki wargowej. Należy też podkreślić, że jest bardzo tania.

Maść cynkowa ma oczywiście pewną wadę – jest białego koloru i nie wchłania się szczególnie mocno. Dlatego też aplikuje się ją głównie wtedy, gdy plany na wieczór nie uwzględniają wyjścia.
  • Maść propolisowa
Maść propolisowa wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz grzybobójcze. Bardzo pomaga redukować nasilenie grzybicy (na przykład na stopach), jest również stosowana na wszelkie zmiany zapalne. Innymi słowy jest to naprawdę dobrze działająca maść na wypryski – w tym także ropne, trudno gojące się rany oraz oczywiście trądzik.

Uwaga! Maść propolisowa może brudzić tkaniny (jest lepka), dlatego nakładanie jej na twarz na noc nie jest najlepszym pomysłem.
  • Tormantiol
Jeden z lepszych produktów do łagodzenia stanów zapalnych na skórze. Tormantiol zawiera wyciąg z kłączy pięciornika (warto kupić jego najnowszą wersję ze zwiększoną ilością tego składnika, czyli Neo-Tormantiol). Ta świetna maść na wypryski ma działanie przeciwzapalne, ściągające oraz bakteriostatyczne. Warto mieć ją pod ręką nie tylko z uwagi na potencjalne, drobne zmiany na twarzy, ale także dlatego, że produkt pomaga leczyć trudno gojące się rany.

Uwaga! Tormantiol zawiera boraks, dlatego nie należy stosować go dłużej niż 10 dni.
  • Benzacne
W końcu jest i Benzacne – skuteczna i tania maść na trądzik dla dorosłych i młodzieży. Działa wysuszająco i przeciwbakteryjnie, więc powinna być stosowana właśnie na stany zapalne, ale nie np. na zaskórniki.

Uwaga! Warto pamiętać, że Benzacne – w przeciwieństwie do pozostałych wymienionych produktów, może powodować zaczerwienienie i pieczenie skóry. W przypadku pojawienia się takich dolegliwości należy ją odstawić.
Autor: Robert Wojtaś