Data modyfikacji:

Pielęgnacja włosów nisko, średnio i wysokoporowatych

Chcesz dobrać odpowiednią kurację pielęgnacyjną dla swoich włosów? Zwróć uwagę nie tylko na kolor czy strukturę, ale również na ich porowatość. Dzięki temu dobierzesz takie kosmetyki, które będą dla Twojego typu włosów najskuteczniejsze.

O tym, czym jest i jak sprawdzić porowatość włosów przeczytasz TUTAJ.

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Celem pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest domknięcie łuski włosa i zmniejszenie ich porowatości. Chcemy, by stały się bardziej gładkie, lśniące i „lejące się”.

Składnikiem, który będzie niezbędny w przypadku włosów o wysokiej porowatości są proteiny.  Proteiny często występujące w kosmetykach do włosów to jedwab, keratyna i elastyna. Osoby z wysokoporowatymi włosami powinny unikać kosmetyków z zawartością alkoholu.

Aby jeszcze bardziej wygładzić włosy możemy zastosować tzw. metodę OMO czyli odżywka-mycie-odżywka. Po myciu włosy powinno się wycierać delikatnie. Zwykły ręcznik można zastąpić starą, bawełnianą koszulką.  Jeśli używamy suszarki, pod koniec suszenia włączamy strumienia zimnego powietrza, aby domknąć łuski.

Jak dbać o włosy średnioporowate?

Szczęściary, które mają włosy średnioporowate,  nie muszą układać konkretnych kuracji pielęgnacyjnych. Mając normalne, zdrowe włosy warto metodą prób i błędów sprawdzać, które kosmetyki są dla nas najskuteczniejsze.

Jak dbać o włosy niskoporowate?

W tym przypadku nie potrzebujemy aż tak intensywnej kuracji, jakiej wymagają włosy wysokoporowate. W pielęgnacji należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, żeby zbytnio nie obciążać włosów np. kosmetykami w których składzie znajdziemy silikony. Dobrze jest wybierać produkty o lekkiej konsystencji, dzięki której włosy nie będą wyglądały na tłuste (np. szampony oczyszczające).

Autor: Agnieszka Jaśkiewicz