Data modyfikacji:

Po pomoc u trychologa - kiedy iść do lekarza włosów?

Trychologia to dziedzina, która dopiero raczkuje na polskim rynku, jednak już teraz zdążyła przynieść ulgę tysiącom osób, zmagającym się z rozmaitymi schorzeniami skóry głowy oraz problemami z włosami.

Trychologia specjalizuje się w wiedzy o włosach oraz skórze głowy. Eksperci związani z tą dziedziną zajmują się analizowaniem, diagnozą oraz leczeniem problemów związanych z tymi okolicami naszego ciała. Rozróżniamy trychologię medyczną, czyli taką, która zajmuje się rozpoznaniem i terapią z użyciem środków medycznych oraz trychologię kosmetyczną, w przypadku której podejmowane są pośrednie kroki w celu wyleczenia problemu, tj. mezoterapia mikroigłowa czy zabiegi fryzjerskie. O przebiegu i formie leczenia decyduje przede wszystkim specjalista po uprzednim zbadaniu skóry na naszej głowie oraz sprawdzeniu kondycji naszych włosów.

Kiedy należy zgłosić się po pomoc u trychologa?

Trychologa warto odwiedzić, gdy zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany na skórze naszej głowy bądź kiedy pojawił się problem ze swędzącą skórą. Nadmierne wypadanie włosów, siwienie, uporczywy łupież, szybkie przetłuszczanie, słaba kondycja włosów, rozdwojone końcówki - każdy z tych problemów należy skonsultować ze specjalistą. Ich przyczynami mogą być tak oczywiste rzeczy, jak niedobór witamin i minerałów, równie dobrze jednak powody mogą być głęboko zakorzenione w naszej psychice. Stres, przepracowanie, szybki styl życia - to wszystko wpływa na stan naszych włosów i skóry.

Jak wygląda wizyta?

Do wizyty u trychologa należy się odpowiednio przygotować, czyli przede wszystkim umyć włosy, zrezygnować jednak z nakładania wszelkich odżywek, balsamów czy produktów do stylizacji. Na taką wizytę warto również zabrać najczęściej używane przez nas kosmetyki, ponieważ specjalista na naszą prośbę może sprawdzić, czy te produkty są odpowiednie dla naszych włosów oraz skóry.

Każde leczenie zaczyna się od konsultacji, dlatego trycholog najpierw przeprowadzi z nami wywiad dotyczący dbania o kondycję włosów i skóry głowy, a także problemów, które zaobserwowaliśmy. Następnie pobierze nam z kilku różnych miejsc na głowie około stu włosów do badania. W ten sposób specjalista sprawdzi czy cebulka włosa jest zdrowa i pozbawiona uszkodzeń, mogących świadczyć o różnych schorzeniach, a także w jakiej fazie wzrostu znajdują się wypadające włosy. W razie potrzeby przeprowadzone zostanie również badanie przy pomocy mikroskopu z mikrokamerą, które pozwoli ocenić stan i kondycję mieszków włosowych.

Po konsultacji dowiesz się, jaka jest przyczyna Twoich problemów, zostanie dla Ciebie dopasowany indywidualny program odnowy włosów oraz, jeśli zaistnieje taka potrzeba, dostaniesz dietetyczne wskazówki i polecenie zażywania odpowiednich suplementów.

Szeroki wybór produktów do pielęgnacji włosów znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora