Data publikacji:

Olej z wiesiołka – poznaj efekty jego działania

W obecnych czasach coraz częściej zwracamy się ku naturalnym substancjom pochodzenia roślinnego i doceniamy ich zbawienny wpływ na zdrowie i urodę. Bardzo często są one bowiem równie skuteczne, co syntetyczne kosmetyki i suplementy. Jedną z roślin, która ma naprawdę korzystny wpływ na włosy i skórę, jest wiesiołek. Efekty jego działania są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Sprawdźmy, czego możemy oczekiwać.
olej z wiesiołka
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest wiesiołek. Jest to roślina zielna o charakterystycznej owłosionej łodydze, która posiada wydłużone liście oraz żółte kwiatki. Występuje licznie na łąkach i polanach. Nic więc dziwnego, że od lat wykorzystywany był w ziołolecznictwie. Już nasi przodkowie doceniali jego właściwości prozdrowotne. Kiedyś stosowano go głównie w postaci naparów. Obecnie jednak najpopularniejszym produktem jest olejek z wiesiołka, który pozyskuje się przez tłoczenie nasion tej niezwykłej rośliny.

Zdrowotne właściwości wiesiołka

Wiesiołek to roślina, która ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Regularne spożywanie oleju z wiesiołka lub picie naparów z tego zioła może pomóc nam w leczeniu wielu schorzeń i problemów zdrowotnych. Wśród potwierdzonych właściwości tej rośliny możemy wymienić między innymi wpływ na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu czy usprawnienie funkcjonowania układu krążenia. Zalecany jest więc osobom, które zagrożone są chorobą niedokrwienną serca. To jednak nie wszystko. Regularne spożywanie suplementów diety z wiesiołkiem może bowiem również pomóc nam w oczyszczeniu organizmu z toksyn oraz poprawia przemianę materii. Zalecany jest również paniom w okresie menopauzy, ponieważ skutecznie łagodzi jej nieprzyjemne objawy. Wpływa pozytywnie również na uregulowanie cyklu miesiączkowego oraz łagodzi objawy PMS. Nie bez znaczenia jest również jego pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację. Istnieją dowody na to, że wiesiołek skutecznie wspomaga pacjentów chorych na chorobę Parkinsona oraz Alzheimera, opóźniając ich rozwój i łagodząc objawy takie jak demencja czy drżenie rąk. Słowem, jest to roślina, która może pozytywnie wpłynąć na zdrowie każdego z nas.

Olejek z wiesiołka – jakie cenne substancje zawiera?

Jak wspominaliśmy, produktem, który obecnie cieszy się największą popularnością, jest olej z wiesiołka, który pozyskiwany jest z nasion tej rośliny. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to prawdziwa skarbnica cennych substancji. W olejku z wiesiołka znaleźć możemy między innymi nienasycony kwas tłuszczowy GLA, który jest substancją niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Co ciekawe, olej z wiesiołka przynosi nam korzyści nie tylko spożywany, ale również stosowany zewnętrznie. Z tego właśnie powodu jest coraz częściej wykorzystywany w kosmetyce. Może pomóc nam w uzyskaniu zdrowej, jędrnej cery, zdrowych, lśniących włosów oraz mocnych paznokci.

W jaki sposób spożywać wiesiołek?

Wiesiołek może być przez nas przyjmowany jako suplement diety. Pierwszym sposobem jest sporządzenie naparu z suszonego ziela. Pamiętać należy wówczas, aby zalewać susz wodą o temperaturze około 80 stopni Celsjusza i parzyć ziele przez kilka minut. Codziennie możemy spożywać filiżankę takiej ziołowej herbaty. Możemy również spożywać wspomniany wyżej olejek z wiesiołka – doskonale sprawdzi się np. jako dodatek do sosów sałatkowych. W tym miejscu warto wspomnieć również o ilości oleju z wiesiołka, który możemy przyjmować. Większość ekspertów zgodnie uznaje, że optymalną ilością są trzy łyżeczki olejku dziennie.

Jak wybrać dobry olejek z wiesiołka?

Nie da się ukryć, że popularność tej rośliny sprawiła, iż obecnie na rynku suplementów diety możemy znaleźć wiele preparatów z wiesiołka. Nie wszystkie zasługują jednak na naszą uwagę. Jeśli chcemy, by ich stosowanie miało rzeczywisty, pozytywny wpływ na nasze zdrowie i wygląd, stawiamy na naturalny olej z wiesiołka, który tłoczony jest na zimno. Tylko ta metoda pozyskiwania olejku sprawia, że nie traci on swoich cennych właściwości.

Olejek z wiesiołka na trądzik

Efekty stosowania olejku z wiesiołka możemy zauważyć również, stosując go zewnętrznie. wystarczy kilka kropli stosowanych bezpośrednio na skórę lub zmieszanych z ulubionym kremem nawilżającym. Olejek z wiesiołka wykazuje działanie przeciwzapalne, doskonale łagodzi zmiany alergiczne czy egzemy. Świetnie sprawdza się również w walce z trądzikiem, wykazuje bowiem działanie zmniejszające obrzęk, przyspiesza gojenie, działa delikatnie ściągająco. Jednocześnie nie podrażnia skóry. Dzięki temu osoby, które regularnie stosują go na zmienionych chorobowo miejscach, szybko zauważają poprawę. W tym miejscu warto wspomnieć, że najlepsze efekty w stosowaniu olejku z wiesiołka na trądzik możemy zauważyć, gdy połączymy stosowanie zewnętrzne z przyjmowaniem go w formie suplementu diety.

Olej z wiesiołka na włosy i paznokcie

Olejek z wiesiołka to również doskonały kosmetyk dla osób, które chcą zatroszczyć się o wygląd i kondycję swoich włosów. Regularne nakładanie go na włosy sprawia, że stają się one mocniejsze, łatwiejsze w układaniu, zmniejsza się również ich łamliwość. Co więcej, olej z wiesiołka wcierany w skórę głowy to najprostszy sposób na to, by zapomnieć o łupieżu oraz swędzeniu skóry. Olejek możemy stosować na dwa sposoby – pierwszym z nich jest olejowanie włosów na kilka godzin przed ich umyciem. Drugi sposób to po prostu rozprowadzenie niewielkiej ilości olejku po umyciu włosów. Pamiętać należy wówczas jednak o tym, by używać zaledwie kilku kropli oraz rozpoczynać nakładanie od końcówek włosów.

Olejek z wiesiołka może nam również pomóc odzyskać mocne paznokcie. Wówczas wystarczy jedynie raz na kilka dni wetrzeć w paznokcie i skórki niewielką ilość tego olejku. Podobnie jak w przypadku skóry najlepsze efekty osiągniemy, gdy połączymy stosowanie olejku zewnętrznie z jego spożywaniem.

Czy każdy może stosować preparaty z wiesiołkiem?

Suplementy diety z wiesiołkiem są naturalne, niemniej jednak, jak każde inne zioło, tak również i ta roślina nie może być stosowana przez wszystkich. Przede wszystkim nie zaleca się podawania olejku z wiesiołka dzieciom, które nie ukończyły 12. roku życia. Ostrożne ze stosowaniem tego suplementu diety powinny być również osoby podatne na zaburzenia krzepliwości krwi lub przyjmujące leki przeciwpłytkowe. Oleju z wiesiołka nie powinny również stosować kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji.

Suplement ten rzadko powoduje skutki uboczne, niemniej jednak może zdarzyć się, że będziemy odczuwać dolegliwości takie jak bóle brzucha czy nudności. Część osób skarży się również na występowanie bólu głowy. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z przyjmowania olejku.

Jak widzisz, jeśli szukasz sposobu na zadbanie o swoje zdrowie i urodę, warto zapoznać się z licznymi zaletami, jakie posiada wiesiołek. Efekty działania tej pospolitej, a jednocześnie niezwykłej rośliny z pewnością pozytywnie cię zaskoczą i pozwolą cieszyć dobrym zdrowiem, mocnymi włosami oraz promienną cerą.

Autor: Kamila Łońska-Kępa