Data modyfikacji:

Uszkodzona macierz paznokcia: jak leczyć?

Czy wiesz, że na odrośnięcie całego paznokcia trzeba nierzadko poczekać ponad 100 dni? To ta optymistyczna wersja. Niestety uszkodzenie macierzy w stopniu znacznym może sprawić, że paznokieć już nigdy nie odrośnie. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest nieprawidłowe użycie frezarki lub innych przyborów do usuwania skórek przy paznokciach, których zadanie polega właśnie na ochranianiu macierzy. Sprawdź, jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia i gdzie należy szukać profesjonalnej pomocy. Przeczytaj.

uszkodzony macierz paznokcia

Macierz paznokcia – co to jest?

Paznokieć jest zbudowany z łożyska, płytki i macierzy, którą okrywa obrąbek naskórkowy. Obrąbek naskórkowy ochrania macierz przed czynnikami zewnętrznymi - czynnikami mechanicznymi, fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi (bakteriami, wirusami i zarodnikami grzybów). Macierz to żywy element paznokcia, który niestety często jest uszkadzany. To właśnie z tego miejsca wyrasta paznokieć. Jeśli zostanie ono uszkodzone, to paznokieć może wyrastać zdeformowany lub może nawet nigdy nie urosnąć.

Uszkodzona macierz paznokcia – przyczyny

Przyczyną zniekształconego paznokcia może być uraz – przytrzaśnięcie palca drzwiami lub furtką, ale nie tylko. Krzywdę możesz zrobić sobie także sama, przez nieumiejętne używanie cążek do paznokci, pilników i innych przyrządów do usuwania lub przesuwania skórek przy paznokciach.

Uszkodzona macierz paznokcia – co robić?

Udaj się do dermatologa lub podologa

Odsłonięta lub uszkodzona macierz powinna zostać obejrzana przez specjalistę. Być może konieczna będzie jej rekonstrukcja lub założenie specjalistycznego opatrunku. Wiele kobiet z taką wizytą zwleka, a to duży błąd.

Zaklej i zapomnij, czyli nie dotykaj i daj paznokciom odpocząć

Czytając historie kobiet, które uszkodziły sobie macierz jednego z paznokci, można wysnuć tylko jeden wniosek – skubiąc czy zdrapując to, co zostało z twojego paznokcia, możesz mu tylko zaszkodzić. Naderwany lub zdeformowany paznokieć nie wygląda dobrze, ale naprawdę lepiej nie ściągać go do końca. Załóż na palec opatrunek, nie dotykaj paznokcia i poczekaj. Następnie umów się na wizytę i skonsultuj się ze specjalistą, co dalej.

Uszkodzona macierz paznokcia – leczenie

Sposób leczenia uszkodzonej macierzy zależy od stopnia jej uszkodzenia. Macierz to bardzo delikatna struktura, której pod żadnym pozorem nie wolno usuwać, nawet jeśli jest naderwana. Jeśli jej uszkodzenie jest znaczne, to być może nie uda się uratować paznokcia, dlatego powinnaś się na to przygotować. Wówczas jedyną skuteczną formą leczenia będzie przeszczep paznokcia.
Leczenie skupia się nie tylko na rekonstrukcji samego paznokcia, ale też na zabezpieczeniu odsłoniętych tkanek przed drobnoustrojami (bakteriami, wirusami i zarodnikami grzybów), które mogą wywołać infekcję. Dlatego najlepsze, co możesz zrobić dla swojego palca, to wizyta u specjalisty. Tylko dermatolog lub podolog będzie w stanie dobrać najlepszy sposób leczenia.