Data modyfikacji:

Tłumaczymy symbole na kosmetykach - część 2

Na opakowaniach kosmetyków znajdują się nie tylko oznaczenia informujące o ich zawartości lub narzucone przez prawo, ale również znaki symbolizujące certyfikaty przyznane przez niezależne organizacje. Symbole na kosmetykach tego typu są przyznawane za opłatą i na wniosek marki.

UVA

Symbol UVA

Litery UVA umieszczone w kole oznaczają, że dany kosmetyk zapewnia pełną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem według standardów wyznaczonych przez Komisję Europejską. Wszystkie preparaty przeciwsłoneczne muszą chronić przed UVA, ale symbole na kosmetykach dają nam pewność, że mamy do czynienia z pełnowartościowym produktem.

Vegan

Symbol Vegan

Słowo Vegan razem z kwiatem wpisanym w koło jest przyznawany przez Towarzystwo Wegańskie z Wielkiej Brytanii i oznacza, że do stworzenia preparatu nie użyto żadnych składników pochodzenia zwierzęcego.

Eko-znak

Eko-znak

Symbole na kosmetykach wyglądające jak kontur polski wpisany w koło oznaczają, że produkty są zgodne z normami Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. Organizacja przyznaje go preparatom nie mającym negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz spełniającym kryteria związane z ochroną zdrowia.

Znak Soil Association Organic

Znak Soil Association

Oznaczenie jest przyznawane przez brytyjską organizację The Soil Association i wskazuje na to, że kosmetyk jest organiczny, a więc spełnia standardy wyznaczone w dziedzinie rolnictwa ekologicznego, dobrostanu zwierząt oraz ochrony środowiska. Znak z podpisem „Organic Standard” oznacza, że kosmetyk zawiera minimum 95% składników organicznych.

Znak ekologiczny BDIH

Znak BDIH

Ten symbol znajduje się na opakowaniach kosmetyków wytwarzanych przy użyciu składników naturalnych zgodnych ze standardami niemieckiej organizacji BDIH. W składzie oznakowanych preparatów znajdują się przede wszystkim olejki eteryczne, naturalne ekstrakty czy oleje roślinne.

Znak ECOCERT

Znak Ecocert

To oznaczenie jest przyznawane przez francuską organizację o tej samej nazwie, zajmującą się kontrolą kosmetyków ekologicznych oraz bio-kosmetyków. Jego obecność mówi o tym, że dany preparat m.in. nie był testowany na zwierzętach, nie zawiera składników pochodzących z surowców modyfikowanych genetycznie ani pochodnych ropy naftowej.

Autor: Kasia Szulik