Data publikacji:

Jak sobie poradzić z suchą skórą pod oczami?

Zmagasz się z suchą skórą pod oczami i nie wiesz, jak sobie z nią poradzić? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym znajdziesz sprawdzone sposoby na nawilżenie delikatnej cery i widoczną poprawę jej kondycji.

sucha skóra pod oczami

Sucha skóra pod oczami – przyczyny

Przyczyn suchej skóry pod oczami może być naprawdę wiele. Zaliczamy do nich:

  • predyspozycje genetyczne i suchy typ cery, która dodatkowo objawia się szorstkością w dotyku, nieprzyjemnym napięciem i mogącym powodować dyskomfort uczuciem ściągnięcia,
  • nieodpowiednią pielęgnację, na przykład mocny demakijaż, podczas którego stosujesz drażniące kosmetyki i dodatkowo pocierasz delikatną skórą pod oczami,
  • nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • częste przebywanie w obiektach klimatyzowanych,
  • sezon grzewczy, podczas którego wilgotność w pomieszczeniach drastycznie spada,
  • naturalny proces starzenia się skóry, wraz z którym staje się ona nie tylko wysuszona, ale także o wiele cieńsza,
  • nieodpowiednią dietę i zapominanie o regularnym piciu wody,
  • zbyt małą ilość snu.

Co więcej, sucha skóra pod oczami może być efektem palenia papierosów i zbyt częstego sięgania po kawę. W niektórych przypadkach może ona oznaczać łuszczycę lub inne problemy dermatologiczne. Jeśli je u siebie podejrzewasz, to jak najszybciej zapisz się na wizytę do lekarza.

Pamiętaj, że nie warto ignorować problemów z suchą skórą pod oczami, ponieważ nieodpowiedni poziom nawilżenia może nie tylko źle wyglądać i powodować dyskomfort, ale także przyczyniać się do szybszego pojawienia się zmarszczek.

Sprawdź również, jak wykonywać oczyszczanie twarzy w domu.

Dieta na suchą skórę pod oczami

Jeśli zmagasz się z suchą skórą pod oczami, która nie jest objawem żadnej choroby, to zacznij przede wszystkim od pielęgnacji jej od wewnątrz. Mowa oczywiście o odpowiedniej, zbilansowanej diecie, która może zdziałać przysłowiowe cuda. Problemem może być zbyt częste spożywanie żywności przetworzonej, która nie jest dobra ani dla twojej cery, ani dla organizmu.

Gotowe dania, fast foody i słodycze warto zastąpić samodzielnie przygotowywanymi posiłkami, w których nie może zabraknąć warzyw i owoców. To właśnie one są smacznym i najlepszym źródłem cennym witamin oraz minerałów. Najlepiej jeść je na surowo, ponieważ zawierają wtedy najwięcej błonnika pokarmowego, który reguluje pracę układu pokarmowego i przyspiesza metabolizm.

Postaraj się, aby w twoim codziennym menu nie zabrakło przede wszystkim:

  • witaminy E, którą nazywa się także witaminą młodości, znajdującą się między innymi w ziarnach dyni, rybach, awokado oraz kiełkach i orzechach,
  • witaminy A, która pomoże ci w walce z przesuszaniem naskórka i jego rogowaceniem. Znajdziesz ją na przykład w wątróbce, marchewce i szpinaku.

Na twoim talerzu powinny lądować również tłuste ryby i oleje roślinne, w szczególności olej lniany. Dodatkowo nie zapomnij o ograniczeniu czarnej kawy i piciu wody! Optymalna ilość płynów na dobę wynosi przynajmniej 1,5-2 l. 

Dobrym pomysłem jest również rezygnacja z soli lub przynajmniej ograniczenie jej spożywania. Dlaczego? Uwielbiany w polskiej kuchni składnik powoduje, że woda zatrzymuje się w organizmie, pogarszając stan twojej cery.

Zmagasz się z suchą skórą pod oczami? Wypróbuj nasze domowe sposoby!

Właścicielki suchej skóry pod oczami mogą również wypróbować domowe sposoby na nawilżenie delikatnej części twarzy. Jednym z nich jest maseczka z ogórka, którą z pewnością dobrze znasz z amerykańskich filmów. Możesz wykonać ją na dwa sposoby:

  • kładąc na oczy pokrojone plasterki ogórka,
  • maczając płatki kosmetyczne w soku z ogórka.

Najlepsze efekty zauważysz, jeśli potrzymasz je przez przynajmniej 15 minut.

Równie świetnym pomysłem na walkę z suchą skórą pod oczami jest maseczka z ziemniaka. Nie musisz go nawet gotować – wystarczy obrać i przygotować z niego papkę. Nałóż ją na górne i dolne powieki, a po około 20 minutach zmyj wodą.

Do innych domowych sposób na suchą skórę pod oczami możemy zaliczyć kilka prostych czynności, które nie kosztują cię ani złotówki. Mowa przede wszystkim o odstawieniu papierosów i alkoholu, które znacząco pogarszają kondycję cery. Podobnie działa brak snu – codzienne wysypianie się to podstawa.

Jak dbać o suchą skórę pod oczami, czyli jakich kosmetyków używać?

Oprócz zmiany diety i odstawienia używek zadbaj również o właściwą pielęgnację, która jest najlepszym sposobem na poradzenie sobie z suchą skórą pod oczami. Wystarczy dobór odpowiednich kosmetyków, aby już wkrótce zauważyć widoczną poprawę stanu cery. Zacznij od demakijażu, podczas którego warto stosować łagodne, bazujące na naturalnych składnikach produkty. Tego typu kosmetyki nie tylko nie podrażniają delikatnej skóry pod oczami, ale także ją nawilżają.

W twojej rutynie pielęgnacyjnej musi koniecznie znaleźć się miejsce dla kremu pod oczy, który, o ile będzie stosowany regularnie, już wkrótce sprawi, że zapomnisz o problemach z suchą skórą. Doskonałą propozycją są kosmetyki o działaniu nawilżającym, najlepiej z dodatkiem takich składników jak ekstrakt z aloesu, kwas hialuronowy czy pantenol.

Równie znakomitym pomysłem będzie zafundowanie sobie kremu pod oczy z dodatkiem kolagenu i witaminy C, które mają działanie rozświetlające. Na co dzień wybieraj lekkie, nieobciążające skóry formuły, podczas gdy na noc, w szczególności u dojrzałych kobiet, najlepiej sprawdzą się gęstsze kosmetyki o wysokiej zawartości składników aktywnych, np. retinolu.

Idealnym dopełnieniem regularnej pielęgnacji suchej skóry pod oczami z pomocą kremu będzie sporadyczne używanie serum. Tego typu formuły charakteryzują się wyższym stężeniem cennych składników, a co za tym idzie – silniejszym i skuteczniejszym działaniem.

Autorka: Katarzyna Wendzonka