Data modyfikacji:

Jak usunąć farbę z ubrania? Domowe sposoby


Podczas malowania ścian zwykle zabezpieczamy meble przy pomocy folii i taśmy malarskiej i zakładamy robocze ubrania, mimo to może dojść do zabrudzenia odzieży i sprzętów. Nietrudno również otrzeć się o świeżo malowaną ławkę w parku. Zastanawiasz się, jak usunąć farbę z ubrania? Możesz zrobić to wykorzystując domowe sposoby. Wyjaśniamy, jak usunąć farbę lateksową z ubrania, jak pozbyć się plam z farby emulsyjnej i olejnej. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci uratować zabrudzone farbą ubrania i materiały.
nastolatki zabrudzone farbą

Jak usunąć plamy z farby do ścian?


Jeżeli podczas malowania doszło do zabrudzenia ubrań lub sprzętów przy pomocy farby, nie panikuj. W większości przypadków możesz usunąć plamy wykorzystując domowe metody. Sposób postępowania będzie zależał od rodzaju farby (nieco inne metody należy stosować w przypadku farb emulsyjnych olejnych i lateksowych), a także tkaniny, na której doszło do zabrudzenia. W przypadku lnianych najlepiej zastosować benzynę, a następnie polać materiał gorącą wodą. W przypadku bawełny dobrze sprawdzi się natomiast papka z benzyny i mąki ziemniaczanej. Zamiast benzyny możesz również wykorzystać zawierające ją specjalistyczne odplamiacze: 
Pamiętaj o tym, że najłatwiej jest usunąć plamy świeże, dlatego nie należy zwlekać z działaniem: farbę należy wywabić, gdy tylko ją zobaczymy. Nieco trudniej będzie pozbyć się starych, już zaschniętych plam. Zanim rozpoczniesz odplamianie, wykonaj test na niewielkim fragmencie materiału - w przeciwnym wypadku możesz zniszczyć ubranie.

Jak usunąć plamy z farby emulsyjnej?


Usunięcie farby emulsyjnej zmywalnej w wodzie nie powinno być zbyt trudne, pod warunkiem, że przystąpimy do działania szybko, zanim zaschnie. Zabrudzenia należy usuwać możliwie jak najszybciej, najlepiej w momencie, gdy plama się pojawiła. W tym celu należy wycierać farbę ligniną i zmywać pod wodą. Jeżeli to nie będzie skuteczne, namocz materiał w ciepłej wodzie z proszkiem do prania i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie spierz plamę. Podobnie postępujemy przy pomocy plam z farb akrylowych i plakatowych. Usunięcie plamy z zaschniętej farby emulsyjnej jest znacznie trudniejsze. Możesz to zrobić wyłącznie przy pomocy specjalnego rozpuszczalnika do farb emulsyjnych. Niestety, może być to dość ryzykowne - rozpuszczalnik może spowodować odbarwienie materiału lub zniszczenie struktury tkaniny.

Jak usunąć plamy z farby olejnej?


Zastanawiasz się, czym zmyć plamy z farby olejnej z ubrań? Zawsze warto zapoznać się z informacjami umieszczonymi przez producenta na puszce. Bardzo często informuje on, jaki rozcieńczalnik sprawdzi się najlepiej. Plama z farby olejnej na kurtce może być usuwana na przykład przy pomocy benzyny. W tym celu należy nasączyć nią plamę, a następnie zastosować detergent, na przykład zwykły proszek do prania lub wywabiacz plam. Jeżeli plama z farby pojawiła się na bawełnianym ubraniu, o wiele bardziej skuteczne będzie jednak użycie mąki ziemniaczanej zmieszanej z benzyną. Tak przygotowaną papkę nałóż na plamę, a następnie zastosuj detergent. W przypadku ubrań wykonanych z lnu najpierw potrzyj plamę benzyną, a potem polej materiał gorącą wodą. Jeżeli zaplamiona została wełna, najskuteczniej pozbędziesz się plamy jeżeli zastosujesz czysty alkohol.

Jak usunąć plamę z farby olejnej, która już zaschła? Możesz w pierwszej kolejności spróbować usunąć ją przy pomocy metody mechanicznej. W tym celu spróbuj wyczesać resztki farby przy pomocy szczotki, lub zeskrobać tępym nożem (na przykład do masła). Należy to robić bardzo delikatnie, ostrożnie, tak aby nie zniszczyć materiału. Następnie wetrzyj w plamę przy pomocy gąbki dowolny detergent (proszek lub płyn do prania) połączone z wodą w stosunku 1:1. Następnie upierz ubranie w zwykły sposób (np. w pralce zgodnie z informacjami przedstawionymi na metce). 

Jak usunąć plamy z farby lateksowej?


Nieco inaczej wygląda usuwanie plam z farby lateksowej. W tym celu możesz wykorzystać odpowiedni rozpuszczalnik lub benzynę, jednak istnieje jeszcze inna metoda, która jest bardzo prosta i sprawdza się także w przypadku starych, zaschniętych plam. W tym celu możesz wykorzystać najzwyklejszy, tani lakier do włosów. Na początek należy spryskać nim miejsca, gdzie widnieją zabrudzenia z farby. Następnie namaczaj ubranie przez kilka minut w ciepłej wodzie. Kolejnym krokiem będzie czyszczenie każdej z plam przy pomocy sztywnej szczotki. Może być to nieco pracochłonne. Farba zwykle nie schodzi od razu i trzeba się trochę namęczyć. Konieczne może być powtórne zastosowanie lakieru i kilkukrotne czyszczenie plam przy pomocy szczotki. Gdy upewnisz się, że usunąłeś wszystkie plamy, wetrzyj w nie detergent (proszek lub płyn do prania) połączony z wodą w stosunku 1:1. Następnie możesz wyprać ubranie zgodnie z zaleceniami na metce. 

W jaki sposób usunąć plamy z farby do włosów?


Powszechnym problemem są plamy z farby do włosów. Nietrudno o nie podczas zabiegów koloryzacji w domu. Z tego powodu warto użyć ręcznika lub folii - w wielu przypadkach jednak nie pozwalają one uchronić ubrań przed zaplamieniem. W takiej sytuacji nie panikuj: plamy z farby do włosów mogą być usunięte z tkanin domowymi sposobami. Możesz w tym celu wykorzystać patent z lakierem do włosów: po prostu spryskaj nim ubranie, a następnie wypierz je w pralce. Po usunięciu nadmiaru farby mechanicznie możesz również wykorzystać wodę utlenioną. Innym sposobem jest pocieranie plamy przeciętą na pół cytryną - gdy plama wyblaknie, oczyść ją ciepłą wodą i wypierz w pralce. Jeżeli te domowe metody nie będą skuteczne, możesz zastosować amoniak. Szklankę amoniaku rozpuszczamy w roztworze 3,5 litra wody. Roztwór należy nanieść na plamę i odczekać około 10 minut, a następnie opłukać ubranie i wyprać w pralce.
Autorka: Anna Michalska