Data modyfikacji:

Cytryna na włosy – jakie efekty?

Coraz więcej kobiet stara się świadomie dbać o swoje włosy i używać do ich pielęgnacji jak najbardziej naturalnych składników. To bardzo dobrze – sztuczne substancje zawarte w wielu kosmetykach mogą obciążać włosy i naruszać ich strukturę. Niewiele pań jednak wie, że w niemal każdej kuchni znajdziemy produkt, który ma wszechstronne zastosowanie w pielęgnacji włosów – cytrynę. Jakie efekty daje cytryna na włosy? Z jakimi innymi produktami można ją łączyć? Zapraszamy do lektury.

Cytryna na włosy – zastosowanie

Cytryna na włosy ma bardzo wszechstronne zastosowanie – posłuży ci zarówno jako składnik naturalnego szamponu, jak i wzmacniającej płukanki, odżywczej maski, a nawet jako rozjaśniacz. Wystarczy tylko wiedzieć, z czym ją połączyć i jak jej użyć.

Sprawdź również, jak powinna wyglądać regeneracja włosów.

Sok z cytryny na skórę głowy

Jeśli skóra głowy sprawia ci problemy, dobrym rozwiązaniem może być wcierka do włosów z cytryny. Ze względu na właściwości oczyszczające, sok z cytryny dobrze wpływa na skórę głowy i włosy u nasady, działa przeciwłupieżowo i antybakteryjnie. Wcierka z cytryny może również zmniejszyć wypadanie włosów i wzmocnić ich cebulki. Doskonałe działanie wykazuje cytryna na włosy przetłuszczające się, hamując łojotok. 

Jak ją stosować? Sok z połowy cytryny (w przypadku występowania podrażnień można go delikatnie rozcieńczyć z wodą) delikatnie wetrzyj w skórę głowy, a następnie przykryj głowę foliowym czepkiem. Po 30 minutach starannie umyj włosy. Już po kilku zastosowaniach zauważysz pozytywny wpływ kuracji na skórę głowy.

Woda z cytryną na włosy

Płukanka nabłyszczająca

Jakkolwiek sok z cytryny nałożony bezpośrednio na skórę głowy wpływa na nią oczyszczająco, nie powinniśmy nakładać soku z cytryny bezpośrednio na całą długość włosów, bo może to spowodować uwrażliwienie i przesuszenie kosmyków. Dlatego świeżo wyciśnięty sok z cytryny trzeba rozcieńczyć z wodą – wówczas nie powinniśmy się już obawiać o jakiekolwiek działania niepożądane.

Jeżeli twoje włosy są matowe i puszą się po wysuszeniu, doskonałym rozwiązaniem będzie płukanka z cytryną, której należy użyć do ostatniego płukania włosów. By ją sporządzić, dodaj łyżkę soku z cytryny na pół litra wody. Po jej zastosowaniu resztki szamponu i innych kosmetyków zostają wypłukane, a łuski włosa się domykają, dzięki czemu są bardziej odporne na warunki zewnętrzne, mniej się plączą i przede wszystkim pięknie błyszczą.

Delikatny rozjaśniacz 

Masz ochotę na metamorfozę, jednak boisz się chemicznych rozjaśniaczy? Spróbuj rozjaśnić włosy cytryną! Będzie to idealna metoda zwłaszcza dla posiadaczek mysiego blondu, które marzą o nieco jaśniejszych kosmykach. Choć rozjaśnianie włosów cytryną nie da tak spektakularnego efektu, jak farba do włosów, możemy spodziewać się zmiany koloru kosmyków o 1-2 tony. Jak to zrobić? 

Najwygodniej będzie użyć atomizera. Najpierw wyciśnij sok z połowy cytryny i wymieszaj go z taką samą ilością wody, a następnie przelej płyn do buteleczki z atomizerem. Spryskaj całą długość włosów, pozostaw do wyschnięcia, a następnie umyj kosmyki. Jeszcze lepsze efekty można osiągnąć, gdy wystawisz takie mokre od cytryny włosy na działanie promieni słonecznych, wtedy rozjaśnienie nastąpi szybciej. Jeśli rozjaśniasz włosy tą metodą w lecie, spryskaj włosy wodą z cytryną i wyjdź na spacer, a po powrocie umyj włosy.

Użycie szamponu i spłukanie cytryny z włosów jest w tym wypadku bardzo ważne – do rozjaśniania używamy mało rozcieńczonego soku z cytryny, co może skutkować sztywnymi, suchymi kosmykami. Ponadto cytryna na włosy farbowane może spowodować nierównomierne rozjaśnienie, dlatego najlepiej jest sprawdzić jej działanie na pojedynczym pasemku.

Olej kokosowy z cytryną na włosy

Sok z cytryny w połączeniu z olejem kokosowym stworzy naturalną i bardzo skuteczną maskę wzmacniającą i nawilżającą włosy. By ją przygotować, wymieszaj 3-4 łyżki oleju kokosowego z sokiem z połowy cytryny. Nałóż maseczkę na włosy, przykryj foliowym czepkiem i owiń głowę ręcznikiem. Po około 30-60 minutach spłucz maskę.

Jajko i cytryna na włosy

Maseczka z jajka i cytryny sprawdzi się w przypadku włosów przetłuszczających się. Jak ją przygotować? Rozbij jedno jajko w misce, roztrzep je, dodaj do niego dwie łyżki soku z cytryny. Wetrzyj maskę starannie we włosy, a także w skórę głowy, przykryj czepkiem, pozostaw na około 30 minut, po tym czasie spłucz.

Mąka ziemniaczana i cytryna na włosy

Miks cytryny z mąką ziemniaczaną jest dość rzadko stosowany, a niesłusznie – wykazuje bardzo dobre działanie wygładzające i prostujące włosy. Do dwóch szklanek mąki ziemniaczanej dodaj dwie łyżeczki soku z cytryny, a następnie dolej wody (do uzyskania konsystencji maski). Nałóż na włosy, pozostaw na pół godziny pod folią i ręcznikiem, a na koniec spłucz ją i umyj kosmyki. Maseczka łatwo spłukuje się z włosów, pozostawia je błyszczące i wyprostowane (bez użycia prostownicy).

Jak widać, cytryna na włosy daje bardzo dobre efekty i jest niezwykle skuteczna. Mimo jej wszystkich zalet, warto jednak pamiętać o tym, że ze względu na kwaśne pH naturalne kosmetyki z tym owocem nie są odpowiednie dla każdego. Uważać należy przede wszystkim na włosy bardzo zniszczone i przesuszone – cytryna może pogorszyć ich kondycję (np. cytryna na włosy rozjaśnione lub farbowane). Z całą pewnością jednak dla wszystkich innych pań cytryna może być stałym elementem pielęgnacji włosów.