Data modyfikacji:

Jak szczotkować ciało na sucho? Jakie efekty?

Cellulit to problem, z którym na różnych etapach życia zmaga się większość kobiet. Pomarańczowa skórka na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach powstaje na skutek zmian hormonalnych, nadwagi, długiego siedzenia i niezdrowego odżywiania. Jednym ze sposobów jej zwalczania jest szczotkowanie na sucho. Efekty regularnych zabiegów z użyciem szczotki są spektakularne, nawet w przypadku zaawansowanego cellulitu. Co powinno się wiedzieć o szczotkowaniu ciała na sucho? Jak prawidłowo je wykonywać?
szczotkowanie na sucho efekty

Szczotkowanie na sucho - efekty

Szczotkowanie na sucho jest stosowane w szczególności w celu redukcji cellulitu. Regularne zabiegi sprawiają, że skórka pomarańczowa wyraźnie się zmniejsza. Skóra staje się ponadto lepiej nawilżona i ukrwiona, wygładzona i jędrna, a martwy naskórek jest skutecznie usuwany. Napięcie mięśni w szczotkowanych częściach ciała rośnie. Ponadto skóra ma zdrowy, jednolity koloryt. Jeśli regularnie wykonuje się szczotkowanie na sucho, efekty dotyczą nie tylko samej skóry. Szczotkowanie ciała poprawia krążenie w głębszych partiach skóry, relaksuje i stymuluje układ odpornościowy. Ponadto szczotka zmniejsza obrzęki poprzez usprawnienie drenażu limfatycznego i redukuje bóle stawów.

Efekty szczotkowania ciała na sucho są najlepiej widoczne u osób, które wykonują masaż szczotką regularnie. Zaleca się robić go raz dziennie przez 5-10 minut lub dłużej, jeśli szczotka na cellulit jest stosowana na miejsca o szczególnym nasileniu występowania pomarańczowej skórki. Jeśli uciążliwość cellulitu jest niewielka, wystarczy, że zabieg powtórzy się co drugi dzień.

Jaką szczotkę wybrać do szczotkowania na sucho?

Szczotkowanie ciała powinno być wykonywane szczotką o średniej twardości włosia. Zbyt miękkie włosie nie usunie martwego naskórka i nie usprawni krążenia. Zbyt twarde przyczyni się natomiast do podrażnienia skóry. Do regularnego masowania skóry za pomocą szczotki poleca się modele wykonane z naturalnego włosia, np. sierści dzika lub wegańskich włókien roślinnych. Trzonek szczotki na sucho powinien być drewniany i odporny na wodę, gdyż z reguły szczotkowanie wykonuje się w łazience. Do szczotkowania całego ciała przydają się dwie różne szczotki. Długa rączka umożliwia masowanie pleców i dolnych partii nóg, natomiast szczotka na sucho bez trzonka jest odpowiednia do wykonywania zabiegu w okolicy brzucha, piersi i bioder. Owalny model z uchwytem do zakładania na dłoń umożliwia dociśnięcie włosia do ciała i dokładne kontrolowanie siły szczotkowania. Okolice biustu i brzucha można szczotkować delikatnie, natomiast dotkniętą cellulitem pupę – znacznie intensywniej.

Jak szczotkować na sucho?

Szczotkowanie na sucho przede wszystkim powinno być wykonywane z siłą, która nie prowadzi do zaczerwienienia skóry. Podczas zabiegu nie powinno się odczuwać bólu ani dyskomfortu. Odpowiedni nacisk szczotki na ciało każda kobieta powinna ustalić samodzielnie – nie ma tu żadnej uniwersalnej zasady.

Szczotka do szczotkowania na sucho powinna przemieszczać się po ciele długimi, posuwistym ruchami. Ciało masuje się od dołu do góry w kierunku serca, gdyż w ten sposób najskuteczniej poprawia się przepływ limfy. Na początek szczotkuje się stopy i nogi, następnie tułów. Ręce powinny być szczotkowane od dłoni, przez przedramię, aż do barków.

W czasie używania szczotki nie stosuje się żadnych olejków, balsamów i kremów. Skóra powinna być sucha i oczyszczona z wszelkich kosmetyków. Kosmetyki o działaniu nawilżającym, łagodzącym i ujędrniającym nakłada się na ciało po zakończeniu zabiegu.

W przypadku brzucha i biustu kierunek ruchu szczotki zmienia się z posuwistego na okrężny. W ten sposób ogranicza się ewentualne uszkodzenia włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność piersi i skóry na brzuchu, narażonej na uszkodzenia i rozstępy w czasie ciąży. Szczotkując piersi, bezwzględnie unika się drażnienia szczotką sutków. Brodawki i ich otoczkę zostawia się w spokoju, by chronić je przed uszkodzeniami i zakażeniami bakteryjnymi.

Kiedy szczotkować ciało na sucho?

Jeśli chodzi o szczotkowanie na sucho, efekty zabiegu cenią sobie zwłaszcza panie w trakcie redukcji masy ciała. Szczotka używana regularnie wspiera usuwanie skórki pomarańczowej i pomaga rozbijać komórki tłuszczowe zalegające w głębszych partiach ciała. Dodatkowo zwiększenie elastyczności i jędrności chroni przed pojawianiem się fałdek rozciągniętej skóry, częstych u osób, które zrzuciły więcej niż 15-20 kg.

Szczotkowanie ciała na sucho jest polecane przed sezonem letnim, gdy chce się przygotować skórę do kąpieli słonecznych i wypoczynku na plaży. Ciało zyska na jędrności, a skóra będzie mieć ładną, równomierną opaleniznę. Ponadto po szczotkę na sucho warto sięgać, by poprawić swoje samopoczucie. Regularne zabiegi kosmetyczne podnoszą samoocenę oraz pozytywnie wpływają na poczucie pewności siebie.

Przeciwwskazania do szczotkowania ciała na sucho

Większość pań może szczotkować na sucho całe ciało, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu. Jeśli na skórze pojawiły się podrażnienia, rany lub stany zapalne, wskazane jest odstąpienie od używania szczotki aż do czasu ich pełnego zagojenia. Wykonanie szczotkowania utrudniają liczne pieprzyki. Każdy z nich powinien być omijany, co w przypadku większej liczby znamion, uniemożliwia skuteczne masowanie ciała.

Przeciwwskazaniem do szczotkowania na sucho są też żylaki i łuszczyca. Oba schorzenia powodują konieczność delikatnej pielęgnacji skóry, w której nie ma miejsca na intensywne peelingi. Podobnie jest w przypadku skłonności do powstawania pajączków z pękniętych naczynek. Szorowanie skóry jedynie pogłębi ten problem i sprawi, że nogi lub inne partie ciała będą wyglądać nieestetycznie.

Autor: Monika Kocher