Data publikacji:

Zielone włosy po farbowaniu. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć

Samodzielne farbowanie kosmyków może przynieść wiele niespodzianek – czasem tych, których chcielibyśmy uniknąć. Jedną z nich są zielone włosy po farbowaniu. Skąd bierze się taki efekt? Jak go uniknąć, a jeśli już się zdarzy, to jak się go pozbyć i uratować włosy? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Zielone włosy po farbowaniu. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć

Zielone włosy po farbowaniu – dlaczego powstaje taki odcień?

Jeśli farbujesz włosy samodzielne w zaciszu swojego domu, to musisz liczyć się z tym, że efekt nie zawsze będzie taki, jak oczekujesz. Jednak zielone włosy po farbowaniu mimo wszystko potrafią zaskoczyć. Skąd bierze się taki odcień? Najczęściej uzyskuje się zielone włosy po przyciemnianiu i rozjaśnianiu. To dwie sytuacje, kiedy nieumiejętnie przeprowadzone zabiegi mogą powodować zielonkawy odcień na głowie.
Jak to działa? Przyjmijmy, że zdecydowałaś się rozjaśnić kosmyki i docelowo chcesz uzyskać chłodny odcień blondu. Wykonałaś więc zabieg rozjaśniania. Użyłaś do tego rozjaśniacza, a następnie chciałaś pofarbować włosy na chłodny kolor. Niestety usunięcie z włosa dużych ilości żółtego pigmentu jest trudne, a czasem nawet niemożliwe przy jednorazowym rozjaśnieniu. Wówczas aplikacja chłodnej farby może wiązać się z tym, że naturalnie żółty pigment kosmyków zmiesza się z kolorem farby, dając efekt zielonych kosmyków. Najczęściej z takim problemem zmagają się blondynki, które mają słoneczny odcień blondu i chcą go ochłodzić, używając do tego rozjaśniacza, a następnie chłodnej farby. To samo stanie się wtedy, kiedy z włosa nie usuniesz zbyt dokładnie żółtego pigmentu i będziesz chciała ochłodzić kolor fioletowym szamponem lub tonerem.
Zielone włosy mogą też pojawić się wtedy, kiedy chciałaś przyciemnić kosmyki. Zwłaszcza jeśli za pierwszym razem chcesz przyciemnić kosmyki o więcej niż 3 tony. Wówczas podczas takiego przyciemniania powstają chłodne tony i włosy mogą przybrać zielony odcień. Niezwykle istotne jest więc to, aby włosy przyciemniać stopniowo. Samodzielnie można przyciemnić włos o maksymalnie
2–3 tony! Jeśli chcesz przejść z jasnego blondu do czerni, to należy robić to stopniowo.

Masz zielone włosy po hennie? Sprawdź, co poszło nie tak

Zielone włosy mogą też pojawić się po hennie. Stanie się tak wtedy, kiedy hennę położysz na włosy wcześniej rozjaśnione. Daje to niemal 100% pewność, że włos nabierze wówczas zielonego koloru. Zwłaszcza jeśli postawisz na ciemniejszą hennę, która ma w sobie dużo indygo zawierającego sporo niebieskiego barwnika. Wówczas połączenie żółtych włosów z niebieskim barwnikiem da odcień zielony. Tutaj zasada jest prosta – henny nigdy nie nakładaj na rozjaśnione wcześniej kosmyki! Wtedy unikniesz takiej niefortunnej wpadki.

Jak usunąć zielony kolor z włosów? Co zrobić, aby pozbyć się zielonego odcienia po farbowaniu?

Włosy zielone po farbowaniu to zdecydowanie ten efekt, którego chce się jak najszybciej pozbyć. Jak więc uratować kosmyki i pozbyć się tego niefortunnego odcienia? Istnieje na to klika sposobów. Poniżej opisujemy te najskuteczniejsze.
  • Farba do włosów z czerwonym pigmentem
  • Jeśli po farbowaniu włosów twoje kosmyki przybrały zielony odcień, to możesz uratować sytuację, nakładając na włosy farbę z czerwonym pigmentem. Sprawdzą się więc wszelkie odcienie rudości, farby brązowe z miedzianymi refleksami, kolory mahoniowe. Jeśli nie chcesz drastycznie zmieniać koloru, to postaw na brąz ze słonecznymi, ciepłymi refleksami. A przy drastycznej zmianie możesz zdecydować się na włosy w kolorze czerwonym.
  • Koncentrat pomidorowy
  • Brzmi zaskakująco? Ale to bardzo skuteczna metoda! Wystarczy, że na włosy nałożysz gęsty koncentrat pomidorowy. Koncentrat musisz dokładnie nałożyć na każde z pasm. Później zwiąż włosy w koczek, nałóż na nie foliowy czepek i odczekaj godzinę. Po tym czasie umyj głowę ulubionym delikatnym szamponem. Ze względu na to, że to naturalna metoda, to efekty za pierwszym razem nie będą aż tak spektakularne. Prawdopodobnie będziesz musiała powtórzyć ten zabieg jeszcze kilka razy. Spokojnie możesz jednak wykonywać go nawet dwa razy w tygodniu.
    Warto dodać, że metoda z koncentratem jest całkowicie bezpieczna dla kosmyków. Nie niszczy ich tak, jak farba, ponieważ koncentrat nie wnika w strukturę włosa. Jeśli więc twoje włosy są już zniszczone zabiegami fryzjerskimi, to warto rozważyć właśnie takie ratowanie koloru.
  • Płukanka lub toner z czerwonymi refleksami
  • Jeśli nie chcesz drastycznie zmieniać koloru włosów i korzystać z farby, a koncentrat zadziałał na ciebie zbyt delikatnie, to pomyśl o płukance lub tonerze z czerwonymi refleksami. Z płukanki możesz korzystać średnio raz w tygodniu, a tonera najlepiej używać nie częściej niż raz na trzy tygodnie. Chyba że producent na opakowaniu zaleca inaczej.
  • Kwaśna płukanka do włosów
  • Stosowanie takich płukanek pozwoli ci stopniowo zniwelować zielony odcień. Tutaj potrzebna jest jednak cierpliwość. O jakich płukankach mowa? Sprawdzi się ta octowa, piwna, z cytryną lub kawowa. Wszystkie z nich wykonasz w zaciszu swojego domu. Wystarczy jedynie znaleźć przepis w sieci.

    Pielęgnacja włosów po farbowaniu – jak o nie zadbać?

    Jeśli po farbowaniu włosów twoje kosmyki mają zielony odcień, to prawdopodobnie ponownie czekają je zabiegi wyrównujące kolor, jak farbowanie, tonowanie czy płukanie. Dlatego też po takim niefortunnym błędzie należy odpowiednio się o nie zatroszczyć. Przede wszystkim stosuj skoncentrowane maski raz w tygodniu. Dodatkowo pielęgnację uzupełnij odżywką przy każdym myciu. Końcówki chroń z kolei specjalnym serum lub olejkiem. Możesz korzystać z produktów przeznaczonych do włosów farbowanych. Na co dzień myj włosy delikatnym szamponem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.