Data publikacji:

Co to jest scrub? Kiedy i jak stosować?

Zadaniem scrubu jest usuwanie zrogowaciałego naskórka. Efekt ten jest możliwy dzięki użyciu ścierających drobinek. Zabieg ten sprawia, że skóra staje się miękka, wygładzona i lepiej ukrwiona, a składniki odżywcze z balsamów, kremów i olejków lepiej się  wchłaniają. Warto włączyć go do swojej pielęgnacyjnej rutyny. Dowiedz się więcej o wyjątkowym kosmetyku, jakim jest scrub – co to jest, kto powinien po niego regularnie sięgać i jak go używać.
co to jest scrub

Czy peeling i scrub są tym samym?

Na pewno wielokrotnie spotkałaś się z nazwą scrub. Co to dokładnie jest i czym różni się od peelingu? A może to ten sam kosmetyk? Niektórzy uznają scrub za rodzaj peelingu, natomiast inni za odmienny produkt, to pierwsze podejście wydaje się jednak w pełni uprawnione.
Peelingi dzielimy na:
  • mechaniczne – pozbywają się zrogowaciałego naskórka za pomocą drobniejszych lub grubszych drobinek, które mechanicznie go ścierają
  • enzymatyczne – usuwają martwy naskórek za pomocą enzymów, które go rozpuszczają
  • chemiczne, czyli kwasowe – są dużo intensywniejsze, kwasy dogłębnie złuszczają naskórek
  • peel-off – stosowane do twarzy maski, które przykleja się do twarzy, a następnie szybkim ruchem z niej zdziera
  • kawitacyjne – wykorzystują fale ultradźwiękowe, które usuwają naskórek i jednocześnie pobudzają krążenie
  • Co to jest scrub? To kosmetyk stosowany podczas peelingu mechanicznego, który polega na ścieraniu naskórka przy użyciu drobniejszych lub grubszych drobinek takich jak pestki owoców, sól i cukier. Dodatkowo w składzie znajdują się składniki, które nawilżają i odżywiają skórę, dzięki którym scrub działa kompleksowo, poprawiając jej kondycję.

    Body scrub i scrub do twarzy – co to jest i jak wybrać odpowiedni?

    Najczęściej scrub działa bardzo intensywnie i jest stosowany do pielęgnacji ciała, ale istnieje również scrub do twarzy, gdzie występuje odrobinę delikatniejszy efekt ścierania. Wszystko zależy od grubości użytych w kosmetyku drobinek – im są one mniejsze, tym łagodniejsze działanie na skórę.
  • body scrub – jest to peeling mechaniczny stosowany do ciała, który najczęściej zawiera grubsze drobinki, dostępne są jednak również wersje delikatniejsze, idealne do wrażliwej skóry
  • scrub do twarzy – peeling, który umożliwia ścieranie martwego naskórka z twarzy, musi być wyjątkowo delikatny i nie powinien być używany przez właścicielki wyjątkowo wrażliwej cery
  • Wybór odpowiedniego kosmetyku do twarzy lub całego ciała zależy przede wszystkim od typu skóry. Mocne ścieranie grubymi drobinkami może przynieść delikatnej skórze zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Zasada jest prosta – im grubsza i bardziej zanieczyszczona skóra, tym scrub powinien być silniejszy. Body scrub nie nadaje się do twarzy i nie warto próbować wykorzystywać go w ten sposób.

    Jak wybrać dobry scrub do twarzy i ciała?

    Planując używanie scrubu do twarzy, najpierw musisz ocenić czy twoja cera na tym skorzysta, a następnie starannie wybrać odpowiedni kosmetyk. Najwięcej zyskają właścicielki cery trądzikowej i zanieczyszczonej, natomiast do skóry wrażliwej lepiej stosować inne rodzaje peelingu, na przykład peeling enzymatyczny.
    Przed zakupem zawsze sprawdzaj skład, zwracając uwagę na to, jakie drobinki i dodatkowe składniki zostały użyte, pamiętaj też, żeby dokładnie czytać zalecenia producenta. Na początek warto zacząć od subtelniejszego kosmetyku i obserwować reakcje skóry.
    Grubość drobinek to ważna kwestia, ale duże znaczenie ma również baza scrubu, czyli użyte oleje, ekstrakty i wyciągi. Im bogatszy produkt, tym większa szansa, że przyniesie zadowalający efekt. Zwróć uwagę czy kosmetyk ma działanie odżywcze, łagodzące i regenerujące.

    Scrub do twarzy i body scrub – jak używać?

    Podstawową zasadą używania scrubu jest wyczucie. Co to znaczy? Nigdy nie należy mocno szorować skóry, ponieważ w ten sposób uszkadza się naskórek, co prowadzi do podrażnień. Dotyczy to zwłaszcza dużo mniej odpornej skóry na twarzy. Podczas peelingu twarzy trzeba omijać okolice oczu, z kolei zajmując się resztą ciała, należy bardzo delikatnie traktować biust, dekolt i brzuch.
    Scrub do twarzy nakłada się na lekko wilgotną skórę i delikatnie masuje okrężnymi ruchami, nie naciągając jej nadmiernie. Zabieg na ciało należy wykonywać od stóp w górę, zajmując się każdym rejonem ciała oddzielnie. Masaż powinien trwać kilka minut, po tym czasie kosmetyk trzeba bardzo dokładnie spłukać. Jeśli twój body scrub jest bogaty w oleje i inne substancje odżywcze, nie musisz już po zabiegu stosować balsamu czy olejku, którego zwykle używasz. Po prawidłowo wykonanym peelingu mechanicznym skóra powinna być miękka i nawilżona.

    Jak często używać scrubu do twarzy i ciała?

    Nie powinno się zbyt często używać scrubu. Co to dokładnie znaczy? Najczęściej zalecane jest używanie tego kosmetyku raz w tygodniu, chociaż niektórym wystarczy jeden zabieg w miesiącu, a czasami potrzebne są dwa peelingi tygodniowo, na przykład przy skórze łojotokowej. Zawsze warto zacząć od mniejszej częstotliwości i ewentualnie zwiększać ją w razie potrzeby.
    Co się stanie, jeśli będziesz zbyt często przeprowadzać peeling mechaniczny? Skóra, zamiast się wzmocnić, stanie się osłabiona i nie będzie nadążała z regeneracją. Doprowadzi to do naruszenia kruchej równowagi hydrolipidowej i może być źródłem poważnych problemów skórnych.

    Domowy scrub – co to za kosmetyk? Jak go zrobić?

    Oprócz gotowych peelingów możesz wykorzystać w pielęgnacji kosmetyki, które przygotujesz samodzielnie. Co to jest domowy scrub? Najczęściej wykorzystuje się do niego łatwo dostępne produkty takie jak fusy z kawy, sól morską lub cukier, które miesza się na przykład z miodem, oliwą, olejem kokosowym lub żelem z aloesu. Zasady używania kosmetyku DIY są takie same jak w przypadku gotowego produktu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym