Data modyfikacji:

Przebarwienia pozapalne skóry. Jak usunąć?

Przebarwienia pozapalne na skórze to zmora wielu osób zmagających się z trądzikiem – ale nie tylko. Jak sobie z nimi poradzić? Sposobów jest wiele, ale w dzisiejszym artykule omówimy te najskuteczniejsze. Zapraszamy do lektury!

przebarwienia skóry

Przebarwienia pozapalne skóry – kiedy się pojawiają?

Przebarwienia pozapalne najczęściej kojarzymy z trądzikiem. I słusznie, ponieważ to jedna z najczęstszych przyczyn ich powstawania. Takie przebarwienia świadczą o niczym innym jak procesie gojenia się skóry. Przebarwienia mogą więc mieć różną wielkość, a nawet kolor. Ponadto przebarwienia pozapalne powstają też przy innych chorobach skóry, np. łuszczycy czy kontaktowym zapaleniu skóry. 

Warto dodać, że nie każde przebarwienia będą przebarwieniami pozapalnymi. Na naszej skórze mogą pojawić się też plamy starcze, a nawet popularne piegi, które też są zaliczane do przebarwień. Takie zmiany nie wynikają jednak z toczącego się na skórze stanu zapalnego. Na nich więc nie będziemy skupiać się w tym artykule. 

Przebarwienia pozapalne – jak usunąć?

Istnieje kilka sposobów na to, jak pozbyć się przebarwień pozapalnych. Pamiętaj jednak, że każde przebarwienie to żywa tkanka, która na regenerację potrzebuje po prostu czasu. W ich leczeniu niezbędna jest zatem cierpliwość. A poniżej sprawdzone sposoby na to, aby przyspieszyć gojenie się przebarwień pozapalnych. 

Stosuj kremy z filtrem 

Promieniowanie słoneczne może utrwalić powstałe już przebarwienia i sprawić, że te będzie znacznie ciężej usunąć. Dlatego, jeśli borykasz się z przebarwieniami, to koniecznie stosuj na dzień krem z filtrem – przynajmniej 50 SPF. Pamiętaj, aby stosować odpowiednią ilość kremu – zasugeruj się metodą „na dwa palce”, czyli nałóż na twarz tyle kremu z filtrem, ile zmieści się na dwóch palcach. Ponadto, jeśli jesteś na wakacjach lub się kąpiesz, to musisz co 2 godziny dołożyć kremu z filtrem. Wyjątkiem są formuły wodoodporne. 

Polecane kremy z filtrem 50 SPF znajdziesz poniżej. Pamiętaj, aby krem dobrać też do rodzaju swojej skóry. 

Kwasy AHA

Kolejny skuteczny środek w walce z przebarwieniami. Kwasy AHA są naturalne i potocznie nazywane kwasami owocowymi. Znane kwasy AHA to m.in. kwas mlekowy, cytrynowy, migdałowy oraz jabłkowy. Kwasy AHA działają na skórę jak peeling – po prostu ją złuszczają, zmuszając jednocześnie skórę do szybszej regeneracji. Kwasy AHA wyrównują koloryt skóry, przywracają jej odpowiednią grubość, rozjaśniają cerę i oczywiście redukują przebarwienia. Ponadto mogą świetnie nawilżać, zapobiegać powstawaniu zmarszczek, zmniejszać trądzik, regulować pracę gruczołów łojowych czy poprawiać elastyczność lub jędrność skóry. 

Warto wspomnieć, że kwasów AHA nie powinno się stosować latem. Ponadto po zabiegu z kwasami należy codziennie używać filtrów przeciwsłonecznych. Oczywiście nie każdy może stosować kwasy. Przeciwwskazaniem są alergie skórne oraz opryszczka. Przed użyciem kwasów z lekarzem powinny skontaktować się kobiety karmiące piersią oraz ciężarne.

Najbezpieczniej będzie oczywiście skonsultować się z dermatologiem lub udać się na profesjonalne zabiegi kwasami do gabinetu kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Możecie również skorzystać z gotowych kosmetyków z kwasami dostępnych w drogeriach. Oczywiście takie produkty będą mieć mniejsze stężenia niż te użyte w gabinecie kosmetologa i lekarza. 

Retinol

Retinol to pochodna witaminy A. Sprawdzi się dla każdego rodzaju skóry. Ma działać głównie przeciwzmarszczkowo, a ponadto sprawdza się w leczeniu trądziku. Ponadto retinol reguluje pracę gruczołów łojowych, ujędrnia, wygładza, zmniejsza pory i właśnie zmniejsza przebarwienia. Niemniej jednak retinol wciąż jest dość kontrowersyjnym składnikiem. Dlaczego? Ponieważ może podrażniać, jeśli jest nieumiejętnie stosowany. Jeśli zatem planujesz wykorzystać retinol w swojej pielęgnacji, to zacznij od małych stężeń, np. 1%. Dodatkowo stosuj go tylko na noc i na początku używaj go co kilka dni. Nie zapominaj o kremach z filtrem SPF 50. Najlepiej też, jeśli pielęgnację retinolem zaczniesz w okresie jesienno-zimowym. I pamiętaj – retinolu i kosmetyków z retinolem nie stosuje się na mokrą skórę. 

Profesjonalne zabiegi 

Między innymi laseroterapia, profesjonalne peelingi chemiczne, Dermapen, mezoterapia czy infuzja tlenowa. Kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej z pewnością coś ci doradzi. 

Zapobiegaj, czyli nie wyciskaj

Jeśli twoje przebarwienia wynikają z problemów z trądzikiem i nadal walczysz ze stanem zapalnym, to pamiętaj, aby nie wyciskać krost. Wyciskanie sprawia, że przebarwienia po zmianach stają się jeszcze większe i jeszcze trudniej się z nimi uporać. Mała krostka może więc przerodzić się w przebarwienie, które zostanie na skórze miesiącami, a nawet latami. 

Lecz przyczynę przebarwień

Wszystkie przebarwienia pozapalne mają swoją przyczynę. Wynikają z łuszczycy? Zadbaj o jej prawidłowe leczenie – znajdź dobrego lekarza, przyjmuj leki i wprowadź wszelkie zalecenia. Borykasz się z trądzikiem? Odwiedź dermatologa i wylecz trądzik. Zrób wszelkie niezbędne badania – czasem zmiany mogą mieć podłoże hormonalne lub wynikać z cukrzycy czy chorób nadnerczy. I nie zapominaj o diecie – słodycze, ostre jedzenie i używki nasilają trądzik. 

Maść na przebarwienia

Aby przyspieszyć gojenie się przebarwień, możesz sięgnąć też po maści, emulsje, żele i kremy bez recepty rozjaśniające przebarwienia. Masz łuszczycę lub inną dermatozę? Skonsultuj stosowanie maści ze swoim lekarzem, aby nie pogorszyć stanu skóry. Dobre maści, kremy i emulsje na przebarwienia znajdziesz poniżej. 

Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.