Data modyfikacji:

Uwaga! Czerniak!

Zbliżają się wakacje, a więc niebawem rozpocznie się także sezon na opalanie. Niestety jest to czas zwiększonego ryzyka zachorowania na raka skóry. Nasze ciało jest wtedy szczególnie narażone na niebezpieczne dla zdrowia promieniowanie słoneczne. Co zrobić, aby czerniak nie stał się naszym utrapieniem?

Czerniak to jeden z najniebezpieczniejszych złośliwych nowotworów skóry. Występuje nawet u osób w bardzo młodym wieku, a kiedy już zaatakuje to rozwija się bardzo szybko i grozi licznymi przerzutami. Co należy o nim wiedzieć?

Przyczyny zachorowań

Do rozwoju czerniaka w największym stopniu przyczynia się ekspozycja na słońce. Komórki nowotworowe rozwijają się pod wpływem narażenia skóry na promieniowanie słoneczne, zarówno naturalne, jak i sztuczne (np. z lamp w solarium). Uszkadza ono materiał genetyczny zawarty w melanocytach, co skutkuje powstawaniem błędów w kodzie genetycznym. Takie mutacje oraz osłabienie organizmu odpornościowego wpływają na błyskawiczne namnażanie i rozplenianie się komórek rakowych w organizmie.

Piękna opalenizna nie jest jedyną korzyścią zażywania kąpieli słonecznych. Bezpieczna dawka promieniowania uruchamia w naszym ciele proces produkcji witaminy D.

Niepokojące objawy

Powinniśmy reagować od razu po zauważeniu na swojej skórze jakichkolwiek zmian, np. brodawek czy guzków. Groźne są także płaskie zmiany skórne, m.in. plamy w różnych odcieniach. Również posiadane od wielu lat pieprzyki i znamiona, które szybko zaczynają się powiększać bądź nagle zmieniają barwę, mogą stanowić zagrożenie i musi obejrzeć je lekarz.

Dokąd udać się po poradę

W razie wystąpienia niepokojących zmian na skórze należy się bezzwłocznie udać do dermatologa lub onkologa. We wczesnej diagnostyce czerniaka zostaniemy poddani badaniu dermatoskopem, które polega na oglądaniu w powiększeniu wybranych zmian chorobowych skóry. Jedną z nowocześniejszych metod badawczych jest także mikroskopia konfokalna, czyli laserowa, bezkrwawa metoda diagnozowania zmian skórnych.

Jak zapobiegać

Czerniak jako nowotwór jest niezwykle trudny do wyleczenia, stąd najskuteczniejszym sposobem na walkę z nim jest profilaktyka. Przy opalaniu, zarówno naturalnym, jak i sztucznym, musimy uważać, by nie przesadzić z nadmierną ekspozycją na słońce, a także pamiętać o prawidłowym stosowaniu kremów z filtrami UV. Należy je wcześniej odpowiednio dobrać do naszej karnacji i nakładać zawsze kilkadziesiąt minut przed wyjściem. Ponadto w miarę możliwości unikajmy słońca w godzinach popołudniowych oraz zastanówmy się nad usunięciem posiadanych znamion i pieprzyków. Choć taka interwencja wymaga użycia skalpela lub lasera, to może nas uchronić przed ryzykiem zachorowania na czerniaka. Taki zabieg jest niemal całkowicie bezpieczny, a jego koszt waha się od 150 do nawet 500 zł. W przypadku zdrowotnego wskazania do usunięcia chirurgicznego możemy także wykonać zabieg na koszt NFZ.

Duży wybór kosmetyków do opalania znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora