Data publikacji:

Uszkodzona macierz paznokcia: jak leczyć?

Po urazie twój paznokieć zmienił kolor, ma dziwny kształt i boli? To znak, że urazowi uległa macierz – ważna część odpowiedzialna za jego prawidłowy wzrost. Sprawdź, jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia oraz kiedy warto zgłosić się do lekarza!
Uszkodzona macierz paznokcia

Macierz paznokcia: co to takiego?

Najprościej mówiąc, macierz paznokcia to miejsce, w którym produkowany jest nowy paznokieć. Znajduje się ona pod wałem paznokciowym – to właśnie tutaj dochodzi do procesu tworzenia nowych komórek i keratynizacji. Macierz odpowiada także za odżywienie i regenerację łożyska.
Macierz paznokcia jest całkowicie niewidoczna, dlatego w wielu przypadkach daje o sobie znać dopiero, gdy dochodzi do jej urazu. Uszkodzona macierz paznokcia to problem, z którym prędzej czy później spotka się większość osób. Warto sprawnie go rozpoznać oraz w porę podjąć odpowiednie działania.

Uszkodzona macierz paznokcia: przyczyny

Uszkodzenia macierzy paznokcia powstają na skutek urazów mechanicznych. Może dojść do nich na skutek mocnego uderzenia się w paznokieć, zgniecenia go, ale także skaleczenia w okolicach wału paznokciowego. Uszkodzenie macierzy paznokcia może mieć swoje źródło także w nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu manicure'u.

Jak wygląda uszkodzona macierz paznokcia?

Uszkodzoną macierz paznokcia można na szczęście stosunkowo łatwo rozpoznać – już sam ból w obrębie palca może zwiastować, że głębsze struktury doznały urazu. Ponadto alarmującymi sygnałami są:
  • lekkie zmiany wyglądu paznokcia – przebarwienia, wgłębienia, „pofalowanie”;
  • zaburzenia wzrostu – paznokcie odchodzą od macierzy, przyjmują nienaturalne zakrzywienie;
  • krwiaki pod płytką paznokciową;
  • poważne zmiany w wyglądzie paznokcia – pęknięty paznokieć wzdłuż macierzy, zerwany paznokieć od macierzy, złamany paznokieć w połowie płytki.
  • Ponadto warto nadmienić, że uraz macierzy i uszkodzone łożysko paznokcia mogą stwarzać ryzyko stanów zapalnych i infekcji. Jeśli do rany przedostaną się drobnoustroje, palec może nie tylko boleć, ale i puchnąć. W takich sytuacjach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 

    Polecamy: Złamany paznokieć w połowie płytki

    Jak leczyć uszkodzenia macierzy paznokcia?

    Uszkodzona macierz paznokcia – czy odrośnie samodzielnie? Dobrą wiadomością jest to, że dając paznokciom nieco czasu, w końcu doczekasz się powrotu płytki. Nawet jeśli paznokieć odszedł od macierzy całkowicie, na pewno odrośnie. Niestety, jeśli doszło do bardzo intensywnego urazu macierzy, istnieje ryzyko, że paznokieć nie będzie rósł prawidłowo; może mieć zmieniony kształt lub powierzchnię. Zauważając to, możesz zgłosić się do dermatologa lub podologa – istnieje wiele metod, które pomagają przywrócić paznokciom po urazom prawidłowy wygląd.
    W wielu przypadkach potrzebne są dodatkowe działania, dzięki którym macierz zregeneruje się szybciej.

    Drenaż paznokcia

    Jeśli pod płytką paznokciową obecny jest krwiak lub ropień, należy udrożnić ją, by płyn mógł się wydostać. W tym celu zgłoś się do chirurga lub, jeśli uraz powstał na stopie, do podologa. Specjalista wykona małe nawiercenie w płytce, dzięki czemu możliwe będzie jej oczyszczenie.

    Usunięcie paznokcia

    W niektórych sytuacjach konieczne jest usunięcie paznokcia, który uległ urazowi. Po to rozwiązanie specjaliści sięgają, gdy ma miejsce samoistne odchodzenie paznokcia od macierz lub gdy paznokieć pękł.

    Środki antyseptyczne

    W każdym wypadku warto stosować dostępne bez recepty środki antyseptyczne, które zapobiegają zanieczyszczeniu miejsca urazu. Po preparat antybakteryjny sięgnij od razu po zauważeniu uszkodzenia paznokcia.

    Uszkodzona macierz paznokcia: jak leczyć? Preparaty regenerujące

    Czy istnieje konkretny lek na uszkodzoną macierz paznokcia, przypominający na przykład lakier na grzybicę paznokci? Trudno o wskazanie jednego właściwego preparatu. Specjaliści zauważają, że dobre efekty przynosi stosowanie środków z kwasem hialuronowym, który działa osłonowo i regenerująco. Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia, sięgnij również po lakiery i żele zawierające kolagen, który wspomaga łożysko. Warto stosować również różnego rodzaju witaminy na paznokcie, dzięki którym naturalny wzrost płytki zostanie pobudzony.
    Na czas regeneracji paznokcia po urazie warto zrezygnować ze stosowania lakierów kolorowych i hybrydowych. Stosuj podstawowy manicure, skracając i opiłowując odrastającą płytkę. Od czasu do czasu możesz zafundować paznokciom domowe spa, na przykład mocząc je w kąpieli z ciepłej oliwy z oliwek.

    Dieta na wzrost paznokci

    W regeneracji paznokci po urazie duże znaczenie ma także prawidłowa dieta. Zadbaj, by nie zabrakło w niej witamin A, C ,E oraz białka, które jest konieczne do produkcji nowych komórek. Jednocześnie warto zrezygnować ze szkodliwych używek. Pamiętaj również o piciu dużych ilości wody.

    FAQ o Regeneracji i Pobudzaniu Macierzy Paznokcia

    Czy uszkodzona macierz paznokcia się regeneruje?
    Uszkodzona mechanicznie macierz paznokcia powinna powrócić do swoich funkcji w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak uraz był masywny, istnieje ryzyko, że nowa płytka paznokciowa nie będzie odrastać prawidłowo.

    Jak pobudzić macierz paznokcia do wzrostu?
    Aby zregenerować macierz paznokcia i pobudzić ją do produkcji nowej płytki, warto stosować preparaty regenerujące zawierające kolagen i kwas hialuronowy, a także witaminy. Ważną rolę odgrywa tu zdrowy styl życia, zbilansowana dieta i unikanie używek.

    Za co odpowiada macierz paznokcia?
    Macierz paznokcia odpowiada za produkcję nowego paznokcia, jego odżywienie i regenerację łożyska​.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech