Data modyfikacji:

Antyperspirant a dezodorant. Jakie różnice? Co lepsze?

Antyperspirant a dezodorant różnią się od siebie w wielu aspektach, ale ich zadanie pozostaje podobne – ochrona przed potem. Jakie są różnice między tymi kosmetykami? Jaki antyperspirant lub dezodorant wybrać? Sprawdź w artykule!

Antyperspirant a dezodorant

Antyperspirant a dezodorant – czym są?

Kosmetyki zwalczające pot lub chroniące przed jego przykrym zapachem są dla większości z nas codziennością. To głównie dezodoranty i antyperspiranty. W końcu pocimy się nie tylko podczas uprawiania sportu czy w upalnie letnie dni, ale praktycznie cały czas.

Proces ten przybiera na sile w stresujących sytuacjach czy też gdy się męczymy, a to zdarza się przecież każdego dnia (np. gdy musimy podbiec do autobusu). Dlatego warto stosować regularnie odpowiednie kosmetyki, które pomagają radzić sobie z nadmiernym poceniem. W artykule opisujemy, czym różnią się od siebie antyperspirant a dezodorant i jaki produkt wybrać. Zarówno antyperspirant, jak i dezodorant stosuje się zwykle pod pachami. Istnieją również kosmetyki przeznaczone do stóp czy nawet okolic intymnych. Generalnie chodzi o miejsca, które pocą się najbardziej. Warto wiedzieć, że to nie sam pot wydziela brzydki zapach, ale rozwijające się w nim bakterie.

Antyperspirant to kosmetyk zmniejszający wydzielanie potu, co jest zasługą obecności soli glinu. Zwężają one gruczoły potowe lub blokują je i niwelują pocenie się, dzięki czemu przykry zapach nie występuje. Dezodorant natomiast jest produktem zapachowym, który maskuje nieprzyjemną woń potu. Może także działać przeciwbakteryjnie.

Dezodorant a antyperspirant – różnice

Jakie są różnice między antyperspirantem a dezodorantem? Przede wszystkim pierwszy kosmetyk zmniejsza wydzielanie potu, przeciwdziałając powstawaniu przykrego zapachu. Dezodorant natomiast tylko go maskuje, przykrywając go przyjemną wonią. Dodatkowo antyperspirant zapobiega mokrym plamom potu na ubraniach, czego nie robi niestety ten drugi kosmetyk. Dezodorant ponadto zawiera zwykle składniki o działaniu antybakteryjnym, które zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Antyperspiranty również mogą zawierać substancje o takich właściwościach.

Dezodorant to kosmetyk o łagodnym i krótkotrwałym działaniu. Starcza zwykle na kilka godzin. Antyperspirant natomiast działa przez długi czas – dobę, 48 godzin lub nawet jeszcze więcej. Działa znacznie silniej, przez co może wysuszać wrażliwą skórę.

Antyperspirant czy dezodorant – co wybrać?

Zastanawiasz się, który produkt wybrać – antyperspirant czy dezodorant? Pierwszy kosmetyk sprawdzi się u osób, które mocniej się pocą i dla których liczy się pewna ochrona przed przykrym zapachem i plamami na ubraniach.

Dezodorant zaś przypadnie do gustu osobom, które słabo się pocą, a dodatkowo mają wrażliwą skórę. Kosmetyki tego typu, oparte na składnikach roślinnych, lubią także miłośnicy naturalnej pielęgnacji.

Jaki antyperspirant lub dezodorant wybrać?

Zastanawiasz się, jaki antyperspirant wybrać lub w który dezodorant zainwestować? Sprawdź nasz krótki ranking produktów popularnych na Ceneo.pl!

1. Forever Living – Aloe Ever-Shield Deodorant Stick

Pierwszy produkt w naszym zestawieniu to dezodorant bez soli aluminium, o delikatnym zapachu. Zawiera miąższ aloesowy, dzięki któremu likwiduje przykry zapach i łagodzi podrażnienia skóry.

2. Medispirant – Antyperspirant w sprayu lub roll-on

Medispirant to antyperspirant dla osób zmagających się z nadmiernym poceniem. Skutecznie eliminuje pot i przykry zapach, a dodatkowo łagodzi podrażnienia dzięki allantoinie.

3. Ziaja Bloker – Antyperspirant roll-on

Jaki antyperspirant wybrać? Niedrogą i bardzo dobrą opcją jest Ziaja Bloker, który wystarczy stosować zaledwie 1-2 razy w tygodniu. Skutecznie hamuje wydzielanie potu i zapobiega przykrym zapachom.

4. Mydlarnia Cztery Szpaki – Dezodorant w kremie

Kosmetyk marki Mydlarnia Cztery Szpaki to naturalny dezodorant wchłaniający nadmiar potu i niwelujący jego przykry zapach. Istnieje zarówno wersja bezwonna, jak i produkty o pięknych, delikatnych zapachach.

Autor: Olga Wacholc