Data publikacji:

Co to jest DMAE na skórę? Jakie skutki uboczne?

Zmarszczki, szara, zmęczona skóra, przebarwienia, utrata jędrności to zmiany, które są efektem starzenia się skóry. Powstają pod wpływem czasu oraz działania czynników zewnętrznych. Niestety powodują, że twarz traci młodzieńczy urok, a to prowadzi do licznych kompleksów. Na szczęście jest wiele środków, które potrafią zatrzymać efekty starzenia się skóry. Popularnym składnikiem kremów jest DMAE. Co to za substancja? Czy jej stosowanie jest bezpieczne i przynosi oczekiwane rezultaty?

Polecamy: Szczotkowanie na sucho - efekty

DMAE na skórę

DMAE – co to jest?

DMAE, czyli dimethylethanolamine to związek chemiczny należący do grupy aminoalkoholi, strukturalnie przypominający cholinę. Naturalnie występuje w rybach, np. łososiu, sardynkach oraz suplementach diety, jest również produkowany w mózgu, odpowiada za pamięć i funkcje poznawcze. Początkowo deanol był stosowany w medycynie jako lek na poprawę pracy układu nerwowego. Jest polecany osobom uczącym się, pracującym umysłowo lub silnie zestresowanym. Z czasem zaobserwowano dobroczynny wpływ substancji na skórę. To spowodowało, że na rynku pojawiły się kosmetyki z DMAE.

DMAE na skórę – jak działa?

DMAE ma silne działanie przeciwstarzeniowe. Przeprowadzane badania dowodzą, że jest doskonałym przeciwutleniaczem, usuwa z organizmu nadmiar wolnych rodników. To sprawia, że redukuje ryzyko uszkodzeń skóry oraz spowalnia efekty starzenia się skóry. Substancja pomaga usuwać skutki niewłaściwego metabolizmu kwasów tłuszczowych, które powodują odkładanie się w skórze brązowego pigmentu. Dzięki temu skutecznie zwalcza przebarwienia oraz tzw. plamy starcze i wątrobowe.

DMAE zwiększa wydzielanie acetylocholiny, to z kolei pobudza włókna mięśniowe. Kosmetyki z deanolem przeznaczane są przede wszystkim dla skóry dojrzałej, suchej, z widocznym oznakami starzenia. Główne działania, jakie wykazują, to:

  • pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, głównych składników skóry, 
  • silne nawilżenie skóry,
  • poprawa owalu twarzy
  • zwiększenie jędrności i elastyczności skóry, 
  • wygładzenie zmarszczek, m.in. lwiej zmarszczki i kurzych łapek,
  • likwidacja cieni pod oczami, 
  • poprawa konturu ust,
  • wyrównanie powierzchni skóry,
  • długotrwały efekt liftingujący.

Jak stosować DMAE na skórę?

DMAE wchodzi w skład wielu kosmetyków, głównie kremów przeciwzmarszczkowych, a także szamponów, mydeł czy balsamów do ciała. Kosmetyki najczęściej wmasowuje się w oczyszczoną skórę. Aplikowane regularnie, według zaleceń producenta, przynoszą bardzo dobre efekty. DMAE można również wprowadzać do skóry metodą elektroporacji, jonoforezy czy sonoforezy.

Obecnie dużą popularnością cieszą się zabiegi mezoterapii z wykorzystaniem ampułek z DMAE. DMAE mezoterapia zapobiega nadmiernemu wiotczeniu skóry, zmniejsza napięcia mięśni twarzy, przywraca jędrność, redukuje zmarszczki oraz poprawia koloryt skóry. Preparat może być aplikowany nie tylko na twarz, ale również na nogi, brzuch czy ramiona. Zabiegi wykonywane są w gabinetach medycyny estetycznej. 

DMAE – skutki uboczne

Stosowanie DMAE na skórę jest bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych. Ważne jest jednak, aby stosować substancje w odpowiednim stężeniu. DMAE stosowany jest w kosmetologii od wielu lat, nie zaobserwowano reakcji alergicznych oraz toksyczności. Jeżeli substancja jest przyjmowana w formie suplementów, należy stosować się do zaleceń producenta. Nadmiar może powodować ból głowy, zaparcia, świąd, a także nadmierne pobudzenie, bezsenność oraz zwiększone ciśnienie krwi. W kosmetykach z DMAE substancja zamknięta jest w pęcherzykach lipidowych, a to wyklucza skutki uboczne. 

DMAE to substancja o potwierdzonym działaniu przeciwstarzeniowym, występująca w kremach i środkach do pielęgnacji cery. Warto ją stosować, ale należy pamiętać, aby wybierać kosmetyki dobrej jakości, z odpowiednią ilością substancji aktywnej. 

Autorka: Dorota Koszutowska