Data publikacji:

Jak dbać o włosy zimą?

Dbać o włosy trzeba zawsze, niezależnie od pogody i pory roku. Jednak zimą pielęgnacja powinna być wzmożona i odpowiednio dopasowana. Zima przez swoje ujemne temperatury, opady śniegu itd. może wpływać niekorzystnie na kondycję włosów. Noszenie czapek, szalików, kapturów, a także ogrzewanie we wnętrzach mieszkań powodują osłabienie, elektryzowanie się włosów oraz utratę naturalnego blasku. Jak zabezpieczyć włosy przed mrozami? Jak dbać o włosy podczas zimy? Oto nasze porady.
jak dbać o włosy zimą

Zagrożenia dla włosów podczas zimy

Pierwszym zagrożeniem, na które narażone są włosy zimą, jest nagła zmiana temperatury. Na dworze z reguły panują wtedy ujemne temperatury, a w pomieszczeniach budynków ciepłe, suche powietrze spowodowane ogrzewaniem. Jest to bardzo niekorzystne połączenie dla włosów. Może doprowadzić to do znacznego osłabienia cebulek, nadmiernego wypadania kosmyków oraz matowości włosów spowodowanej przesuszeniem.
Noszenie nakryć głowy też nie ma pozytywnego wpływu na włosy. Przez nie włosy stają się oklapnięte, pozbawione objętości, szybciej się przetłuszczają, elektryzują, a skóra głowy nie „oddycha” tak jak powinna, co w niektórych przypadkach może prowadzić do zmian skórnych bądź innych niechcianych skutków, np. łupieżu. Jednak podczas mroźnych dni powinno się nosić czapkę, pomimo wymienionych wyżej możliwych skutków, gdyż stwarza mniej szkód niż mróz. Mroźne powietrze wyciąga wilgoć z włosów, co może uszkadzać ich strukturę zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Ponadto, nosząc nakrycie głowy, chronimy organizm przed nadmierną utratą ciepła, która może mieć znaczny wpływ na przeziębienia. Warto w takim przypadku zakupić czapkę z naturalnego materiału, która będzie ciepła, ale także przewiewna, aby powodowała odpowiednią cyrkulację powietrza.

Pielęgnacja włosów zimą – nawilżanie i odżywianie

Suche włosy, zniszczone przez czynniki spowodowane zimową porą roku, można naprawić. W tym celu sprawdzą się wszelkiego rodzaju odżywki, maski do włosów, oleje, które będą miały właściwości odżywiające, nawilżające i przy okazji regenerujące strukturę włosa. Jak stosować dane kosmetyki? Wszystkie niezbędne informacje powinny znajdować się na etykiecie kosmetyku, jednak tutaj również postaramy się przybliżyć ich działanie i właściwości.
  • Odżywka do włosów – najpopularniejszym sposobem stosowania odżywki jest nakładanie jej zaraz po umyciu włosów, na wilgotne pasma. Ważne jest, aby odcisnąć nadmiar wody z włosów ręcznikiem bądź papierem, gdyż inaczej nałożona odżywka spłynie wraz z wodą, bez jakichkolwiek efektów. Przy ciężkich odżywkach nie nakładaj ich na skórę głowy, tylko na kosmyki, ponieważ mogą nadmiernie obciążyć włosy i w szybkim tempie przetłuścić. Odżywkę, w zależności od zaleceń producenta, powinno się zostawić na włosach na 5–15 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Zimą idealnie sprawdzą się odżywki np. z aloesem, które w znacznym stopniu nawilżą i odżywią przesuszone włosy.
  • Maska do włosów – stosowanie maski do włosów jest niemalże identyczne jak odżywki. Należy nałożyć ją na wilgotne włosy i pozostawić na parę minut. W przypadku maski pozostawiamy ją na włosach nieco dłużej niż odżywkę, czyli około 20–30 minut – wtedy składniki będą mogły w pełni wniknąć we włosy.
  •  Olejowanie – są również skutecznym kosmetykiem w przypadku pielęgnacji włosów. Używany olej może pochodzić z drogerii bądź z naturalnych źródeł, np. olej kokosowy, jojoba itp. Olejów na włosy można użyć przed umyciem i pozostawić na 15–20 minut bądź nałożyć go na całą noc. Olej nakłada się na włosy od wysokości ucha w dół, gdyż nakładane wyżej mogą znacznie obciążyć włosy. Spłukiwanie oleju samą wodą nie we wszystkich przypadkach będzie skuteczne, dlatego istnieje metoda zmywania oleju za pomocą odżywki. Taki sposób pielęgnacji będzie idealny na zimowe dni, gdyż wspomoże nasze włosy w regeneracji i sprawi, że odzyskają swój dawny blask.
  • Olejki – używane są na same końcówki włosów, w celu zabezpieczenia ich przed zniszczeniem. Można nakładać olejek po każdym umyciu włosów, a stosowany regularnie, tak jak każdy kosmetyk, przyniesie zamierzone efekty. Warto używać olejku zwłaszcza zimą, kiedy to włosy narażone są na uszkodzenia, a końcówki na rozdwajanie.
  • Wszystkie kosmetyki do pielęgnacji włosów należy wybrać według własnych preferencji i potrzeb włosów. Powinny być one dostosowane do porowatości włosa, aby spełniały swoją funkcję, a nie działały w odwrotny sposób. Włosy mogą być niskoporowate, średnioporowate bądź wysokoporowate. Jak poznać porowatość swoich włosów? Można ją w łatwy sposób sprawdzić na stronach internetowych, na których dostępne są testy na porowatość włosów. Po odpowiedzi na dane pytania otrzymamy odpowiedź, która wskaże nam typ włosa, który posiadamy. Nic bardziej prostego.

    Jaką metodą myć włosy?

    Metoda mycia włosów ma także znaczenie w odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz dobrze dobranego szamponu, ważny jest sposób, w jaki z niego skorzystamy. Oto 6 głównych metod mycia włosów. Wybierz swoją, która najbardziej odpowiada tobie i twoim włosom.
    Autor: Dominika Mańka