Data publikacji:

Jak stosować olejek oregano na skórę?


Oregano to nie tylko aromatyczna przyprawa kojarząca się z pizzą. Olejek eteryczny z tej rośliny wyróżnia się licznymi właściwościami pielęgnacyjnymi. Działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, relaksuje… Jakie jeszcze właściwości ma olejek oregano na skórę? Jak go stosować? Sprawdź!
olejek oregano

Olejek oregano na skórę – co to jest?


Olejek oregano to olejek eteryczny pozyskiwany z tej niezwykle aromatycznej, ale i zdrowej rośliny. Jej inna nazwa to lebiodka pospolita, a występuje ona nie tylko w całej Polsce, lecz także na terenie całej Europy, w Afryce czy też Azji. Lecznicze właściwości olejku z oregano znane są ludzkości już od czasów Hipokratesa.

Olejek z oregano zawiera takie cenne składniki, takie jak tymol, terpeny oraz różne polifenole. To właśnie im zawdzięcza swoje właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Produkt ten stosowany jest nie tylko w medycynie naturalnej, lecz także w kosmetyce. Jego wyjątkowy aromat sprawia, że nie można przejść obok niego obojętnie. 

Olejek oregano – właściwości


Właściwości olejku z oregano są naprawdę liczne. Działa on wykrztuśnie, rozkurczowo i łagodzi bóle mięśniowe. W artykule jednak skupimy się na jego wykorzystaniu w pielęgnacji.
Oto działanie olejku oregano na skórę:
• przeciwzapalne,
• dezynfekujące,
• przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
• antyoksydacyjne,
• pobudzające i energetyzujące.

Olejek oregano – zastosowanie na skórę


Zastosowanie zewnętrzne olejku z oregano sprawdzi się szczególnie u posiadaczek cery tłustej i trądzikowej. Specyfik ten działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, dzięki czemu niweluje wypryski i zapobiega powstawaniu nowych. Olejek z oregano działa również przeciwgrzybiczo, jednak w przypadku chorób skóry zalecamy skonsultowanie się z dermatologiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji na własną rękę.
Kolejne zastosowanie olejku z oregano to dodawanie go do kosmetyków i kąpieli do stóp. Specyfik działa grzybostatycznie i wspomaga leczenie grzybicy stóp. Z tego samego powodu warto go dodawać do kosmetyków do włosów, jeśli cierpisz z powodu łupieżu.
Olejek z oregano pozytywnie wpływa także na stan skóry dojrzałej. Pamiętaj jednak, aby w żadnym wypadku nie aplikować olejku bezpośrednio na skórę, a jedynie dodawać go do gotowych produktów w niewielkiej ilości. Dodatkowo produkt ten pobudza i poprawia nastrój, dlatego warto stosować go w kominkach do aromaterapii.

Olejek oregano na skórę – jak stosować?


Jak stosować olejek oregano na skórę? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że olejków eterycznych nigdy nie powinno się stosować w postaci nierozcieńczonej. Charakteryzują się one silnym działaniem i wysoką koncentracją składników aktywnych, a podanie ich bezpośrednio na skórę (zwłaszcza we wrażliwych obszarach) może skończyć się mocnymi podrażnieniami, które mogą nawet przypominać poparzenia.
Olejek z oregano możesz stosować w postaci nierozcieńczonej na skórę tylko w jednym przypadku – gdy aplikujesz go punktowo na niedoskonałości. W takiej sytuacji nałóż kroplę olejku na patyczek higieniczny i posmaruj nim pryszcza. 
Jeśli masz cerę tłustą lub trądzikową, możesz dodać odrobinę olejku z oregano 100 procent do swojego ulubionego kremu lub żelu do mycia twarzy. Wystarczą 1-2 krople na 200 ml produktu. Takiego kosmetyku nie aplikuj jednak na okolice oczu. Olejek z oregano możesz dodać również do swoich kosmetyków, jeśli masz cerę dojrzałą. W tym przypadku również użyj 1-2 krople na 200 ml produktu. 
Kroplę olejku z oregano możesz dodać również do mieszanki olejów do masażu. Produkt ten przyda ci się również, gdy cierpisz z powodu łupieżu. Dodaj 1-2 kropelki do swojego szamponu i myj nim włosy, gdy łupież się nasili.
Jak stosować olejek z dzikiego oregano do kąpieli? Nie zalecamy wkraplania go bezpośrednio do wanny. Najlepszą opcją jest dodanie odrobiny olejku do płynu do kąpieli. Dzięki temu unikniesz podrażnienia skóry. 
Autorka: Olga Wacholc