Data modyfikacji:

Skuteczna maseczka na zaskórniki

Maseczka na zaskórniki to kosmetyk, dzięki któremu pozbędziesz się tego problemu na dobre. Oczyszcza skórę, usuwa wągry i przeciwdziała powstawaniu kolejnych niedoskonałości. Jaki produkt wybrać? Jak zrobić domową maseczkę na zaskórniki? Sprawdź w artykule!
maseczka na zaskórniki

Zaskórniki – czym są, skąd się biorą?

Zaskórniki, zwane również wągrami, to nieestetyczne grudki powstające na skórze w wyniku zatkania porów łojem, martwymi komórkami naskórka i zanieczyszczeniami. Mogą mieć postać charakterystycznych czarnych kropek lub białych, drobnych krostek. Wągry najczęściej występują u posiadaczy i posiadaczek cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Zwykle pojawiają się na nosie, czole, brodzie, a czasem również na policzkach lub nawet na plecach czy dekolcie.

Skutecznym sposobem na uporanie się z tym problemem jest maseczka na zaskórniki. W artykule przedstawiamy, jaką wybrać i jak zrobić taki kosmetyk samodzielnie.

Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników:
  • zaskórniki otwarte – są to charakterystyczne czarne kropki na nosie, czole oraz reszcie twarzy, są wynikiem gromadzenia się łoju oraz nadkażenia bakteriami, w efekcie czego powstaje masa rogowo-łojowa, która nabiera ciemny kolor w wyniku utleniania,
  • zaskórniki zamknięte – to białe, drobne grudki powstające na skutek zatkania gruczołów przez martwe komórki naskórka.
Zaskórniki pojawiają się zwykle u posiadaczek cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Choć nie da się zmienić typu swojej skóry, można przeciwdziałać powstawaniu niedoskonałości, unikając konkretnych czynników. Wągry mogą być symptomem problemów hormonalnych, mogą pojawiać się na skutek niewłaściwej diety lub stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Zastanów się, czy któryś z tych czynników nie występuje u ciebie i postaraj się go wyeliminować.

Co na zaskórniki? Skuteczne metody

Co pomaga na zaskórniki? Przede wszystkim warto pamiętać, że nie powinno się ich wyciskać. Może to doprowadzić do rozprzestrzenienia się zakażenia na resztę twarzy i powstawania kolejnych niedoskonałości. Aby pozbyć się wągrów, musisz postępować znacznie delikatniej.

Najlepszą opcją jest stosowanie skutecznych maseczek na zaskórniki. Zanim przystąpisz do aplikacji kosmetyku, oczyść dokładnie cerę, a następnie wykonaj kąpiel parową twarzy, tzw. parówkę. Do miski nalej bardzo gorącej wody i dodaj do niej ulubione zioła lub olejek eteryczny. Włosy zabezpiecz ręcznikiem i nachylaj twarz nad miską przez około 10 minut. Dzięki temu pory się rozszerzą, a zaskórniki będą łatwiejsze do usunięcia.

Maseczka na zaskórniki – jaką wybrać?

Jaką maseczkę na zaskórniki wybrać? Pierwszą opcją jest oczyszczająca maseczka z glinki. Do cery problematycznej idealnie sprawdzi się glinka zielona lub czerwona. Możesz dodać do niej olejek z drzewa herbacianego, ulubiony hydrolat oraz ekstrakt z zielonej herbaty. Taka maska ma działanie oczyszczające i przeciwzapalne.
Drugą opcją są maseczki peel-off, które niezwykle skutecznie usuwają zaskórniki. Wystarczy, że nałożysz produkt na miejsca pokryte wągrami, poczekasz, aż zaschnie, a następnie zerwiesz pewnym ruchem. Zaskórniki usuną się wraz z maseczką! Idealnie sprawdzi się maseczka z węglem aktywnym peel-off, który pochłania wszelkie zanieczyszczenia i sebum.

Domowa maseczka na zaskórniki – jak zrobić?

Jak zrobić domową maseczkę na zaskórniki? Pierwszą opcją jest maska peel-off z żelatyny. Łyżkę żelatyny wymieszaj z łyżką wody lub mleka, namocz i podgrzej w kąpieli wodnej. Następnie lekko przestudź i nałóż na miejsca pokryte wągrami. Po 15 minutach zdejmij zaschniętą maseczkę zdecydowanym ruchem.

Druga opcja to domowa maseczka na zaskórniki z białka jaja. Aby ją przygotować, ubij lekko białko widelcem, wymieszaj z 1/2 łyżeczki węgla aktywnego i nałóż na wągry. Na wierzch zaaplikuj cienką warstwę chusteczki higienicznej. Po 15-20 minutach zdejmij maskę z twarzy i gotowe!
Autor: Olga Wacholc