Data publikacji:

Woda perfumowana a woda toaletowa – czym się między sobą różnią?

Po perfumy chętnie sięgamy nie tylko na co dzień – starannie dobrane zapachy towarzyszą nam również podczas ważnych uroczystości, randek czy po prostu wielkich wyjść. Warto mieć jednak świadomość, że kompozycje zamknięte w eleganckich flakonach to najczęściej wody perfumowane lub toaletowe, które niewiele wspólnego mają z prawdziwymi perfumami. Poszczególne zapachy wybierasz intuicyjnie? Nurtuje cię, dlaczego niektóre wonie są znacznie trwalsze i bardziej wyczuwalne? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania! Woda perfumowana a woda toaletowa – sprawdź, co je różni!

Polecamy: Perfumy do włosów

woda perfumowana a woda toaletowa

Perfumy, woda perfumowana a toaletowa – co znajdziemy w perfumeriach?

Drogeryjne i perfumeryjne półki uginają się pod ciężarem flakonów skrywających piękne, eleganckie wonie. Kompozycje zapachowe oparte są przede wszystkim na olejkach eterycznych (naturalnych lub pochodzenia odzwierzęcego). Wewnątrz buteleczek znajdują się również substancje homogenizujące, środki wzmacniające oraz rozpuszczalnik. Woda perfumowana a woda toaletowa – nie wiesz, jak je rozpoznać? To właśnie ten ostatni składnik (występujący najczęściej pod postacią alkoholu etylowego) wpływa na rodzaj kupowanego przez nas zapachu.

Olejki eteryczne perfum i wód rozcieńcza się w rozpuszczalniku. Ich stężenie wpływa na moc i trwałość kompozycji, co przekłada się także na cenę. Łatwo można domyślić się więc, że najwyżej w hierarchii znajdą się perfumy właściwe. Wody kolońskie i odświeżające będą z kolei najtańsze, ale też najbardziej ulotne.

Poniżej prezentujemy stężenia poszczególnych zapachów oraz oznaczenia, dzięki którym łatwo można rozpoznać, co dokładnie skrywa zakupiony flakon.

  • Perfumy (Parfum) cechują się najwyższym stężeniem olejków (od 25 do nawet 43%).
  • Stężenie olejków w wodach perfumowanych (EDP, czyli Eau De Parfum) jest niższe i waha się pomiędzy 10 a 15%.
  • Wody toaletowe (EDT, Eau De Parfum) są jeszcze bardziej rozcieńczone, znajdują się w nich bardzo niskie stężenia olejków, a więc od 5 do maksymalnie 10%.
  • Na drogeryjnych półkach spotkać można również wody kolońskie (EDC, Eau De Cologne), wody po goleniu, wody odświeżające (EDF, Eau De Fraiche) i zwykłe wody (Eau). Ich stężenia olejków eterycznych nie przekraczają 5%.

Przed zakupem konkretnego flakonu warto sprawdzić więc, jakie oznaczenie znalazło się na jego etykiecie. Perfumy a woda perfumowana i toaletowa – poniżej omawiamy szczegółowo każdą z tych grup zapachowych!

Perfumy – brylant wśród zapachów

Potocznie perfumami nazywamy niemal wszystkie zapachy, którymi spryskujemy ciało. Trzeba pamiętać jednak, że jest to określenie błędne, ale dość spopularyzowane. Prawdziwe perfumy o najwyższych stężeniach olejków są bowiem towarem ekskluzywnym i bardzo trudno dostępnym. Nie można ich kupić w większości znanych drogerii. Koneserzy trwałych, luksusowych zapachów poszukują ich najczęściej w salonach, gdzie z wąskiego asortymentu korzystają jedynie kolekcjonerzy oraz prawdziwi miłośnicy intrygujących woni.

Perfumy a woda perfumowana – co je różni? Nie tylko cena, ale też trwałość! Wystarczy kilka kropli zapachu, który charakteryzuje się wysokim stężeniem olejków, by cieszyć się jego unikalnym, intensywnym aromatem nawet do kilku dni. Często zdarza się więc, że prawdziwe perfumy sprzedawane są w flakonach niewielkich rozmiarów.

Do grona najpopularniejszych perfum możemy włączyć między innymi kompozycje stworzone z myślą o kobietach – Chanel Coco Noir czy Roja Parfums Reckless. Ich cena może robić wrażenie, oscyluje bowiem wokół tysiąca złotych. Co zrobić zatem, by cieszyć się elegancką, ale i bardziej dostępną kompozycją zapachową? Warto sięgnąć po wodę perfumowaną!

Woda perfumowana – zapachowa klasyka

Wody perfumowane tworzą kolejną, znacznie popularniejszą grupę zapachów. Dość wysokie stężenie olejków eterycznych we flakonach sprawia, że kompozycje te również satysfakcjonują swoją trwałością. Jednocześnie wody perfumowane – mimo że niekiedy droższe od toaletowych – wciąż są dość przystępne cenowo. Za popularne zapachy zapłacimy nawet niecałe 200 zł (kwota uzależniona jest oczywiście od pojemności flakonu), warto sprawdzić więc ich potencjał na własnej skórze.

Co zrobić, aby woda perfumowana długo cieszyła nas swoim zapachem? Spryskujmy nią umyte i dokładnie osuszone ciało (bez pocierania!). Pamiętajmy o kilku psiknięciach szyi czy nadgarstków – nie powinna towarzyszyć temu jednak przesada, by woń nie okazała się zbyt drażniąca. Miłośnicy bardzo trwałych zapachów mogą sięgać po kompozycje takie jak wody perfumowane czy też (powszechnie nazywane) perfumy z ogonem. To szczególna grupa zapachów, która cechuje się znacznie większą intensywnością. Można odnaleźć wśród nich kultowe wonie – Yves Saint Laurent Black Opium czy też Mugler Alien.

Wśród najbardziej znanych wód perfumowanych nie może zabraknąć między innymi:

  • kompozycji Calvina Kleina – Euphoria, Beauty, Escape czy Beauty zachwycają kobiety od pokoleń,
  • „perfum” damskich takich jak Si, My Way czy Acqua di Giogia od Armaniego,
  • na mężczyzn czeka również bogaty wybór wód perfumowanych. Dior Sauvage, Paco Rabanne Invictus czy Chanel Bleu de Chanel to tylko nieliczne przykłady.

Woda toaletowa – czy warto po nią sięgać?

Wody toaletowe także tworzą silną grupę zapachów. Ich atutem jest niewątpliwie cena, która jednak przekłada się na jakość i trwałość woni. Często bowiem już po kilku godzinach kompozycja ulatuje i pozostaje po niej jedynie wspomnienie. Czy oznacza to więc, że po wody toaletowe nie warto sięgać? Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Nieco tańsze wersje ulubionych kompozycji można stosować na co dzień, a droższe wody perfumowe pozostawić sobie na większe wyjścia. Wersje toaletowe sprawdzą się również w okresie wiosenno-letnim – nie są bowiem tak przytłaczające i ciężkie (Calvin Klein Sheer Beauty, Lacoste Touch Of Pink). Przed wybraniem konkretnego flakonu, warto więc przetestować jego moc oraz trwałość i wybrać wersję lepszą dla siebie.

Woda perfumowana vs. woda toaletowa – która z nich wygra? To ty decydujesz, który z zapachów otrzyma laur zwycięstwa.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka