Data modyfikacji:

Jak zrobić domowy peeling skóry głowy?


Peeling skóry głowy to świetny sposób na pozbycie się martwego naskórka, pobudzenie cebulek włosowych i usunięcie resztek produktów do stylizacji włosów. Często jednak sklepowe specyfiki są drogie i dość trudno dostępne. Ponadto również ich skład pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem wszystko, czego potrzebujesz do tego pielęgnacyjnego zabiegu, masz w swojej kuchni! Jak zrobić domowy peeling skóry głowy? Wypróbuj nasze przepisy!
fryzjer

Domowy peeling do skóry głowy – dlaczego warto?


Peeling skóry głowy domowy skutecznie pomoże ci oczyścić skalp, dzięki czemu twoje włosy będą bardziej lśniące i wolniej się będą przetłuszczać. Regularne wykonywanie go (wystarczy raz w tygodniu) korzystnie wpłynie na porost nowych włosów, ponieważ masaż, który przy okazji będziesz wykonywać, pozytywnie wpłynie krążenie w skórze głowy.

Zrobienie peelingu skóry głowy przed nałożeniem maski lub odżywki pomoże w bardziej skutecznym wchłanianiu się składników aktywnych zawartych w preparatach.

Peeling do włosów i skóry głowy domowy będzie znacznie tańszym rozwiązaniem niż drogeryjne kosmetyki. Zyskasz również pewność, że nie ma tam zbędnej chemii i dostosujesz domową mieszankę konkretnie pod swoje włosy.

Domowy cukrowy peeling skóry głowy


Do wykonania cukrowego peelingu skóry głowy będziesz potrzebować:

• dwóch łyżek cukru lub cukru kokosowego,
• szamponu (najlepiej z naturalnym składem, pozbawionego m.in. SLS-ów i silikonu),
• ulubionego olejku eterycznego (opcjonalnie).
Zmieszaj w miseczce ok. 15 ml szamponu (w przypadku długich włosów zwiększ ilość kosmetyku według potrzeb), cukier i dwie krople olejku eterycznego. Nałóż mieszankę na mokre włosy i wykonuj delikatny masaż kolistymi ruchami przez około pięć minut. Po tym czasie spłucz wszystko dokładnie, a następnie umyj głowę szamponem jak zwykle. Po wysuszeniu włosów ciesz się miękkimi i pięknie pachnącymi kosmykami!

Słony przepis na peeling


Przepis równie prosty, co domowy cukrowy peeling do skóry głowy, z tą różnicą, że cukier zamieniasz na sól. Dobrze też, jeśli do całości dodasz trochę aloesowego żelu, który dodatkowo nawilży włosy i złagodzi ewentualne podrażnienia.
Wcieraj w skórę głowy dwie łyżki soli połączone z szamponem, olejkiem eterycznym i żelem aloesowym przez 2-5 minut, a następnie dokładnie spłucz włosy. Umyj je jeszcze raz i zastosuj maskę lub odżywkę. Od razu zauważysz pozytywną zmianę w wyglądzie włosów!

Domowy peeling skóry głowy – przepis z kawą


Poznaj domowy sposób na peeling skóry głowy z kawą w roli głównej! Kofeina zawarta w kawie pobudzi cebulki włosów do wzrostu, jednocześnie zmniejszając ich wypadanie. Potrzebujesz tylko szklanki (ok. 250-300 ml) ostudzonej nierozpuszczalnej kawy i trochę ulubionego szamponu. Taki domowy peeling kawowy to również dobry sposób na wykorzystanie kawy, która jest w zużytych kapsułkach do ekspresów. Wystarczy po zużyciu otworzyć taką kapsułkę, a jej zawartość użyć do scrubu.
Wsyp do kubka 3 łyżeczki nierozpuszczalne kawy i zalej wrzątkiem (około 250-300 ml). Odstaw na bok i poczekaj, aż ostygnie. Ostudzoną kawę zamieszaj i zabierz ze sobą do łazienki. Tam przepłukuj swoje włosy kubkiem kawy tak, żeby na jego dnie pozostały fusy. Wybierz je dłonią, wymieszaj z szamponem i nałóż na skórę głowy. Przez około 5 minut wykonuj kolistymi ruchami masaż, dbając o to, aby równomiernie rozprowadzić fusy po skórze głowy. Po tym czasie możesz zostawić jeszcze na 5-10 minut mieszankę we włosach i zawinąć je w ręcznik. Następnie letnią wodą dokładnie wypłucz fusy z głowy – musisz się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ wypłukiwanie kawy zajmuje trochę więcej czasu niż wypłukiwaniu cukru i soli. Jak zyskasz pewność, że nie masz już więcej ziarenek na głowie, umyj włosy jak zwykle.

Kawowy domowy peeling skóry głowy pobudzi krążenie skóry głowy, zrelaksuje cię przyjemnym zapachem kawy i sprawi, że włosy będą miłe w dotyku. Powtarzaj zabieg raz w tygodniu.

Malinowy zawrót głowy


Jaki jeszcze możesz przygotować domowy peeling skóry głowy? Postaw na maliny! Przygotuj kilka garści malin (mogą być mrożone, ale pamiętaj, żeby najpierw je rozmrozić) i każdą z nich przecedź przez sito, najlepiej łyżeczką. Pestki, które ci zostaną na sitku, zmieszaj z łyżką miodu. Do mieszanki możesz dodać papkę przetartych malin, łyżkę soku z cytryny oraz łyżeczkę oleju kokosowego. Doskonale sprawdzi się również olejek arganowy, który wspaniale odżywi i nawilży włosy.
Chociaż celem jest makijaż na wesele, który będzie delikatny, warto, aby podkład był długotrwały, dobrze kryjący, a nawet wodoodporny. Oczywiście nie oznacza to, że należy nałożyć na twarz maskę! Trwały podkład pozwoli na przetrwanie make-upu znacznie dłużej niż przy użyciu bardzo delikatnego kosmetyku, ale nadal trzeba pamiętać o umiarze w jego stosowaniu.
Jeżeli udało ci się powstrzymać przed zjedzeniem mieszanki, nałóż ją na skórę głowy i wcieraj kolistymi ruchami przez dwie minuty. Następnie zostaw na włosach na około 15 minut, dokładnie spłucz i umyj włosy jak zwykle. Malinowy domowy peeling skóry głowy rozpieści twój zmysł węchu owocowym aromatem, a eksplozja cennych substancji odżywczych występujących w malinie i olejach ułatwi rozczesywanie włosów i pozostawi je miękkie.

Domowy peeling skóry głowy owsiany


Do wykonania domowego peelingu skóry głowy nadadzą się również płatki owsiane. Jeśli wybierzesz górskie, możesz je delikatnie zblendować, lub po prostu użyć płatków owsianych błyskawicznych.
Zmieszaj około 20 g płatków (to mniej więcej dwie łyżki) z podobną ilością cukru i odżywką do włosów. Ważne: zanim nałożysz tę mieszankę na głowy, umyj najpierw szamponem włosy. Dopiero potem papkę z płatków wmasuj w skórę głowy przez 5 minut. Po tym czasie owiń włosy ręcznikiem i zostaw na kilkanaście minut, aby składniki aktywne zaczęły działać. Po wszystkim dokładnie wypłucz włosy. Już nie musisz ich myć kolejny raz!

Jaki peeling skóry głowy domowy najlepiej się u ciebie sprawdzi? Cukier, sól, kawa, maliny, czy płatki owsiane? Przetestuj każdą z nich za kilka złotych i wybierz swojego ulubieńca!
Autor: Agnieszka Ragus