Data publikacji:

Olej kokosowy na zęby: naturalne wybielanie zębów olejem kokosowym

Każdy z nas marzy o pięknych, białych zębach. Problem w tym, że niekoniecznie uśmiecha nam się (nomen omem) droga wizyta u dentysty albo sięganie po inwazyjne wybielanie. Na szczęście istnieje naturalna i skuteczna alternatywa – to wybielanie zębów olejem kokosowym. Sprawdź, jak olej kokosowy wpływa na uzębienie i w jaki sposób go stosować.

olej kokosowy na zęby

Olej kokosowy na zęby – działanie

Podobno olej kokosowy na zęby stosowano już w średniowieczu. Oczywiście brakuje pewności, czy to prawda, jeżeli jednak tak było – to nasi przodkowie postępowali słusznie. Współczesne badania dowodzą bowiem, że olej kokosowy świetnie wpływa nie tylko na wygląd zębów, ale również na zdrowie całej jamy ustnej.

Precyzując, sprawia on, że:
 • Zęby stają się bielsze
Wybielanie zębów olejem kokosowym jest tanie, przyjemne, a przede wszystkim – skuteczne. Efekty stosowania tego preparatu widoczne są już po około dwóch tygodniach jego stosowania.
 • Łatwiej zapobiegać próchnicy
Jeśli zaczniesz stosować olej kokosowy na zęby, zapewnisz sobie większą ochronę przed próchnicą. Wszystko dlatego, że produkt ten działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, a nawet przeciwgrzybiczo.
 • Zmniejsza się nasilenie krwawienia z dziąseł
Jeżeli dość często zauważasz krew na szczoteczce do zębów, to koniecznie zacznij stosować olej kokosowy na zęby. Nie tylko łagodzi on podrażnienia, ale dodatkowo zapobiega narastaniu kamienia nazębnego, który często jest przyczyną wspomnianych krwawień.
 • Jama ustna ma ładniejszy zapach
Płukanie ust olejem kokosowym pomaga bardzo szybko pozbyć się brzydkiego zapachu z ust. Zdaniem wielu osób jest on nawet skuteczniejszy niż wiele specjalistycznych płynów – będąc jednocześnie o wiele łagodniejszym.
 • Podnosi się odporność
Olej kokosowy działa nie tylko na zęby, ale również na ogólny stan organizmu. Pomaga zwalczać wirusy, baterie i grzyby, więc łatwiej o uniknięcie kolejnej infekcji.

Jak stosować olej kokosowy na zęby?

Płukanie ust olejem kokosowym jest banalnie proste. Oto krótka instrukcja:
 • Włóż do ust 1-2 łyżeczki oleju kokosowego.
 • Płucz usta przez około 20 minut (czyli np. podczas porannego prysznica).
 • Wypłucz olej (nie należy go połykać).
 • Dokładnie umyj zęby pastą.
 • Jeśli chcesz, czynność możesz powtórzyć wieczorem.
Uwaga! To, jaki olej kokosowy na zęby wybierzesz, ma duży wpływ na pojawienie się efektów twoich działań. Musi być to produkt tłoczony na zimno, świeży, nierafinowany i organiczny. Upewnij się, czytając etykietę, czy na pewno masz do czynienia z produktem bez żadnych szkodliwych dodatków.

Olej kokosowy na zęby – skutki uboczne

Olej kokosowy bardzo rzadko powoduje występowanie efektów ubocznych, zwłaszcza gdy tylko płucze się nim usta (bez połykania go). Niemniej należy mieć na uwadze możliwe ryzyko alergii. Jeśli po wypłukaniu ust (za pierwszym lub kolejnym razem) zaczniesz odczuwać nudności, zaczną piec cię usta lub odniesiesz wrażenie, że są obrzęknięte – przestań stosować tę metodę.

Domowe sposoby na białe zęby – olej kokosowy to nie wszystko

Pamiętaj, że olej kokosowy możesz łączyć z innymi składnikami – przyspieszy to uzyskanie efektów. Co szczególnie się sprawdza?
 • Olej kokosowy i kurkuma na zęby
Jedną łyżeczkę oleju połącz ze szczyptą kurkumy. Uzyskaną pastę nanieś na zęby na około 5 minut, następnie dobrze wypłucz jamę ustną.
 • Olej kokosowy i soda
Wymieszaj dwie łyżki oleju z czterema łyżeczkami sody. Maskę nanieś na zęby, a po 5 minutach dokładnie umyj je pastą.
 • Węgiel i olej kokosowy na zęby
Dwie pokruszone tabletki węgla aktywnego wymieszaj z łyżeczką oleju kokosowego. Użyj powstałej papki jak pasty, dokładnie szorując zęby. Pozostaw płyn w jamie ustnej na 5 minut, następnie dokładnie wypłucz buzię.
Autor: Robert Wojtaś