Data publikacji:

Właściwości kwasu palmitynowego

Składy kosmetyków skrywają wiele substancji – zarówno aktywnych, jak i pomocniczych czy stabilizujących. Każdy ze składników ma jednak swoje zadanie i nie znajduje się w formule przypadkowo. W tym artykule bierzemy pod lupę kwas palmitynowy. Czym jest, jakie ma zastosowanie i jakie są właściwości kwasu palmitynowego? Przeczytaj nasz tekst, aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania związane z tą substancją.
właściwości kwasu palmitynowego

Kwas palmitynowy – co to takiego?

Zacznijmy od odrobiny teorii. Czym jest kwas palmitynowy? Składnik kosmetyków, który można spotkać także pod nazwą Palmitic Acid i kwas heksadekanowy, jest substancją występującą naturalnie w środowisku – w tłuszczach i olejach. Jak z pewnością wywnioskowałaś już po jego nazwie – pozyskuje się go głównie z oleju palmowego. Rzadziej produkuje się go z oleju kokosowego czy spermacetu.
Kwas palmitynowy jest substancją powierzchniowo czynną, emolientową i filmotwórczą. Dodatkowo może posłużyć jako składnik ochronny i natłuszczający oraz jako emulgator w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Wykazano, że kwas palmitynowy nie ma właściwości drażniących i uczulających, jeśli jest stosowany w stężeniu wynoszącym maksymalnie 13%.
Już teraz warto podkreślić, że choć kwas palmitynowy znalazł zastosowanie w kosmetyce, to nie sprawdzi się w pielęgnacji każdej skóry. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z cerą trądzikową, tłustą i mieszaną, ponieważ Palmitic Acid ma wysoki potencjał komedogenny. Co to oznacza? Może zatykać pory i doprowadzić do powstawania niedoskonałości w postaci wyprysków i podskórnych stanów zapalnych, po których mogą pozostać przebarwienia i blizny.

Właściwości kwasu palmitynowego

Jakie są właściwości kwasu palmitynowego? Palmitic Acid działa przede wszystkim emulgująco, czyli umożliwia połączenie wody z olejami, na przykład w kosmetykach do oczyszczania czy demakijażu. Jest również wykorzystywany jako składnik konsystencjotwórczy. Co to oznacza? W takiej roli kwas palmitynowy wykazuje właściwości niezbędne do uzyskania optymalnej formuły produktu – odpowiada za jego pienienie się, wchłanianie czy rozprowadzanie bezpośrednio na skórze i włosach.
Na liście właściwości kwasu palmitynowego znalazło się również działanie myjące, dzięki któremu jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków oczyszczających. Substancja powierzchniowo czynna jest szczególnie często dodawana do mydeł do rąk.
Kwas palmitynowy ma też właściwości okluzyjne, czyli pozwala na pokrycie skóry i włosów niewidocznym dla oka filmem ochronnym. To właśnie on zabezpiecza je przed odparowywaniem wody i przesuszaniem się, stąd też stwierdzenie, że Palmitic Acid wykazuje działanie wtórnie nawilżające. Dodatkowo kwas palmitynowy ma właściwości wtórnie natłuszczające i wspiera optymalną kondycję warstwy lipidowej.

Kwas palmitynowy – zastosowania

W przeciwieństwie do złuszczających kwasów kwas palmitynowy znalazł zastosowanie w kosmetykach o właściwościach natłuszczających, czyli emolientach. W szczególności stosuje się go w formułach o działaniu ochronnym, w których skutecznie chroni naskórek przed utratą wody i zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i czynników zewnętrznych.
Dodatkowo można znaleźć go również w produktach wygładzających i zmiękczających do ciała oraz w kosmetykach do włosów – odżywkach i maskach, w których ma za zadanie ograniczać puszenie się pasm i nadawać im blask.

Kwas palmitynowy – gdzie występuje?

Znasz już właściwości kwasu palmitynowego. A gdzie występuje? Można znaleźć go między innymi w kosmetykach do mycia, ponieważ jako emulgator ułatwia osiągnięcie optymalnej konsystencji i aplikację formuły. Lista produktów zawierających kwas palmitynowy obejmuje żele i emulsje oczyszczające do twarzy, żele pod prysznic i mydła. Czasami producenci dodają go również do kosmetyków przeznaczonych do demakijażu.
Kwas palmitynowy stosuje się także w produktach, których głównym zadaniem jest ochrona skóry przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. To przede wszystkim pomadki ochronne i kremy do rąk. Czasami dodaje się go również do kosmetyków przeciwsłonecznych – kremów, balsamów czy emulsji.
To jednak nie koniec! Kwas palmitynowy znalazł zastosowanie w produkcji kosmetyków do twarzy, takich jak peelingi, kremy (w tym również te pod oczy) i maseczki. Równie często można spotkać go w balsamach do ciała, a nawet produktach przeznaczonych do golenia.
Jeśli chcesz wprowadzić do pielęgnacji swojej twarzy, ciała czy włosów kosmetyk z kwasem palmitynowym i wykorzystać jego właściwości okluzyjne, to warto wybierać produkty z certyfikatem RSPO. Takie oznaczenie potwierdza, że składnik został pozyskany bez uszczerbku dla środowiska naturalnego.

Co jeszcze warto wiedzieć o kwasie palmitynowym?

Jeśli chcesz wykorzystać właściwości kwasu palmitynowego w codziennej pielęgnacji, to mamy dobrą wiadomość – omawiany składnik może być łączony z dowolnymi substancjami aktywnymi, w tym również z kwasami AHA i BHA, czyli tymi o działaniu złuszczającym. Dodatkowo jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Kosmetyki z kwasem palmitynowym należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Trzymanie ich w lodówce lub w mocno nasłonecznionym, gorącym miejscu może doprowadzić do zmiany konsystencji produktu.
Mówiąc o kwasie palmitynowym, jego właściwościach i zastosowaniu, warto wspomnieć o wpływie tego składnika na środowisko. Z uwagi na to, że jest pozyskiwany z oleju palmowego, substancja budzi kontrowersje ze względu na pojawiające się w konsekwencji zagrożenie dla zwierząt czy wycinki lasów deszczowych. Ostateczna decyzja należy jednak do ciebie.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.