Data modyfikacji:

Nafta kosmetyczna na włosy i twarz. Jak ją stosować?

Wokół nafty kosmetycznej wyrosło bardzo wiele mitów – wiele z nich wskazuje na to, że produkt ten, zamiast pomagać urodzie, może poważnie zaszkodzić zdrowiu. W rzeczywistości efekt, jaki uzyskasz, stosując naftę kosmetyczną na włosy i twarz, zależy od poprawności jej używania. Dowiedz się, jak stosować naftę z głową!

nafta kosmetyczna

Nafta kosmetyczna – zastosowanie

Nafta kosmetyczna to substancja powstająca w procesie destylacji ropy. Bywa nazywana olejem parafinowym i można znaleźć ją w wielu różnych kosmetykach – głównie kremach oraz balsamach. Nafta nadaje produktom kremową i jedwabistą konsystencję, a dzięki właściwościom okluzyjnym może sprawiać, że składniki aktywne z kosmetyku lepiej wnikają w głąb skóry.
Należy wiedzieć, że nafta kosmetyczna sama w sobie nie jest ani odżywcza, ani szkodliwa. Według najnowszych badan, ta substancja nie wnika w głąb skóry, dlatego nie należy obawiać się jej wpływu na organizm. Nie posiada w sobie żadnych minerałów i witamin, dlatego nie poprawi jakości twojej cery.

Skąd zatem nafta pojawiła się w kosmetyce? Sekretem jej popularności są wspomniane właściwości okluzyjne, czyli okrywające. Nafta tworzy na skórze izolacyjny film, który chroni ją przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak mróz, słońce czy zanieczyszczenia atmosferyczne. Podobnie działa nafta kosmetyczna na włosach – chroni kosmyki przed przesuszeniem i łamaniem.

Nafta kosmetyczna – jak używać ją na włosy?

Nafta jest bardzo popularna wśród tzw. włosomaniaczek. Z jej pomocą można w kilka chwil poprawić wygląd nawet bardzo suchych i zniszczonych kosmyków. Efekt ten jest jednak powierzchowny; olej parafinowy wygładza strukturę włosa, uzupełniając ubytki, dzięki czemu fryzura staje się idealnie gładka i lśniąca.

Naftę kosmetyczną należy aplikować na suche lub lekko wilgotne końcówki włosów w minimalnej ilości. W przeciwnym wypadku uzyskasz efekt nieświeżych i oklapniętych włosów. Ponadto pamiętaj, aby po naftę kosmetyczną do włosów sięgać nie częściej niż 2 razy tygodniowo.

Naftę kosmetyczną możesz zastosować również jak maseczkę, trzymając ją na włosach 10 minut, a następnie zmywając wodą i szamponem. Nie zapominaj jednak, że olej parafinowy jedynie maskuje niedoskonałości fryzury, a nie niweluje ich. Nie zastępuj nim dobrych masek oraz odżywek!

Nafta kosmetyczna na twarz. Czy to dobry pomysł?

Nafta kosmetyczna, nakładana zwłaszcza w sporych ilościach, wykazuje właściwości komedogenne. Oznacza to, że może przyczynić się do powstawania niedoskonałości skórnych. Z tego powodu odradzamy smarowania nią całej twarzy. Nie oznacza to jednak, że olej parafinowy w ogóle nie nadaje się do zabiegów pielęgnacyjnych. Kilka kropel nafty możesz zmieszać z naturalnym olejkiem do twarzy. Jeśli ma on gęsta i tępą konsystencję, nafta znacznie ułatwi jego aplikowanie.

Nafta kosmetyczna – cena. Jaką naftę wybrać?

W drogeriach internetowych możesz spotkać się z różnymi rodzajami nafty kosmetycznej. Podstawowa, czysta nafta to koszt zaledwie kilku złotych. Możesz zdecydować się również na naftę kosmetyczną z dodatkiem roślinnego olejku, witamin lub roślinnego ekstraktu.

Nafta kosmetyczna? Używaj, ale mądrze

Jak widać, nafta kosmetyczna nie jest substancją, która może zaszkodzić zdrowiu. Nie ma zdolności przenikania do organizmu, dlatego możesz stosować ją bez obaw. Pamiętaj jednak, że należy używać jej z umiarem i niezbyt często – w przeciwnym wypadku może przyczynić się do złego wyglądu włosów i skóry.
Autorka: Joanna Stanuch