Data publikacji:

Podrażnienia po depilacji. Jak ich uniknąć?

Depilacja dla wielu kobiet stanowi nieodłączny element pielęgnacji ciała. Niechciane włoski można usunąć różnymi metodami, a wszystkie je łączy je jedno – ryzyko podrażnień po depilacji. Jak ich uniknąć, by móc cieszyć się idealnie gładką skórą bez pieczenia i zaczerwienień? Znamy na to sposoby!

podrażnienia po depilacji

Skąd się biorą podrażnienia po depilacji?

Usuwanie owłosienia z różnych części ciała dla wielu kobiet (a coraz częściej i mężczyzn) stanowi niemal podstawowy zabieg higieniczny i pielęgnacyjny, wykonywany regularnie. Pomimo to warto pamiętać, że ludzka skóra nie jest przystosowana do inwazyjnego usuwania włosków. Każda metoda depilacji może powodować podrażnienia w postaci zaczerwienień, suchości i pieczenia.

Podrażniona skóra po depilacji jest najczęściej efektem infekcji powstałej w mieszkach włosowych. A o tę naprawdę nietrudno – wystarczy zła technika usuwania włosów lub nieodpowiednie kosmetyki. Wówczas cały plan bierze w łeb; zamiast pięknej i gładkiej skóry, otrzymujesz mnóstwo czerwonych kropek, wrastające włoski, pieczenie i świąd.

Niektóre skóry są bardziej podatne na podrażnienia po depilacji niż inne. Jeśli jesteś posiadaczką bardzo wrażliwej lub suchej skóry, koniecznie powinnaś dowiedzieć się, jak wykonywać depilację skutecznie, a zarazem delikatnie.

Skuteczne zapobieganie podrażnieniom po depilacji

Aby uniknąć podrażnień czy czerwonych kropek po depilacji, skórę należy do niej odpowiednio przygotować. Zanim sięgniesz po maszynkę, plastry z woskiem lub depilator, pamiętaj o przeprowadzeniu krótkiego rytuału, dzięki któremu twoja skóra znacznie lepiej zniesie depilację.

Jak zadbać o skórę przed depilacją?

Weź ciepłą kąpiel z dodatkiem zmiękczającego płynu. Wyższa temperatura delikatnie rozpulchni skórę i sprawi, że włoski dosłownie będą łatwiej „wychodzić” z mieszków włosowych.

Wykonaj peeling ciała, wykorzystując gruboziarnisty scrub. To sposób na usunięcie martwego naskórka z okolic mieszków włosowych i oczyszczenie skóry przed depilacją. Peeling zapobiegnie również wrastającym włosom po depilacji.

Odpowiednia technika depilacji

Aby zapobiec podrażnieniom po depilacji, ważne jest także stosowanie się do kilku zasad. O czym należy pamiętać, depilując ciało?

Jeśli golisz się maszynką, nigdy nie rób tego „na sucho”. To prosta droga do czerwonych kropkek po depilacji! Depiluj skórę zawsze podczas ciepłej kąpieli, stosując sporą ilość pianki lub żelu do golenia. Po zabiegu maszynkę umyj pod bieżącą wodą, zdezynfekuj i osusz. Przechowuj ją w suchym miejscu.

Jeśli wybierasz plastry do depilacji, przed ich nałożeniem odtłuść skórę i nałóż na nią cienką warstwę talku. Dzięki temu wosk nie będzie przylepiać się do skóry, a bezpośrednio do włosków. Plaster przyklejaj w kierunku „z włosem”, odrywaj zaś „pod włos”.

Używając depilatora, pamiętaj o tym, że najlepsze efekty uzyskasz, usuwając włoski o długości 2-5 mm. Skóra przed depilacją powinna być czysta i sucha, pozbawiona resztek jakichkolwiek kosmetyków.

Krem po depilacji łagodzący podrażnienia

Gdy usuwasz włoski, niezależnie od wybranej metody, zawsze dochodzi do delikatnego zdarcia wierzchniej części naskórka, co jest przyczyną późniejszych podrażnień. Właśnie dlatego po każdej depilacji należy odbudować barierę hydrolipodową skóry, stosując łagodzący i nawilżający kosmetyk, chociażby balsam nawilżający.

Możesz zdecydować się na nawilżający krem po depilacji, który silnie natłuści skórę i pomoże jej się zregenerować. Najlepsze preparaty łagodzące po depilacji zawierają m.in. wyciąg z aloesu, allantoinę oraz d-panthenol.

Innym rozwiązaniem jest oliwka po depilacji. Dzięki bardzo tłustej formule na długo pozostawia na skórze ochronny film i dokładnie ją nawilża. Pamiętaj, że nie musisz decydować się na oliwkę oznaczoną jako produkt po depilacji. Zdaniem wielu kobiet w tej roli rewelacyjnie sprawdzają się kosmetyki dla niemowląt. Ich zaletą jest to, że posiadają naturalne i delikatne składy.

Produktów łagodzących warto szukać także w internetowych aptekach. Znane i popularne maści, takie jak Alantan czy maść z witaminą A, doskonale pielęgnują skórę po depilacji. Dodatkowo są bardzo tanie – koszt jednej tubki to zaledwie kilka złotych.

Preparaty na wrastające włoski

Bolączką kobiet, które często wykonują depilację ciała, są wrastające włoski. Aby ich uniknąć, skórę po należy regularnie zmiękczać, aby ułatwić nowo wyrastającym włosom przebicie się na powierzchnię.

Stosuj kremy na wrastające włoski po depilacji, zawierające składniki zmiękczające, takie jak mocznik i delikatne kwasy kosmetyczne. Dzięki nim skóra stanie się delikatniejsza i miękka. Dodatkowo kremy z mocznikiem pozwolą zapobiec zapaleniu mieszków włosowych i nieestetycznym, czerwonym kropkom na skórze. Regularnie (1-2 razy tygodniowo) wykonuj peeling ciała, aby pozbyć się martwego naskórka.

Depilacja IPL – zapomnij o podrażnieniach

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszy się domowa depilacja IPL. Niegdyś zabieg ten mógł być wykonywany wyłącznie w salonie kosmetycznym. Dziś, dzięki kompaktowym i prostym w użyciu urządzeniom, każda kobieta może usunąć włoski trwale i delikatnie w domowym zaciszu.

Depilacja światłem jest rekomendowana kobietom, u których dochodzi do kłopotliwych podrażnień wskutek golenia maszynką lub depilatorem. Zaletą depilatorów IPL jest to, że oddziałują bezpośrednio na mieszki włosowe, stopniowo niszcząc je za pomocą energii cieplnej. Nie dochodzi więc do powierzchownych podrażnień skóry. Ponadto, wykonując depilację IPL regularnie, możesz liczyć na trwałe zmniejszenie ilości wyrastających włosów.