Pokrzywa zwyczajna to roślina znana każdemu. Można spotkać ją praktycznie wszędzie – rośnie w parkach, lasach, na łąkach, a nawet na miejskich trawnikach i zieleńcach. Jest odporna na działanie niekorzystnych czynników i dobrze dostosowuje się do różnych warunków.
Wiele osób kojarzy pokrzywę jedynie ze zbędnym chwastem, który na dodatek może boleśnie poranić. W istocie jest to bardzo wartościowe zioło, które obfituje w prozdrowotne związki.
Pokrzywa – wartości zdrowotne. Co zawiera pokrzywa?
Jeszcze w czasach naszych prababć pokrzywa traktowana była jako popularne panaceum na wiele dolegliwości. Na wsiach przyrządzano z niej nalewki i zupy, a także dodawano ją do paszy dla zwierząt.
W pokrzywie najbardziej wartościowe są liście oraz korzenie. To właśnie z tych części rośliny można przygotowywać różne przetwory – susze, soki, nalewki.
Pokrzywa to przede wszystkim skarbnica cennych minerałów. Zawiera sporo fosforu, żelaza, magnezu, siarki, sodu, krzemu, potasu i jodu. Ponadto znajdziesz w niej całą gamę witamin: A, C, K, E, a także witaminę B2. W pokrzywie zawarte są również cenne związki garbnikowe, olejki eteryczne, serotonina, fitosterole i flawonoidy.
Unikalny skład pokrzywy sprawia, że w medycynie ludowej traktowana jest jak naturalny antybiotyk na liczne dolegliwości.