Data publikacji:

Co to jest skin cycling? Na czym polega?

Skin cycling to stosunkowo nowy trend w pielęgnacji skóry, który szybko zyskał na popularności. Nic dziwnego – odpowiednio zastosowany może przynieść niesamowite rezultaty. Chcesz mieć zdrową i promienną cerę? Wypróbuj tę metodę. W tym artykule dowiesz się więcej o skin cyclingu – co to jest, na czym polega, na jakie produkty warto zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury.
sporty female cardio training on exercise cycle in gym

Skin cycling – co to jest?

Skin cycling to metoda pielęgnacji cery, która polega na stosowaniu określonych produktów i składników aktywnych w cykliczny sposób. Wszystko po to, aby zminimalizować potencjalne podrażnienia i zmaksymalizować skuteczność działania kosmetyków do pielęgnacji.
Pomysłodawczynią tej koncepcji jest dermatolog dr Shereene Idriss, a ideę rozreklamowali influencerzy i miłośnicy pielęgnacji.

Jak działa skin cycling?

Kluczem do sukcesu jest rotacyjne stosowanie produktów o różnym stopniu aktywności. Cały proces podzielony jest na cztery fazy:
  • Faza przygotowawcza – faza, która ma przygotować skórę na kolejne etapy pielęgnacji. W tej część powinno się zastosować łagodne produkty oczyszczające i nawilżające.
  • Faza aktywna – faza, w której pora na kosmetyki o silnym działaniu, czyli kwasy, peelingi lub retinol. Wszystko po to, aby stymulować odnowę komórkową, redukować niedoskonałości, poprawić teksturę skóry oraz zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Podczas tego etapu cera poddawana jest intensywnemu działaniu aktywnych substancji, przez co przez chwilę może być podrażniona, jednak efekty są szybko widoczne.
  • Faza regeneracyjna – w tej fazie pora na łagodzenie powstałych w drugiej fazie podrażnień, odbudowę bariery ochronnej skóry i regenerację. To doskonały moment na produkty łagodzące i intensywnie nawilżające. Świetnie sprawdzą się kremy z ceramidami lub serum z kwasem hialuronowym.
  • Faza utrzymująca – faza, w której stosuje się łagodne produkty, takie jak np. delikatne środki oczyszczające, toniki i kremy nawilżające, aby zachować osiągnięte rezultaty.
  • Cykl ten powinno się powtarzać co kilka dni, dzięki czemu w pielęgnacji skóry zostanie zachowana zarówno maksymalna skuteczność pielęgnacji, jak i zostaną zminimalizowanie ryzyka podrażnień.

    Skin cycling – korzyści

    Dlaczego warto stosować skin cycling? Przede wszystkim ta metoda zwiększa skuteczność działania składników aktywnych. Ich rotacyjne stosowanie pozwala na pełne wykorzystanie potencjału retinolu czy kwasów. W ten sposób zmniejszasz również ryzyko podrażnień. Przerwy między fazami aktywnymi dają skórze czas na regenerację, dzięki czemu trudniej o zaczerwienienia lub przesuszenia skóry. Ponadto stopniowe wprowadzanie silnych składników aktywnych zwiększa tolerancję i pozwala skórze szybciej się do nich przyzwyczaić.
    Dzięki stosowaniu naprzemiennie wyżej wymienionych faz, cera wytwarza naturalną i zdrową barierę ochronną, skuteczniej chroniąc się przed czynnikami zewnętrznymi. I wreszcie, skin cycling nie narzuca sztywnych ram pielęgnacji. Możesz stosować te same produkty co do tej pory – różnica polega na dopasowaniu ich w poszczególne fazy. Taka spersonalizowana pielęgnacja to prawdziwy klucz do zdrowej i zadbanej cery.

    Składniki aktywne do uwzględnienia w skin cyclingu

    W fazie aktywnej możesz wziąć pod uwagę następujące składniki aktywne:
  • retinol – pochodna witaminy A, która poprawia teksturę skóry, redukuje zmarszczki i stymuluje odnowę komórkową;
  • kwasy AHA (np. kwas mlekowy, glikolowy) i BHA (kwas salicylowy) – rozjaśniają przebarwienia, regulują pracę gruczołów łojowych, złuszczają martwe komórki naskórka;
  • witamina C – silny antyoksydant, rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt cery, dobrze radzi sobie z likwidowaniem pierwszych oznak starości;
  • niacynamid – wzmacnia barierę ochronną skóry, rozjaśnia przebarwienia i reguluje pracę gruczołów łojowych.
  • Czy skin cycling jest dla każdego? Czy istnieją przeciwskazania?

    Skin cycling co do zasady może być stosowany przez większość osób, niezależnie od płci, wieku i typu skóry. Istnieją jednak okoliczności, w których warto wstrzymać się przed zmianą rutyny pielęgnacyjnej lub przed tym zasięgnąć porady dermatologa. Tymi okolicznościami są: ciąża i karmienie piersią, atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty i inne schorzenia skóry, bycie w trakcie leczenia dermatologicznego lub przyjmowanie leków wpływających na skórę.

    Krok po kroku – jak przeprowadzić skin cycling?

    Chcesz zacząć swój skin cycling? Super. Oto wskazówki, które należy wziąć pod uwagę, tworząc swój spersonalizowany plan skin cyclingu.
  • Określ częstotliwość cyklu – szczególnie na początku najlepiej sprawdzają się cykle tygodniowe.
  • Wybierz produkty do każdej fazy – przygotuj łagodne produkty do faz przygotowawczej i utrzymującej oraz aktywne składniki do faz aktywnej i regenerującej. Nie oznacza to jednak, że musisz zrobić rewolucję w swojej kosmetyczce! Zanim wybierzesz się na zakupy, przejrzyj kosmetyki, które masz, i dopasuj je do poszczególnych faz. Dopiero jeśli jakiegoś produktu, twoim zdaniem, będzie brakować, uzupełnij jego brak.
  • Rozpocznij fazę przygotowawczą – stosuj łagodne produkty oczyszczające i nawilżające przez 1–2 dni.
  • Przejdź do fazy aktywnej – produkty z kwasami i retinolem stosuj na noc przez dzień, dwa.
  • Przejdź do fazy regenerującej – przez kolejne dwa dni skupiaj się na odbudowie ochronnej skóry.
  • Przejdź do fazy utrzymującej – przez pozostałe dni cyklu stosuj pielęgnację łagodnymi kosmetykami.
  • Powtarzaj cykl – po fazie utrzymującej wróć do fazy przygotowawczej.
  • Pamiętaj, żeby szczególnie na początku uważnie obserwować swoją skórę i w razie potrzeby wydłużać lub skracać poszczególne fazy cyklu lub sam cykl. Przy swoich pierwszych cyklach lepiej, żeby były one dłuższe, by skóra zdążyła się przyzwyczaić do zmiany sposobu pielęgnacji. Po dwóch, trzech powtórzeniach możesz spróbować skrócić całą fazę.

    Skin cycling – jakie produkty wybrać?

    Poniżej przedstawiamy propozycje produktów, które możesz dodać do poszczególnych faz.
  • Łagodne oczyszczanie: CeraVe Hydrating Facial Cleanser – nawilżający żel oczyszczający z ceramidami i kwasem hialuronowym. Sprawdzi się szczególnie dobrze w fazie przygotowawczej.
  • Nawilżanie i łagodzenie: The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5 – serum z kwasem hialuronowym i witaminą B5, które intensywnie nawilża skórę. Dobry do fazy przygotowawczej lub utrzymującej.
  • Peeling kwasowy: Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant – tonik z kwasem salicylowym, redukuje wypryski, idealny do skóry trądzikowej. Do fazy aktywnej.
  • Regeneracja: La Roche-Posay Cicaplast Baume B5 – balsam regenerujący z panthenolem, doskonały do fazy regeneracyjnej.
  • Skin cycling – jakich błędów unikać?

    Aby uzyskać maksymalne korzyści i nie zrobić sobie krzywdy, przede wszystkim nie nadużywaj produktów aktywnych. Nie pomijaj też żadnej z faz ani nie zmieniaj ich kolejności. Nie mieszaj też zbyt wielu produktów aktywnych – w ten sposób możesz zwiększyć ryzyko reakcji niepożądanych. Jeśli zaś zauważysz podrażnienie (np. swędzenie lub zaczerwienienie), wydłuż fazę regenerującą i utrzymującą, a skróć fazę aktywną.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Agnieszka Ragus