Data modyfikacji:

Jaka jest dobra lampa do paznokci?

Dobra lampa do paznokci hybrydowych lub żelowych – jakie powinna mieć cechy? Wybrać lampę LED czy UV? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej lampy do paznokci? Jakie lampy do paznokci dostępne na rynku są najbardziej polecane? Zobaczcie nasz poradnik i przykłady dobrych lamp do paznokci – zarówno żelowych, jak i hybryd.

Polecamy: Hybrydy w domu

dobra lampa do paznokci

Dobra lampa do paznokci – UV, LED czy Dual LED? Rodzaje

Decydując się na zakup lampy do paznokci, stajemy przede wszystkim przed pytaniem, jaki rodzaj będzie najlepszy. Na rynku dostępne są zarówno lampy UV i LED, jak i bazujące na obu tych mechanizmach, czyli Dual LED (lub UV/LED). Lakiery hybrydowe utwardzają się praktycznie we wszystkich rodzajach lamp, natomiast manicure żelowy z reguły wymaga zastosowania lampy UV. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje lamp do paznokci?

  • Lampa UV – czas naświetlania lakierów hybrydowych w takiej lampie to około 2 minuty, natomiast jeśli zastosujemy bardziej intensywny kolor, konieczny będzie dłuższy czas naświetlania – nawet 2-krotnie. Na plus jest niska cena tego rodzaju lamp – należy ona do najtańszych lamp do paznokci na rynku. Lampa UV może być ponadto stosowana zarówno do utwardzania lakieru hybrydowego, jak i żelowego.
  • Lampa LED – jej zaletą jest długa żywotność i krótszy czas naświetlania lakieru od lampy UV (lakier hybrydowy utwardza się w niej w ciągu 15-60 sekund, w zależności od modelu). Niestety tego rodzaju lampy nie zawsze są w stanie utwardzić lakiery żelowe (co zależy od składu lakieru).
  • Lampa Dual LED – łączy działanie lampy UV oraz lampy LED. Możemy w niej utwardzić zatem wiele rodzajów lakierów, zarówno lakiery hybrydowe, jak i żelowe czy akrylożelowe. To najbardziej zaawansowany rodzaj lamp pod względem technologicznym.

Jaki kształt powinna mieć dobra lampa do paznokci?

Poza doborem rodzaju lampy, należy także zwrócić uwagę na jej kształt. Na rynku dostępne są lampy w kształcie budki lub mostka. Który rodzaj jest lepszy? Jeśli chodzi o lampę typu mostek, jej zaletą jest mały gabaryt – urządzenie jest łatwe w przewożeniu i można je z powodzeniem zabrać w podróż. Niestety tego rodzaju lampa pracuje dość ciężko i należy pilnować, aby światło przez nią wytwarzane padało bezpośrednio na paznokieć z lakierem (czasami przez brak zabudowania promienie mogą się rozpraszać, przez co lakier nie będzie dobrze utwardzony).

Z tego względu lepszym wyborem wydaje się lampa do paznokci w kształcie budki – jest ona zabudowana z trzech stron i mamy niemal całkowitą pewność, że światło będzie padało wprost na utwardzane paznokcie. W lampach tego typu często występuje wbudowana specjalna podstawka z lusterkiem, od którego odbijają się promienie, a w efekcie tego manicure utwardza się jeszcze szybciej.

Dobra lampa do paznokci hybrydowych – jaką wybrać?

Obecnie najpopularniejszym rodzajem manicure’u jest bez wątpienia manicure hybrydowy, który charakteryzuje się dużą trwałością (nawet kilka tygodni) i stosunkowo szybką aplikacją. Kolorystyka lakierów hybrydowych jest ponadto bardzo szeroka. Aby jednak stylizacja była trwała, konieczny jest zakup dobrej lampy przeznaczonej typowo do hybryd. Przede wszystkim należy skupić się na odpowiedniej mocy urządzenia, rodzaju światła oraz modelu czy kształcie sprzętu.

Jaka powinna być moc lampy do hybryd? Odpowiedź jest prosta: im większa moc, tym lepiej – to od mocy zależy bowiem konieczny czas do utwardzenia lakieru oraz to, czy manicure utwardzi się prawidłowo. Warto więc zainwestować nieco więcej i kupić dobrą lampę do hybryd o mocy minimum 48 W. Są także modele o mocy 52 czy nawet 72 W – jednakże te raczej są kierowane do użytku profesjonalnego i na potrzeby domowe w zupełności wystarczy moc 48 W.

Warto ponadto postawić na sprzęt, który ma możliwość regulowania mocy – dzięki temu możemy dobrać ilość watów do rodzaju utwardzanego preparatu. Dobrze, jeśli model posiada funkcję automatycznego, stopniowego zwiększania mocy, co zapobiegnie uczuciu pieczenia dłoni podczas naświetlania.

Kolejny ważny aspekt to wybór między lampą UV i LED. Lakiery hybrydowe utwardzają się zarówno w lampach UV, jak i LED. Jeżeli planujemy wykonywać wyłącznie manicure hybrydowy, możemy zakupić lampę LED, ale ta nie zawszenie nada się do np. manicure’u żelowego – do tego rodzaju lakierów konieczna może być lampa UV. Minusem lampy UV jest dłuższy czas naświetlania – cechuje się ona także krótszą żywotnością. Jeśli zatem nie planujemy wykonywać manicure’u żelowego, możemy śmiało postawić na lampę LED (lampa LED utwardza lakier szybciej i ma dłuższą żywotność) lub lampę Dual LED, która wykorzystuje technologię UV i LED, przez co może być stosowana do utwardzania każdego rodzaju manicure’u.

Dużym ułatwieniem przy wykonywaniu manicure’u hybrydowego jest sensor ruchu w lampie – urządzenie uruchomi się samoistnie, gdy wykryje, że włożyliśmy do lampy dłoń.

Dobra lampa do paznokci żelowych – jaką wybrać?

Lakiery żelowe są dostępne w kilku wersjach i niektóre z nich utwardzają się wyłącznie w lampie UV, a inne – w lampie LED. Jeśli więc planujemy wykonywanie takiego manicure’u, najlepiej zakupić urządzenie Dual LED, w którym będzie możliwe utwardzenie każdego rodzaju lakieru żelowego. Przy wyborze konkretnej lampy do paznokci żelowej należy sugerować się takimi samymi parametrami, jak przy lampie do paznokci hybrydowych, czyli stawianie na:

  • jak największą moc,
  • funkcję stopniowego zwiększania mocy,
  • sensor ruchu.

Polecane lampy do paznokci hybrydowych i żelowych

Mając na uwadze powyższe wskaźniki, a także opinie użytkowników, polecamy poniższe modele lamp do paznokci:

  • Oro Med Lampa UV/LED do paznokci 48 W – lampa charakteryzuje się dużą mocą, mechanizmem wykorzystującym zarówno światło LED, jak i UV, a także długą żywotnością. Może być stosowana do wszystkich rodzajów manicure’u, a dodatkowo jest dostępna w stosunkowo niskiej cenie – około 80-110 zł.
  • Sunone Lampa do paznokci SUN5 48 W – to model tańszy – ceny zaczynają się już od około 62 zł. Podobnie jak lampa Oro Med, wykorzystuje zarówno światło UV, jak i LED, przez co jest w stanie utwardzić wszystkie dostępne lakiery hybrydowe i żelowe. To dobry wybór do użytku domowego.
  • Semilac Lampa do hybryd UV/LED biała 48/24 W – lampa renomowanej marki Semilac cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami. Ma mnóstwo przydatnych funkcji, jest poręczna, posiada sensor ruchu i wykorzystuje technologię UV oraz LED. Pozwala ponadto na wybór mocy (24 lub 48 W), zwiększając efektywność energetyczną i żywotność urządzenia. Ceny tego modelu zaczynają się od około 170 zł.
Autorka: Anna Baranowska