Data publikacji:

Mikrodermabrazja, czyli diamentowa pielęgnacja

Mikrodermabrazja to popularny zabieg, który w szybki oraz delikatny sposób może poprawić kondycję skóry. Sprawdzi się również w przypadku zmian trądzikowych, blizn czy nawet w redukcji delikatnych zmarszczek. Istnieją trzy główne rodzaje: mikrodermabrazja diamentowa, korundowa oraz tlenowa. Którą wybrać?
Microdermabrasion

Mikrodermabrazja – co to za zabieg i jakie daje efekty?

Mikrodermabrazja to zabieg kosmetyczny, którego celem jest zlikwidowanie różnego typu niedoskonałości skóry, wygładzenie oraz poprawa jej ogólnej kondycji. Polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnego narzędzia zakończonego kryształkami. Należy jednak podkreślić, że jest to delikatny zabieg. Mikrodermabrazja dodatkowo stymuluje odnowę komórkową oraz pomaga w regeneracji skóry.
Coraz bardziej popularna jest również mikrodermabrazja twarzy. Zabieg ten wygładza skórę, redukuje przebarwienia, a nawet drobne zmarszczki. Po zabiegu twarz jest bardziej elastyczna i oczyszczona z zapchanych porów. Zabieg może również pomóc w redukcji blizn oraz trądziku.
Mikrodermabrazja a skóra naczynkowa? Mikrodermabrazja nie jest zalecana w przypadku skóry naczynkowej. Zabieg może uszkadzać i prowadzić do pękania delikatnych naczynek, co w rezultacie może prowadzić do pogorszenia kondycji skóry. Jednak gdy zabieg zostanie wykonany bardzo delikatnie, nie powinien przyczynić się do znacznego uszkodzenia skóry. Wyjątkiem jest mikrodermabrazja tlenowa.

Mikrodermabrazja diamentowa a korundowa – różnice, zalety i wady

Główna różnica między nimi polega na materiale wykorzystywanym do złuszczania naskórka. Diamentowa mikrodermabrazja wykorzystuje urządzenie, którego głowica jest pokryta kryształkami diamentów. Dzięki temu zabieg jest delikatniejszy i bardziej precyzyjny. Z kolei w mikrodermabrazji korundowej używa się mikrokryształków tlenku glinu, które są wstrzykiwane na skórę pod ciśnieniem. Złuszczanie naskórka jest wówczas bardziej intensywne.
Jeżeli twoja skóra jest bardziej delikatna i wrażliwa, wówczas bardziej polecana jest mikrodermabrazja diamentowa. Z kolei w przypadku grubszej skóry lub silniejszych zmian, jak np. blizny lub trądzik, lepsza będzie mikrodermabrazja korundowa. To jednak nie oznacza, że mikrodermabrazja diamentowa na blizny w ogóle się nie sprawdzi. Jeżeli zmiany są łagodniejsze lub skóra jest delikatna wówczas ta metoda jest również zalecana. Mikrodermabrazja diamentowa na trądzik? Zasada będzie taka sama. Mikrodermabrazja diamentowa twarzy trądzikowej będzie delikatniejsza i nie podrażni miejsc skłonnych do stanów zapalnych.

Mikrodermabrazja tlenowa – dla kogo będzie najlepsza

Mikrodermabrazja tlenowa polega na złuszczaniu naskórka z wykorzystaniem tlenu i soli fizjologicznej. Zabieg jest łagodny i szczególnie polecany dla osób ze skórą wrażliwą, naczynkową, suchą lub z oznakami starzenia. Zabieg dotlenia oraz nawilża skórę. Może również pomóc zredukować drobne przebarwienia lub zmarszczki.

Pielęgnacja twarzy po mikrodermabrazji – jak dbać o skórę, aby utrzymać efekty?

Aby utrzymać efekt po zabiegu mikrodermabrazji, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja twarzy. W celu odbudowania bariery ochronnej skóry należy stosować kremy lub serum nawilżające.
Na kilka tygodni należy zrezygnować całkowicie z kosmetyków mogących podrażniać skórę, jak np. peelingi. Niewskazany jest również kontakt z gorącą wodą oraz szorstkie ręczniki. Gdy zabieg odbywa się latem, przez kilka tygodni po zabiegu należy stosować filtr przeciwsłoneczny z SPF min. 30. Należy również dbać o regularne nawilżanie organizmu, pijąc dużo płynów.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.