Data publikacji:

Maść niedźwiedzia – zastosowanie 

Idealna na bóle reumatyczne, mięśniowe i kostno-stawowe – to właśnie maść niedźwiedzia. Zastosowanie tej popularnej maści jest jednak o wiele szersze. Zapraszamy do artykułu, w którym podpowiadamy, jak i na co ją stosować. 

Czytaj również: Rozgrzewka przed biegiem

Maść niedźwiedzia – co to za maść? 

Maść niedźwiedzia bazuje na naturalnych substancjach i ekstraktach roślinnych. Nie ma w sobie produktów pochodzenia zwierzęcego, więc sprawdzi się nawet dla wegan. Maść niedźwiedzia nie powinna mieć w składzie parabenów – to konserwanty, które mają chronić produkt przed zepsuciem. W dodatku parabeny mogą uczulać. 

Zastosowanie maści niedźwiedziej

Maść niedźwiedzia jest idealna dla osób starszych, a także sportowców. Uśmierza wszelkiego rodzaju bóle mięśniowe, kostno-stawowe czy reumatyczne, a przy tym działa przeciwzapalnie. Stosuje się ją bezpośrednio na skórę, najlepiej 2-3 razy dziennie. Warto także dodać, że maści niedźwiedziej nie mogą stosować kobiety w ciąży, matki karmiące, a także dzieci poniżej 16. roku życia. Nie smaruj nią również świeżych ran czy wyprysków. Maść niedźwiedzia nie powinna mieć kontaktu z oczami i okolicą nosa czy ust. 

O czym jeszcze warto pamiętać? Przed jej użyciem, wykonaj próbę uczuleniową. Posmaruj maścią niewielki obszar na ciele i odczekaj 24 godziny. Jeśli po tym czasie nie pojawi się silne zaczerwienienie, suchość czy wysypka, to śmiało możesz stosować ją na co dzień. 

Poniżej dowiesz się, jakie są rodzaje maści niedźwiedziej i którą z nich warto wybrać na konkretne dolegliwości. 

Rodzaje maści niedźwiedziej

Wyróżniamy dwa rodzaje maści niedźwiedziej: chłodzącą i rozgrzewającą. Każda z nich różni się od siebie przede wszystkim składem, a co za tym idzie, również przeznaczeniem. Sprawdź, która z nich będzie najlepsza na twoje dolegliwości. 

Maść niedźwiedzia chłodząca

W składzie chłodzącej maści niedźwiedziej znajdziesz takie rośliny jak mięta, mięta chińska oraz arnika górska. Chłodząca wersja popularnej maści sprawdzi się przy wszelkiego rodzaju urazach i kontuzjach – będzie zatem idealna po intensywnym wysiłku fizycznym, a także dla osób starszych. Ponadto działa ona przeciwobrzękowo, rozluźniająco, przeciwbólowo i przyspiesza gojenie siniaków. Maść chłodząca idealnie nadaje się do masażu nadwyrężonych wysiłkiem fizycznym pleców. 

Maść niedźwiedzia rozgrzewająca

Rozgrzewająca maść niedźwiedzia zawiera w swoim składzie wiele pro zdrowotnych ziół i naturalnych wyciągów roślinnych. Najważniejszymi z nich są:
  • kozłek lekarski,
  • rumianek,
  • olejek eukaliptusowy,
  • korzeń żeń-szenia,
  • koper włoski,
  • latorośl winna,
  • chmiel zwyczajny,
  • olejek kamforowy,
  • melisa,
  • krwawnik pospolity. 
Niedźwiedzia maść rozgrzewająca łagodzi bóle pleców, mięśni i stawów. Ponadto jej rozgrzewające składniki rozszerzają ściany naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, zmniejszają stan zapalny. Maść niedźwiedzia rozgrzewająca ma również znieczulać, łagodzić nerwobóle i objawy reumatyzmu oraz chronić tkankę kostną. Zawarte w maści olejek eukaliptusowy i kamforowy dodatkowo wykazują działanie relaksujące, zmniejszające napięcie nerwowe i przyczyniają się do redukowania objawów zmęczenia.
Warto również wspomnieć jak działa maść rozgrzewająca – dzięki swoim właściwościom może wywoływać pieczenie i lekkie zaczerwienienie skóry, które nie powinno być mylone z reakcją uczuleniową. To całkowicie naturalne zjawisko
A wy, stosowaliście już maść niedźwiedzią? Jak oceniacie jej prozdrowotne właściwości? Maść niedźwiedzią warto mieć w swojej domowej apteczce – nigdy nie wiadomo, kiedy przytrafi się stłuczenie czy kontuzja. 

Autor: Klaudia Borycka