Data modyfikacji:

Cynamon dla urody: kosmetyczne właściwości gwiazdkowej przyprawy

Po cynamon sięgamy przede wszystkim podczas pieczenia aromatycznych pierniczków, szarlotki czy doprawiania grzanego wina. Jego moc warto wykorzystać równie do robienia maseczek czy w czasie kąpieli, które upiększą ciało i pomogą się zrelaksować.

Rozgrzewa, działa antybakteryjnie, ujędrnia skórę i pomaga pozbyć się problemów z pomarańczową skórką. Cynamon uzyskiwany przez suszenie kory młodych pędów drzewa cynamonowego ma naprawdę wszechstronne działanie, dzięki czemu jest częstym składnikiem kremów czy balsamów.

Na pierwszy plan wysuwają się jego właściwości rozgrzewające, związane z obecnością linalolu, który znajduje się olejku cynamonowym, powstającym w procesie destylacji kory. Kąpiel z kilkoma kroplami olejku pozwoli ciału odzyskać równowagę po wyjątkowo zimnym dniu, a mikstura z lekko podgrzanego mleka, wody i cynamonu pomoże ukoić przemarznięte stopy.

Cynamon sprzyja również pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej dzięki dwóm składnikom antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym - aldehydowi cynamonowemu oraz eugenolowi. Poza zwalczaniem bakterii, mikstura z jego dodatkiem pomaga również rozjaśnić przebarwienia. Cynamon zmieszany z przegotowaną wodą to świetna maseczka dla cery tłustej.

Właściwości cynamonu docenią także kobiety zmagające się z pomarańczową skórką. Kuracje na jego bazie przyspieszają metabolizm, usprawniają przepływ krwi oraz poprawiają napięcie i elastyczność skóry. Cynamon wzmocni również antycellulitowe działanie peelingu na bazie kawy i oliwy z oliwek.

Wyszczuplający koncentrat cynamonowo-algowy

Stosowanie cynamonu to jednak nie tylko korzyści dla cery. Z tego składnika w kosmetykach powinny zrezygnować osoby o skórze szczególnie wrażliwej, atopowej i naczynkowej, ponieważ przyprawa może pogłębić negatywne zmiany.

Autor: Kasia Szulik