Data modyfikacji:

Najczęstsze błędy w stosowaniu retinolu

Podrażnienia i suchość skóry podczas kuracji retinolem powoduje, że wiele kobiet rezygnuje z jego stosowania. Jeśli Ty także borykasz się z tymi problemami, sprawdź czy nie popełniasz błędu w jego nakładaniu. Przedstawiamy najczęstsze błędy w stosowaniu retinolu.

Retinol to niesamowicie skuteczna broń przeciw zmarszczkom, przebarwieniom oraz trądzikowi. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że stosujemy go prawidłowo. Jeśli na Twojej twarzy pojawiły się niepokojące oznaki, sprawdź czy nie popełniasz jednego z błędów podczas kuracji retinolem.

Łączenie z nieodpowiednimi kosmetykami

Podstawowym błędem przy stosowaniu retinolu jest łączenie go z innymi silnie działającymi preparatami. Podczas terapii retinolem unikajmy kosmetyków z kwasami AHA, kwasem salicylowym, nadtlenkiem benzoilu oraz innych kosmetyków antytrądzikowych o podobnym działania. Ich łączenie nie tylko prowadzi do podrażnień, ale i może wzajemnie obniżać swoje działania.

Stosowanie samego retinolu

Innym błędem jest oparcie swojej pielęgnacji tylko i wyłącznie na retinolu. Owszem ten składnik potrafi zdziałać wiele dobrego na naszej twarzy, jednak nie powinnyśmy zapominać o kosmetykach nawilżających. Polecanym połączeniem jest kuracja retinolem i nawilżaczem o prostym składzie przeznaczonym do skóry suchej i wrażliwej. Jeśli stosowanie retinolu wyjątkowo podrażnia Twoją skórę, możesz spróbować nakładać go na warstwę kremu nawilżającego.

Rozpoczynanie kuracji od największych stężeń lub stosowanie retinolu w nadmiarze

Co prawda, podrażnienia na początku kuracji są normalne, jednak te nadmierne powinny być dla nas sygnałem, ż coś jest nie tak. Jeśli są one na tyle łagodne, że osoba stojąca w normalnej odległości ich nie zauważa, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak są na tyle intensywne, że przypominają poparzenia słoneczne, prawdopodobnie zaczęliśmy kurację od za dużego stężenia lub nakładamy retinol zbyt często. Dla bezpieczeństwa przygodę z retinolem warto zacząć od najniższych stężeć i nie stosować go codziennie – na początek może to być nawet raz w tygodniu.

Brak systematyczności

Równie częstym błędem, co nakładanie retinolu w nadmiarze jest stosowanie go w dużych odstępach czasu. Niestety, nie ma się co łudzić, stosowanie retinolu raz na jakiś czas nie przyniesie nam spektakularnych efektów. Pamiętajmy o tym, ze komórki dostosują się do retinolu po 2- lub 3-tygodniowej kuracji i dopiero wtedy można mówić o braku tolerancji na ten składnik.

Autor: Natalia Malko