Data modyfikacji:

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Pewnie nieraz słyszałaś o czymś takim, jak porowatość włosów. Co oznacza ten termin? Dlaczego warto znać porowatość własnych kosmyków i jak ją określić? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić porowatość włosów i jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

jak sprawdzić porowatość włosów

Porowatość włosów – jak sprawdzić? I co to znaczy?

Porowatość włosów to termin odnoszący się do naturalnego rozchylenia łusek włosa oraz związanych z tym cech. Wyróżniamy porowatość niską, średnią oraz wysoką. Znajomość porowatości własnych włosów znacznie ułatwia pielęgnację i podjęcie kroków, które uczynią je jeszcze piękniejszymi.

  • Włosy o niskiej porowatości to włosy proste, gładkie jak tafla wody oraz błyszczące.
  • Włosy o wysokiej porowatości są suche, pozbawione blasku, często matowe. Wysoka porowatość zwykle dotyczy włosów kręconych lub rozjaśnianych.
  • Włosy o średniej porowatości to te „na granicy” – łączą w sobie cechy zarówno nisko, jak i wysokoporowatych.

Sprawdź również, jaka jest najlepsza odżywka do włosów kręconych.

Porowatość włosów a olejowanie

Znajomość porowatości włosów bardzo ułatwia codzienne zabiegi pielęgnacyjne, a w szczególności olejowanie. Dobór olejku do włosów zależy bowiem od tego, jak bardzo rozchylone są łuski włosa i jak wiele cząsteczek trzeba, aby je wygładzić. Przykładowo, słynny olej kokosowy dobrze sprawdza się na włosach niskoporowatych, jednak powoduje efekt puszenia się na włosach o wysokiej porowatości.

Jak sprawdzić porowatość włosów – test

Jak dowiedzieć się, który typ porowatości reprezentują twoje włosy? Jest na to kilka sposobów. Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić porowatość włosów.

Porowatość włosów – ocena wizualna

Czasem jedno spojrzenie wystarczy, by ocenić, jak bardzo porowate są włosy. Jeśli wyglądają zdrowo, są gładkie i lejące, to niemal pewne, że są niskoporowate. Puszące się, suche włosy przypominające siano najpewniej mają wysoką porowatość.

Ta metoda jednak nie sprawdza się zawsze, dlatego aby zyskać pewny wynik, warto wykonać dodatkowy test.

Jak sprawdzić porowatość włosów – test wodny

Włóż jeden włos do szklanki wody i obserwuj, jak się zachowuje. Jeśli unosi się na tafli wody, oznacza to, że jego łuski są ciasno ułożone (jest niskoporowaty) i nie chłonie wody. Włosy wysokoporwate szybko osiądą na dnie, ponieważ chłoną wodę jak gąbka. Włos średnioporowaty może dryfować tuż pod taflą wody.

Badanie porowatości u trychologa

Ostatnią metodą, która zagwarantuje pewny wynik, jest badanie włosów u trychologa, który wykorzystuje mikroskop elektronowy. Takie badanie nie należy jednak to najtańszych – w zależności od miejscowości, może kosztować od 100 do 200 złotych.

Gdy już poznasz wynik

Mając pewność co do porowatości włosów, możesz przeorganizować swoją kolekcję kosmetyków pielęgnacyjnych. To bardzo istotne, ponieważ konkretne składniki mogą działać z różnym efektem na dane typy kosmyków.

  • Włosy niskoporowate świetnie zareagują na kosmetyki z dodatkiem roślinnych maseł (np. tucuma). Bardzo „lubią się” również z olejami: kokosowym, babassu i palmowym.
  • Średnioporowate włosy dobrze zareagują na kosmetyki z zawartością kwasów omega-7 i omega-9. Poszukuj produktów z olejem ze słodkich migdałów, oliwą z oliwek lub olejem z awokado.
  • Wysokoporowate włosy wymagają kompleksowej pielęgnacji, która nawilży je i wygładzi. Najlepiej sprawdzą się oleje z zawartością kwasów omega-3 i omega-6, np. olej z czarnuszki, olej konopny, olej z nasion bawełny.

Znając porowatość swoich włosów, łatwiej dopasujesz kosmetyki pielęgnacyjne i zagwarantujesz im zdrowy wygląd. Czas na test porowatości!

Autorka: Joanna Stanuch