Data modyfikacji:

Skóra cukrzyka: podstawy pielęgnacji

Cera wrażliwa, przesuszona i skłonna do złuszczania to częsty problem diabetyków, u których dbałość o jej dobry stan ma powody nie tylko estetyczne, ale również medyczne. By skóra cukrzyka pozostała w dobrym stanie konieczne są odpowiednie kosmetyki, dobre nawyki i regularne zażywanie leków.

www.aatherapy.pl

Cukrzyca powoduje zmiany w naczyniach krwionośnych, które przez to nie są w stanie doprowadzać do cery substancji odżywczych gwarantujących jej dobry wygląd. W wyniku tych zaburzeń skóra cukrzyka jędrność i elastyczność, staje się sucha i często pęka, jest podatna na zmiany bakteryjne, a także utrudnia gojenie się ran.

Podstawą jej pielęgnacji jest oczywiście regularne leczenie. W wyniku zaniedbań na skórze może pojawić się grzybica, drożdżaki, a także żółtaki, czyli grudki, w których zbiera się cholesterol i lipidy. Zmiany najczęściej występują na powiekach, kolanach oraz łokciach i wyglądają bardzo nieestetycznie, ale dzięki właściwemu leczeniu znikają.

Skóra cukrzyka potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, natłuszczenia i ochrony przed utratą wody. Te zadania najlepiej spełniają kosmetyki na bazie emolientów, czyli substancji, które odbudowują płaszcz hydrolipidowy i zostawiają na skórze tłusty film, który chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. W gamie tych produktów znajdują się kremy, żele do mycia czy balsamy. Wiele marek kosmetycznych ma specjalnie linie preparatów dedykowanych diabetykom.

By skóra cukrzyka pozostała w dobrym stanie, chory powinien unikać długich, gorących kąpieli. Woda musi mieć temperaturę pokojową, a ciała po umyciu nie można pocierać, ale delikatnie wytrzeć je ręcznikiem. Szczególnie ważne jest dokładne wysuszenie stóp i skóry między palcami. Kąpiel powinno zakończyć posmarowanie ciała balsamem na bazie emolientów.

Cukrzycy powinni pamiętać o starannej pielęgnacji stóp, by uniknąć tzw. syndromu stopy cukrzycowej, która może prowadzić do ich deformacji, martwicy a nawet amputacji. Po dokładnym umyciu i osuszeniu stóp trzeba je natrzeć kremem antybakteryjnym, omijając przestrzenie między palcami. Diabetycy powinni unikać odcisków i otarć, które bardzo trudno się goją oraz nosić wyłącznie bawełniane i bezszwowe skarpetki.

Autor: Kasia Szulik