Data publikacji:

Kwas mlekowy – jak stosować?

Kwas mlekowy to wspaniały składnik kosmetyczny, który nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także nawilża i rozjaśnia cerę. Sprawia, że twarz staje się piękna, gładka i rozświetlona. Kto powinien sięgnąć po kwas mlekowy? Jak stosować kosmetyki z tym składnikiem? Sprawdź w artykule!
kwas mlekowy jak stosować

Kwas mlekowy na twarz – co to jest?

Kwas mlekowy to związek chemiczny należący do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA). Jego nazwa wzięła się stąd, że występuje on w skwaśniałym mleku. Składnik ten powstaje w mięśniach podczas wysiłku fizycznego. Oprócz tego docenia się jego działanie w kosmetyce. Wygładzenie, złuszczenie i rozświetlenie skóry – takie efekty między innymi pozwala uzyskać kwas mlekowy. Jak stosować ten składnik i do jakiej cery najlepiej się nadaje? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w artykule.
Kwas mlekowy może być wytwarzany poprzez naturalny proces fermentacji lub też syntezę chemiczną w laboratorium. Rozpuszcza się w wodzie, a nie w tłuszczach, dlatego też można go znaleźć w kosmetykach na bazie wody. Jest delikatniejszy od popularnego kwasu glikolowego, dzięki czemu mogą go stosować bez problemu posiadaczki różnych typów cery.

Do jakiej cery nadaje się kwas mlekowy?

Zastanawiasz się, do jakiej cery najlepiej nadaje się kwas mlekowy? Sprawdzi się z pewnością do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Nie ma tak silnych właściwości złuszczających jak kwas salicylowy czy nawet glikolowy, dlatego też warto stosować go w połączeniu z innymi składnikami. Mieszanka kwasów delikatnie zmiękcza i usuwa martwe komórki naskórka, co powinny docenić posiadaczki cer problematycznych.
Kwas mlekowy z powodzeniem mogą stosować także posiadaczki cery suchej i normalnej. Składnik ten nawilża skórę, odbudowuje ją i regeneruje. Jest w stanie także spłycić zmarszczki, co sprawia, że nadaje się do pielęgnacji cery dojrzałej. Ponadto jego właściwości na pewno docenią osoby borykające się z przebarwieniami, gdyż kwas mlekowy rozjaśnia cerę i wyrównuje jej koloryt.

Kwas mlekowy na twarz i ciało – właściwości i działanie

Kwas mlekowy wyróżnia się licznymi właściwościami pielęgnacyjnymi i dobroczynnym działaniem na skórę. Przede wszystkim delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, odblokowuje pory i reguluje wydzielanie sebum. Ponadto działa antybakteryjnie. Dzięki tym właściwościom wspomaga leczenie trądziku i przeciwdziała pojawianiu się zaskórników oraz wyprysków.
Działanie złuszczające kwasu mlekowego sprawia również, że składnik ten rozjaśnia cerę, niweluje przebarwienia, redukuje blizny i rozstępy. Wyrównuje koloryt skóry i wygładza ją. W efekcie twarz wygląda na odświeżoną i rozświetloną. Ponadto kwas mlekowy ma właściwości ujędrniające i zwiększające elastyczność skóry, dzięki czemu jest w stanie spłycić drobne zmarszczki.
Choć może się to wydawać paradoksalne, kwas mlekowy ma także działanie nawilżające. Należy do tak zwanych naturalnych czynników nawilżających, a ponadto odbudowuje naskórek i przyspiesza jego regenerację. Wzmacnia barierę lipidową skóry, dzięki czemu chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych.
Kwas mlekowy jest uznawany za naturalny konserwant i regulator pH. Ta druga funkcja przyczynia się do tego, że często dodaje się go do płynów do higieny intymnej. Ma on także pozytywne działanie na włosy oraz skórę głowy. Łagodnie złuszcza naskórek skalpu, co przyczynia się do redukcji łupieżu i aktywizacji cebulek.

Kwas mlekowy – jak stosować? Zastosowanie

Jak stosować kwas mlekowy na twarz oraz inne części ciała? Dzięki swoim licznym właściwościom jest on składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji. Można znaleźć go między innymi:
  • w tonikach o działaniu rozjaśniającym i rozświetlającym,
  • w tonikach i peelingach złuszczających do cery tłustej i trądzikowej,
  • w tonikach, serach i kremach nawilżających,
  • w żelach do mycia twarzy,
  • w tonikach, serach i kremach o działaniu przeciwzmarszczkowym,
  • w kosmetykach pod oczy,
  • w płynach i piankach do higieny intymnej,
  • w peelingach złuszczających do ciała,
  • w kremach do stóp o działaniu złuszczającym,
  • w kremach na zrogowaciałą skórę kolan, stóp itp.,
  • w szamponach do włosów tłustych, z łupieżem czy też łojotokiem.

Jak stosować kwas mlekowy? Dozowanie

Zanim dowiesz się, jak stosować kwas mlekowy na twarz czy ciało, musisz dowiedzieć się, że kluczową kwestią jest stężenie składnika. W zależności od tego, ile procent kwasu znajduje się w kosmetyku, może on mieć działanie nawilżające, rozjaśniające, a nawet silnie złuszczające. Oto wskazówki:
  • kwas mlekowy 1-10% – ma właściwości nawilżające i lekko rozjaśniające,
  • kwas mlekowy 10-30% – złuszcza skórę, rozjaśnia przebarwienia i blizny, spłyca zmarszczki i pomaga przy wypryskach i zaskórnikach,
  • kwas mlekowy 30-40% – silnie złuszcza skórę, nie nadaje się do użytku domowego,
  • kwas mlekowy >40% – mocno złuszczające działanie, tylko do użytku profesjonalnego.
Być może nie uszło twojej uwadze, że w sklepach czy drogeriach można kupić kwas mlekowy 80% na twarz. Jak stosować go w bezpieczny sposób? Produktu o tak wysokim stężeniu nie powinno się aplikować na skórę w formie rozcieńczonej w warunkach domowych! Może to robić jedynie doświadczony kosmetolog czy dermatolog. Podobnie wygląda sprawa w przypadku kwasu mlekowego 50% na twarz. Jeśli masz lub chcesz kupić taki produkt, pamiętaj, że przed użyciem należy go w odpowiedni sposób rozcieńczyć.

Zasady stosowania kwasu mlekowego

Jak stosować kwas mlekowy na twarz? Najważniejsza zasada odnośnie używania kwasów brzmi, że powinno się je wprowadzać stopniowo. Zacznij od toniku zawierającego niewielkie stężenie tego składnika. Gdy twoja skóra przyzwyczai się do jego działania, możesz sięgnąć po serum o większym stężeniu, a dopiero na końcu po złuszczający peeling kwasowy.
Kolejną niezwykle ważną kwestią jest fakt, że kwasu mlekowego 50 czy 80% na twarz nie powinno się stosować w postaci nierozcieńczonej. Mogłoby to doprowadzić do poparzeń skóry. Sięgnij po gotowy produkt z mniejszym stężeniem kwasu lub przygotuj własną mieszankę, jeśli masz doświadczenie w produkcji kosmetyków DIY.
Jak używać kwasu mlekowego na twarz? Tonik rozświetlający czy też nawilżający z kwasem mlekowym można zwykle aplikować codziennie, choć na początku lepiej stosować go co kilka dni. Nałóż nieco produktu na płatek kosmetyczny i przetrzyj nim skórę twarzy oraz szyi, omijając okolice oczu i ust. Kosmetyk może spowodować delikatnie mrowienie. Po kilku minutach nałóż ulubiony krem nawilżający i odżywiający skórę.
Peeling złuszczający z kwasem mlekowym ma zwykle postać płynu, który nakłada się na oczyszczoną i dobrze osuszoną skórę. Można stosować go 1-2 razy w tygodniu. Należy zaaplikować go cienką warstwą i pozostawić na 5-10 minut lub zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Następnie produkt trzeba zmyć i nałożyć kojący krem nawilżający.
Uwaga: podczas używania kosmetyków z kwasem mlekowym lub innymi kwasami bezwzględnie należy codziennie nakładać krem z filtrem SPF 50!

Kwas mlekowy na twarz – przeciwwskazania

Kosmetyki z kwasami, w tym również z kwasem mlekowym, nie są niestety dla wszystkich. Nie powinny ich stosować bez konsultacji z lekarzem prowadzącym osoby cierpiące na takie schorzenia jak atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, opryszczka czy też alergie. Nie wolno nakładać kwasów na otwarte rany i skaleczenia.
Kwasu mlekowego nie powinno się stosować również w trakcie kuracji retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A. Jeśli więc przyjmujesz doustnie retinol bądź używasz kosmetyków z tym składnikiem, kwasy muszą poczekać. Ponadto nie zaleca się stosowania kwasów kobietom w ciąży i podczas karmienia piersią oraz oczywiście dzieciom.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo