Data modyfikacji:

Demakijaż twarzy krok po kroku. Jakie kosmetyki?

Demakijaż twarzy to podstawa codziennej pielęgnacji dla osób, które regularnie się malują. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wystarczy jedynie zmyć makijaż oczu odpowiednim płynem, a następnie umyć twarz żelem lub mydłem. To stanowczo za mało! W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jakie kosmetyki do demakijażu twarzy znajdziesz na rynku. Ponadto opowiemy, które z nich sprawdzą się najlepiej. Zapraszamy do lektury!

Demakijaż twarzy płynem micelarnym – wady i zalety, fakty i mity

Płyny micelarne to na ten moment najczęściej wybierane kosmetyki, jeśli chodzi o demakijaż twarzy. Dlaczego? Są ogólnodostępne, łatwe w użyciu i można znaleźć stosunkowo tanie płyny micelarne. Ale to nie wszystko – niektórzy twierdzą, że płyn micelarny to 2 w 1, czyli jeden produkt załatwia demakijaż i oczyszczanie twarzy. A jak jest naprawdę?

To, co opisaliśmy powyżej, to popularny MIT dotyczący płynów micelarnych. Mówi się, że płyn micelarny zawiera mikrocząsteczki zwane micelami. To prawda. Te z kolei mają niczym magnes przyciągać zanieczyszczenia i wszelkie pozostałości makijażu. Czy tak jest naprawdę? Niestety nie. Płyn micelarny jest jedynie w stanie rozpuścić na twarzy kosmetyki kolorowe i wstępnie je zmyć, dzięki czemu później łatwiej domyć całą twarz odpowiednim żelem. To wstępny etap w oczyszczaniu twarzy. Płyn micelarny służy więc wyłącznie do demakijażu, a nie do demakijażu i oczyszczania twarzy.

Jeśli oprócz mycia twarzy będziesz używać wyłącznie płynu micelarnego, to twoja skóra może z czasem mieć poważne problemy, takie jak podrażnienia, uczucie ściągnięcia, pieczenia, trądzik, zaskórniki czy nadmiar sebum. 

Płyn micelarny stosuj więc śmiało jako demakijaż. Po prostu nalej jego odpowiednią ilość na wacik i pocieraj nim twarz. Pamiętaj, że jeden wacik nie wystarczy do zmycia całego make-upu. Płynu powinnaś używać do momentu, aż kolejne waciki będą już prawie czyste – czasem schodzi ich nawet około 10, jeśli makijaż był mocny. 

Komu nie sprawdzi się płyn micelarny? Osobom z wyjątkowo wrażliwą skórą skłonną do podrażnień, a także tym, którzy leczą zmiany zapalne. Dlaczego? Pocieranie wacikiem podrażnia skórę, a dodatkowo może roznosić zanieczyszczenia i pogarszać stan cery. 

Naturalny demakijaż twarzy z użyciem oleju – co musisz o nim wiedzieć?

Demakijaż twarzy olejem? Czemu nie! To bardzo naturalny sposób, który ma wiele zalet. Ale także i wad. Zatem co powinnaś o nim wiedzieć? Przede wszystkim wiele osób dziwi fakt, że olej jest w stanie usunąć makijaż. Aby to zrozumieć, warto wiedzieć, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz – i właśnie dlatego olej to świetny sposób na demakijaż. 

Do demakijażu twarzy olejami możesz użyć gotowego olejku. Poniżej polecane kosmetyki. 

Ponadto świetnie sprawdzi się samodzielnie przygotowana mieszanka oleju rycynowego i innego dopasowanego bezpośrednio do potrzeb twojej skóry. Olej rycynowy zawsze jest w takiej mieszance dodatkiem, a jego ilość zależy od rodzaju twojej skóry. Poniżej znajdziesz dokładniejszą instrukcję:
  • skóra sucha – 10% oleju rycynowego i 90% innego oleju bazowego,
  • skóra normalna – 20% oleju rycynowego i 80% innego oleju bazowego,
  • skóra tłusta i mieszana – 30% oleju rycynowego i 70% innego oleju bazowego.

Jaki olej bazowy dobrać do rodzaju swojej skóry?
  • Dla skóry suchej sprawdzą się oleje: z migdałów, ogórecznika, pestek moreli, kiełków pszenicy, z awokado.
  • Dla skóry normalnej sprawdzą się oleje: migdałowy, z awokado, z pestek granatu, z pestek winogron, oliwa z oliwek.
  • Dla skóry tłustej i mieszanej sprawdzą się oleje: lniany, z czarnuszki, laurowy, jojoba, z pestek winogron.

A teraz jak wykonać demakijaż twarzy olejami krok po kroku?
Krok 1: wylej na dłonie niewielką ilość olejku lub przygotowanej mieszanki olejów

Teraz nałóż ją na twarz i masuj nią w skórę przez około minutę.
Krok 2: zmocz mały ręcznik w ciepłej wodzie

Teraz dokładnie zetrzyj nim olej z twarzy. Razem z olejem zetrzesz też makijaż. W razie potrzeb w trakcie ścierania wypłucz szmatkę. 

Krok 3: umyj twarz ulubionym żelem

Zrób to tak, jak dotychczas. Dlaczego mycie twarzy olejami jest dobre dla skóry? Ponieważ nie narusza bariery hydrolipidowej naskórka, a więc świetnie sprawdza się zwłaszcza dla cery suchej i wrażliwej. Czy jest jakieś przeciwwskazanie do stosowania tej metody demakijażu? Tak – aktywne zmiany zapalne. Pocieranie ich ręcznikiem może roznieść bakterie na resztę twarzy i przynieść jeszcze więcej szkody. 

Demakijaż twarzy – kosmetyki. Dla kogo sprawdzi się mleczko lub płyn do demakijażu?

Mleczko i płyn do demakijażu, zaraz po płynie micelarnym, to jedne z najczęściej stosowanych kosmetyków do demakijażu. Tak naprawdę ta metoda sprawdzi się dla większości osób – wystarczy jedynie dobrać mleczko i płyn do rodzaju swojej skóry. Mała uwaga – osoby ze skórą trądzikową powinny wybrać inną metodę demakijażu. Dlaczego? Ponieważ w tej metodzie też pociera się skórę wacikiem, a to może tylko roznosić bakterie. 

A jeśli szukasz dobrego mleczka lub płynu do demakijażu, to zerknij poniżej. 

Demakijaż twarzy krok po kroku z użyciem balsamu lub masełka

Taki demakijaż twarzy to stosunkowa nowość, która jest jeszcze mało popularna, ale warto dowiedzieć się o niej więcej. Dlaczego? Ponieważ to idealna opcja dla skór wrażliwych i trądzikowych, które nie lubią pocierania. Balsamem i masełkiem wykonujesz demakijaż podobnie jak olejem. Poniżej opisujemy, jak zrobić to krok po kroku. 
Krok 1: zwilż twarz ciepłą wodą

Krok 2: przy pomocy jednorazowego patyczka nabierz niewielką ilość masełka w dłonie

To bardzo ważne, aby nie robić tego palcami, ponieważ w ten sposób wprowadzamy do produktu bakterie. 

Krok 3: rozpuść masełko w dłoniach

Po prostu pocieraj dłonie jedną o drugą aż masełko zmieni konsystencję na bardziej lekką, nieco oleistą. 

Krok 4: masuj twarz masełkiem

Dokładnie przez około minutę. Takim masełkiem lub balsamem możesz też zmyć makijaż z oczu i brwi. 

Krok 5: zmyj produkt z twarzy ciepłą wodą

Krok 6: umyj twarz ulubionym żelem do mycia twarzy

Krok 7: wytrzyj twarz ręcznikiem papierowym

I gotowe! Ważne, aby rodzaj masełka i balsamu dobrać bezpośrednio do potrzeb swojej skóry. A najlepsze balsamy i masełka do demakijażu znajdziesz poniżej. 

Demakijaż twarzy chusteczkami – czy warto? 

Odpowiedź na to pytanie może być jedna – tak, ale tylko w sytuacjach kryzysowych, np. kiedy nie masz możliwości zmyć makijażu inną metodą. Chusteczki świetnie sprawdzą się na wyjeździe, np. pod namioty. Niemniej jednak muszą być one stosowane razem z żelem do mycia twarzy. Czyli najpierw chusteczkami zmywasz makijaż, a później przy użyciu wody i swojego ulubionego żelu myjesz całą twarz. Nie zapominaj, że chusteczki to rozwiązanie tymczasowe i nie powinny stać się codzienną metodą zmywania makijażu. Substancje znajdujące się w takich chusteczkach nie są tak silnie skoncentrowane, aby dokładnie zmyć cały makijaż i zanieczyszczenia gromadzące się na skórze przez cały dzień. 

Jak widać, istnieje wiele sposobów i kosmetyków, które można wykorzystać do demakijażu twarzy. Grunt to znaleźć metodę dopasowaną do twoich potrzeb i potrzeb twojej skóry. I pamiętaj – demakijaż nigdy nie zastąpi umycia twarzy wodą i produktem myjącym. Dlatego nigdy nie pomijaj tego etapu w codziennej pielęgnacji.
A wy, jakimi kosmetykami zmywacie makijaż na co dzień?

Zdjęcie: Unsplash/@miska-sage
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.