Data modyfikacji:

Skarpetki złuszczające - jak działają?

Zima i początek wiosny to doskonały czas na wykonanie mniej przyjemnych zabiegów kosmetycznych. W tym okresie warto poświęcić chwilę swoim stopom. Pozbądź się zrogowaciałego, suchego naskórka i "skorupy" na piętach! Sprawdź, jak działają skarpetki złuszczające.

Późna jesień, cała zima i początek wiosny - w tym okresie skrzętnie skrywamy nasze stopy w pełnym obuwiu. Zakryte buty i warstwy skarpetek sprawiają, że źle pielęgnowany naskórek staje się przesuszony, pęka, a na piętach i pod palcami powstają nieestetyczne zgrubienia. Po zimie mało która z nas chętnie przywdzieje lekkie sandałki czy balerinki. Mamy jednak na to sposób! Są nim popularne skarpetki złuszczające. Chcesz wiedzieć, jak działają? Zajrzyj do naszego artykułu.

Skarpetki złuszczające - co to takiego?

Skarpetki złuszczające to gotowy produkt przeznaczony do wykonania profesjonalnego zabiegu kosmetycznego w domowym zaciszu. Zestaw zawiera dwie (zwykle foliowe) skarpetki oraz aktywny płyn (dołączany w osobnym opakowaniu lub fabrycznie wlany do skarpetek). To on jest odpowiedzialny za efekt złuszczający. Stanowi kombinację kwasów oraz składników odżywczych, wspomagających działanie kosmetyku. Zazwyczaj producenci stosują eksfolianty z grupy AHA i BHA. W składzie możemy znaleźć także glicerynę, mocznik, substancje zapachowe oraz alkohol.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg jest bezbolesny, ale wymaga od nas poświęcenia min. 90 minut. Stopy należy umyć i osuszyć. Paznokcie powinny być oczyszczone ze wszystkich odżywek, ozdób i lakierów. Oczyszczone stopy wkładamy do woreczków skarpetek. Jeśli nasz zestaw zawiera dodatkowe opakowanie z płynem, to należy go wlać do każdego woreczka: płyn powinien pokryć całe stopy, również ich wierzchnią stronę. Zawiązujemy woreczki i czekamy. Radzimy zastosować się do sugestii dotyczącej trwania zabiegu: znajdziecie ją na opakowaniu. W przeciwnym razie może dojść do zbyt silnej reakcji i powstania podrażnień. Warto dodatkowo włożyć zwykłe skarpetki.

Kiedy i jak długo złuszcza się skóra?

Początek procesu złuszczania jest uzależniony od siły mieszanki kwasów oraz indywidualnych predyspozycji naszej skóry. Nie należy spodziewać się widocznych efektów już następnego dnia. Pierwsze pojawiają się po 2-3 dniach od zastosowania skarpetek, a u niektórych osób nawet później.

Skóra złuszcza się od 7 do 10 dni. Widok nie należy do najprzyjemniejszych: naskórek odpada dużymi płatami, odkrywając miękką, zregenerowaną powierzchnię stóp. Całych stóp! Pamiętaj, że płyn zareagował również z wierzchnią częścią kończyny. Chyba już rozumiesz, dlaczego latem trudno wykonać zabieg

UWAGA! Po zastosowaniu kwasów należy chronić naskórek przez promieniowaniem UV! Chroń stopy przed światłem słonecznym i zrezygnuj ze stosowania lamp ultrafioletowych, w tym solariów czy urządzeń do paznokci hybrydyowych!

Czego nie robić w trakcie zabiegu?

Chodzić można, ale do najprzyjemniejszych to nie należy. Zdecydowanie natomiast nie wolno wspomagać procesu złuszczania mechanicznymi metodami. Przez kilka dni masz kategoryczny zakaz stosowania pumeksów i tarek. Nie radzimy także na siłę odrywać łuszczących się płatów, gdyż możemy uszkodzić zdrową skórę.

Efekty skarpetek złuszczających

Są zaskakujące! W internecie znajdziecie mnóstwo zdjęć przedstawiających stopy przed, w trakcie i po zabiegu. Rezultat ekspozycji na kwas jest zwykle naprawdę zadowalający. Naskórek jest miękki, gładki i sprężysty. Nie ma śladu po zrogowaceniach ani przesuszeniu. Twoje nogi będą ślicznie wyglądać w eleganckich sandałkach i wizytowych szpilkach.

Zabieg można wykonywać raz na 30 dni.

Autor: Paulina Staruszniak