Data modyfikacji:

Jak pielęgnować przesuszone dłonie?

Dłonie są szczególnie narażone na przesuszenie, ponieważ w strukturze ich skóry znajduje się mniej gruczołów lipidowych niż w innych częściach ciała. By pozostały piękne i gładkie trzeba je regularnie pielęgnować, nie tylko za pomocą kremów, ale również odpowiedniego mydła i masek odżywczych.

Maska do rąk i paznokci

Przesuszone dłonie wymagają częstego stosowania kremu do rąk, który najlepiej mieć przy sobie przez cały czas. Na pogorszenie ich stanu wpływa nie tylko temperatura czy słońce, ale również zwykła woda i mydło, więc po każdym myciu trzeba dokładnie wytrzeć dłonie i wmasować w nie krem, najlepiej zawierający glicerynę, masła roślinne (np. shea czy kakaowe) lub awokado.

Nawyk używania kremu trzeba wyrobić sobie również w domu, gdzie przesuszaniu dłoni sprzyjają również detergenty. Zminimalizujemy ich negatywny wpływ, jeśli do tych prac będziemy używać rękawiczek. Ze względów profilaktycznych i niezależnie od obecności rękawiczek, dobrze jest wmasować krem w dłonie po każdym sprzątaniu.

Przesuszone dłonie wymagają również odpowiedniego rodzaju mydła, najlepiej o neutralnym pH i z niewielką zawartością barwników i substancji zapachowych. Do mycia rąk używaj letniej wody, ponieważ zbyt zimna lub ciepła również może źle na nie wpływać.

Raz w tygodniu dobrze jest poddać przesuszone dłonie specjalnej kuracji, składającej się z peelingu i maseczki. Do złuszczania można użyć gotowego kosmetyku lub własnoręcznie zrobionego peelingu na bazie oliwy i cukru lub soli.

Krem do rąk z truflami i słodkimi migdalami

Następnie oczyszczone dłonie można pokryć kremem i nałożyć cienkie, bawełniane rękawiczki lub owinąć folią na około 20 minut. Dobrze sprawdzi się również maska z kleiku z siemienia lnianego lub ugotowanych ziemniaków z dodatkiem żółtka i mleka.

Autor: Kasia Szulik