Jakie są przyczyny trądziku różowatego? Nie są one do końca znane, jednak na podstawie badań ustalono, że na zachorowanie mają wpływ następujące czynniki:
Warto jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, tak i na ryzyko wystąpienia trądziku różowatego wpływają także czynniki środowiskowe, czyli niewłaściwa dieta, przewlekły stres, oddziaływanie promieniowania UV, a nawet picie alkoholu.
Trądzik różowaty objawia się zaczerwienieniem, napięciem, pieczeniem i szczypaniem skóry, zwłaszcza w centralnej części. Równie często można zaobserwować teleangiektazje (rozszerzone naczynka krwionośne), które stają się widoczne pod wpływem wysokiej temperatury czy spożywania ostrych produktów spożywczych.
W przypadku trądziku różowatego wyróżniamy cztery stadia: naczyniowo-rumieniowe, grudkowo-krostkowe, przerostowe oraz oczne. Najlepszą i zarazem najskuteczniejszą metodą leczenia jest kuracja przepisana przez dermatologa oraz zadbanie o właściwą pielęgnację i dietę.
Co w takim razie powinien zawierać krem na trądzik różowaty? Poleca się kosmetyki, które mają w składzie:
W codziennej pielęgnacji równie ważne jest wzmocnienie naczynek krwionośnych. Właśnie dlatego dobry krem na trądzik różowaty bez recepty powinien mieć w składzie witaminę C lub K, wąkrotę azjatycką, kasztanowca albo arnikę górską.
Pamiętaj, że w przypadku trądziku różowatego konieczne jest codzienne stosowanie kremu z ochroną przeciwsłoneczną (SPF 50). Ekspozycja skóry na promienie słoneczne może prowadzić do zaostrzenia objawów.