Data publikacji:

Kolczyk w wędzidełku – smiley piercing

Podoba ci się kolczyk w wędzidełku? Smiley piercing jest coraz bardziej popularny. W poniższym artykule podpowiadamy, co to smiley piercing, ile kosztuje tego typu przekłucie, jakie mogą być powikłania po zabiegu i kiedy nie powinno się wykonywać smiley piercingu. Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zrobieniu kolczyku w wędzidełku.
woman with piercings screaming

Kolczyk smiley – gdzie się go nosi? Co to smiley piercing?

Słyszałaś o kolczykach smiley, ale nie wiesz, co to? Piercing smiley to nic innego jak przekłucie wędzidełka górnej wargi, czyli w miejscu, gdzie górna warga łączy się z dziąsłami. Kolczyk smiley jest zazwyczaj niewidoczny i można zauważyć go dopiero wtedy, gdy osoba go nosząca uśmiecha się, pokazując zęby. Stąd też wzięła się nazwa tego kolczyka.

Kolczyk w wędzidełku – cena

Chcesz zrobić kolczyk w wędzidełku? Cena tego rodzaju piercingu waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i jest uzależniona od takich czynników jak lokalizacja, renoma salonu piercingu oraz rodzaj wybranego kolczyka. Zdecydowanie warto wybrać salon, który zachowuje najwyższe standardy higieny, zatrudnia doświadczonych piercerów i korzysta z profesjonalnych narzędzi oraz biżuterii z odpowiedniego materiału (tytan).
A jeśli chcesz dowiedzieć się dokładnie, ile kosztuje kolczyk w wędzidełku, to wybierz się do salonu piercingu w twoim mieście. Pamiętaj, aby przed wybraniem salonu sprawdzić o nim opinie w sieci!
Czytaj również: Nazwy kolczyków w uchu

Smiley kolczyk – powikłania

Chcesz wykonać smiley kolczyk? Powikłania, jakie mogą pojawić się po tego typu piercingu, są różne. U niektórych osób może pojawić się nadmierna opuchlizna wokół przekłutego miejsca. Poza nieprzyjemnym uczuciem nie jest to groźne powikłanie, ale w razie przedłużania się opuchlizny trzeba skontaktować się z piercerem. Gdy nie są przestrzegane zalecenia odnośnie do higieny, mogą pojawić się infekcje. Więcej o zasadach pielęgnacji w piercing smiley piszemy w dalszej części artykułu.
Czasem dochodzi do nieco poważniejszych komplikacji, w tym recesji dziąseł, która polega na obniżaniu się brzegu dziąseł. U niektórych osób mogą powstać kieszonki dziąsłowe, w których gromadzą się bakterie, a te mogą prowadzić do próchnicy lub zapalenia dziąseł. Kolczyk na wędzidełku ma również kontakt z zębami, co może osłabiać szkliwo.

Kolczyk w wędzidełku – czy to boli? Jakie są przeciwwskazania do tego typu piercingu?

Kolczyk w wędzidełku, według opinii wielu osób, boli mniej niż najbardziej popularne przekłucie płatka ucha. Jednak niewłaściwa pielęgnacja przekłucia może mieć wpływ na to, ile goi się przekłucie smiley. I w efekcie prowadzić do nieprzyjemnych infekcji oraz bólu. Do przeciwwskazań przy piercing smiley zalicza się zły stan zębów lub problemy z dziąsłami, dlatego przed wykonaniem przekłucia, należy udać się do stomatologa na konsultację. Nieleczone zęby mogą być siedliskiem bakterii, które mogą wywoływać infekcje przekłutego miejsca. Podobnie jest w przypadku problemów z dziąsłami. Tego rodzaju piercingu nie powinno się również wykonywać, gdy się nosi aparat na zęby.

Kolczyk do smiley – jakie kolczyki nosi się w wędzidełku? Rodzaje

Kolczyk do smiley wygląda niezwykle efektownie nie tylko ze względu na miejsce przekłucia, ale również na rodzaje dostępnych kolczyków. Kolczyk do wędzidełka może mieć kształt banana, sztangi, podkowy lub kółeczka. Banany oraz podkowy dostępne są w różnych kolorach i z wymiennymi końcówkami. Bardzo wygodnym rozwiązaniem dla tego rodzaju piercingu jest zapięcie typu clicker. Dzięki wygodnemu mechanizmowi zatrzaskowemu można w łatwy i szybki sposób zdejmować lub zakładać biżuterię. Nie ma wówczas potrzeby wykorzystywania kulek czy śrubek zabezpieczających smiley kolczyk, które podczas noszenia mogą się odpiąć, przez co można je połknąć, co rodzi pewne niebezpieczeństwo.

Smiley piercing – jak dbać o przekłucie w wędzidełku?

O przekłucie smiley należy odpowiednio dbać! Pierwszy etap gojenia w smiley piercing trwa od 2 do 8 tygodni i jest to tzw. gojenie inicjacyjne. Z kolei pełne wygojenie trwa nawet do 6 miesięcy. Przez cały okres inicjacyjnego gojenia należy do minimum ograniczyć kontakt przekłutego miejsca z bakteriami. Dobrym pomysłem będzie również wymiana szczoteczki do zębów na nową. Trzeba przy tym zrezygnować z namiętnych francuskich pocałunków, wykonywania pieszczot oralnych partnerce lub partnerowi, a z diety wyeliminować gorące lub ostre potrawy i napoje. Zrezygnuj także z alkoholu oraz papierosów. Płyn do płukania jamy ustnej również nie powinien zawierać alkoholu. Należy uważać też na podrażnienia mechaniczne, które mogą powstać, np. poprzez poruszanie kolczykiem.

FAQ o kolczyku w wędzidełku

Czy kolczyk w wędzidełku jest bezpieczny?
Tego typu kolczyk może nieść ze sobą dużo powikłań, a więc ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy będzie on dla ciebie bezpieczny. Zwłaszcza że u jednej osoby smiley piercing przyjmie się dobrze, a u innej niekoniecznie. Najczęstsze powikłania po smiley piercing dotyczą dziąseł. Po tego typu przekłuciu może się pojawić też recesja lub uszkodzenie dziąseł.

Czego nie można robić po przekłuciu smiley?
Marzy ci się efektowny piercing? Smiley kolczyk to jedno z takich przekłuć. Jeśli już dobrze przemyślisz sobie tego typu przekłucie i się na nie zdecydujesz, to pamiętaj, że niektórych rzeczy nie możesz robić bezpośrednio po przekłuciu. Jakich? Nie dotykaj kolczyka, nie pij alkoholu, nie pal papierosów, nie wykonuj francuskich pocałunków ani oralnych pieszczot u partnera czy partnerki. Nie idź do dentysty jeśli nie musisz. Zrezygnuj z jedzenia twardych i trudnych do pogryzienia rzeczy.

Czy można mieć smiley, jak ma się aparat?
Nosząc aparat na zęby, nie powinno się wykonywać smiley piercing ani nosić kolczyka w wędzidełku. Aparat może bardzo łatwo zahaczyć o kolczyk i doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji.
Masz już kolczyk w pępku i kolczyk na języku? Teraz prym wiedzie smiley piercing! Tego typu piercing staje się ostatnio coraz popularniejszy, ale pamiętaj, że to jedno z tych przekłuć, które może nieść ze sobą sporo powikłań. Dlatego dobrze przemyśl decyzję o przekłuciu i zadbaj o to, aby tego typu piercing robić w sprawdzonym salonie!
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.