Data publikacji:

Kozie mleko i jego kosmetyczne właściwości

Upiększające właściwości mleka znała już Kleopatra, która chętnie zastępowała nim wodę podczas kąpieli. Naszej urodzie sprzyja szczególnie kozie mleko, będące ratunkiem dla przesuszonej i skłonnej do zmarszczek cery.

Listę cennych, upiększających składników koziego mleka otwiera kazeina, która dba o właściwe nawilżenie skóry. Proteiny, podobnie jak witamina C, wspomagają produkcję kolagenu niezbędnego dla zachowania jędrności i elastyczności cery, natomiast kwas mlekowy pobudza komórki do regeneracji.

Kozie mleko zawdzięcza właściwości złuszczające kwasom AHA, a zawarte w nim witaminy z grupy B zapewniają cerze blask i zapobiegają pękaniu oraz rogowaceniu naskórka. Sucha skóra jest szczególnie podatna na podrażnienia – proteiny zawarte w kozim mleku zapobiegają ich powstawaniu tworząc na cerze ochronny film. Z kolei zawarta w mleku laktoferyna pomaga zwalczać wolne rodniki, będące jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry.

Krem do rąk z kozim mlekiem i wanilią

Kozie mleko znajdziemy w rozmaitych kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała, od kremów i maseczek przez balsamy, aż po masła oraz kremy do rąk i stóp. Sole z dodatkiem koziego mleka pomogą stworzyć upiększającą kąpiel godną Kleopatry, a zawierające je mydełko lub żel pod prysznic oczyści, nawilży i zregeneruje cerę. Maska na bazie koziego mleka to również ratunek dla skóry podrażnionej opalaniem.

Mleczną pielęgnacje zapewniają preparaty dostępne w drogeriach, a także zabiegi w salonach kosmetycznych - te z Kleopatrą w nazwie zazwyczaj bazują na kozim mleku. Linię dedykowaną temu składnikowi ma między innymi marka Ziaja. W serii znajdują się balsam, mleczko i masło do ciała, maska, koncentrat oraz krem do rąk i paznokci, a także krem do twarzy, pod oczy oraz tonik i mleczko zawierające kozie mleko.

Autor: Kasia Szulik