Data modyfikacji:

Kosmetyki hipoalergiczne – jak działają? Jakie wybrać?

Twoja cera jest wrażliwa, delikatna i skłonna do alergii? Większość kosmetyków podrażnia ją oraz uczula? Powinnaś wypróbować preparaty hipoalergiczne, których specjalnie dobrana receptura nie zawiera substancji, które mogą podrażniać skórę. Prezentujemy kilka istotnych informacji o kosmetykach hipoalergicznych.
Kosmetyki hipoalergiczne

Czym są kosmetyki hipoalergiczne?

Kosmetyki hipoalergiczne to preparaty, których składniki zostały tak dobrane, aby nie powodowały podrażnień na skórze wrażliwej oraz alergicznej. Osoby z tego typu cerą najczęściej skarżą się na silne reakcje uczuleniowe: wysypkę, zaczerwienienie czy swędzenie. Usunięcie ze składu kosmetyków hipoalergicznych substancji drażniących lub wywołujących alergię znacznie zmniejsza ryzyko występowania powyższych objawów. Nad kosmetykami hipoalergicznymi pracują kosmetolodzy, chemicy oraz dermatolodzy, aby opracować preparaty najlepszej jakości dla osób cierpiących na alergię skórne. Reakcje uczuleniowe są ogromnym dyskomfortem, mogą obniżać poczucie atrakcyjności i pewności siebie.

Kosmetyki hipoalergiczne są wolne od:

  • alkoholu,
  • substancji zapachowych, perfum,
  • większości substancji konserwujących,
  • większości sztucznych barwników,
  • substancji pochodzenia naturalnego, takich jak wyciągi z ziół, produkty pszczele, olejki eteryczne.
  • Właściwości kosmetyków hipoalergicznych

    Przede wszystkim preparaty ograniczają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej i podrażnienia skóry. Kremy dla alergików posiadają lekko kwaśny odczyn, dzięki czemu wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry. Preparaty hipoalergiczne nie niszczą płaszcza wodno-lipidowego skóry i zmniejszają jej podatność na uszkodzenia, jednocześnie zawierają składniki odbudowujące barierę lipidową. Dodatkowo kosmetyki nawilżają skórę.

    Kosmetyki hipoalergiczne: normy jakościowe

    Produkty hipoalergiczne muszą być wywarzane z zachowaniem najwyższych norm jakościowych, a producentom narzuca się bardzo rygorystyczne kryteria ich wyrobu. Przed preparatami bowiem bardzo ważne zadanie: niepodrażnianie delikatnej skóry. Zanim produkt trafi na półki, wykonuje się szereg testów i badań na osobach o skórze wrażliwej i alergicznej. Warto jednak wiedzieć, że każdy jest inny i czasami nawet najlepiej przebadane kosmetyki będą zawierać składnik, który wywoła u nas podrażnienie lub uczulenie. Dlatego zawsze sprawdzajmy skład danego kosmetyku, czy nie zawiera substancji, która jest szkodliwa dla naszej skóry. Bywa tak, że niektóre substancje, które nie wywołują uczulenia u niektórych alergików, podrażnią skórę u innych.

    Kosmetyki hipoalergiczne nie tylko dla alergików

    Warto wspomnieć, że antyalergiczne kosmetyki mogą być stosowane nie tylko przez osoby uczulone. Dzięki delikatnym składom sprawdzają się znakomicie także na cerach wrażliwych, suchych i problematycznych. Jeśli więc chcesz, by twoja pielęgnacja była bardziej naturalna i delikatna, kosmetyki hipoalergiczne to strzał w dziesiątkę.

    Kosmetyki dla alergików: na co uważać?

    Pamiętaj, że sam dopisek „hipoalergiczny” nie powinien skłaniać cię do zakupu kosmetyku. Nawet naturalne substancje zawarte w produktach dla uczuleniowców mogą podrażniać, dlatego pierwszą kwestią, na którą powinnaś zwracać uwagę, jest skład kosmetyku.
    Jeśli wiesz, jakie substancje cię uczulają, przestudiuj listę INCI na odwrocie produktu i upewnij się, że nie znajdują się w preparacie. Nie musisz mieć do tego specjalistycznej wiedzy: w sieci znajdziesz sporo czytników składu INCI, które pomagają przestudiować skład i wytypować potencjalne alergeny.

    Kosmetyki hipoalergiczne: rodzaje

    Produkty przyjazne uczuleniowcom obecne są wśród kosmetyków do twarzy, włosów oraz ciała. W internetowych drogeriach znajdziesz także kosmetyki hipoalergiczne do makijażu. Sprawdź, które z nich zasługują na największą uwagę.

    Hipoalergiczne kosmetyki do twarzy

    Konwencjonalne kosmetyki do twarzy mogą podrażniać cerę alergiczną ze względu na zawartość konserwantów, ale także substancji roślinnych. Jakie kosmetyki hipoalergiczne znajdziesz w drogeriach internetowych?
    Kremy do twarzy dla alergików
    Twoja cera reaguje gwałtownie na jakiekolwiek substancje zapachowe, barwniki czy parabeny? Koniecznie znajdź coś dla siebie w kategorii kosmetyków antyalergicznych. Dobre kremy do twarzy dla alergików pozbawione są substancji uczulających, a jednocześnie mogą spełniać wymagania rozmaitych typów cer.
    Hipoalergiczny krem zawiera wyłącznie bezpieczne substancje aktywne bez szkodliwych wypełniaczy. Znalezienie produktu odpowiedniego dla skóry wrażliwej, suchej czy trądzikowej nie będzie stanowić większego problemu. Wybór jest naprawdę spory.
    Hipoalergiczne żele do mycia twarzy
    Oczyszczanie skóry twarzy bywa dla alergików utrapieniem. Substancje myjące, które u wielu osób sprawdzają się świetnie, u tych nadwrażliwych mogą powodować podrażnienia. Hipoalergiczny żel myjący okaże się tu najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Najlepiej sprawdzi się ten bezzapachowy, pozbawiony barwników, a jednocześnie łaskawy dla naturalnej bariery lipidowej skóry.
    Delikatne toniki do twarzy
    Rolą toniku jest przywracanie skórze prawidłowego pH po jej myciu. W przypadku alergików jest to szczególnie istotne: troska o barierę ochronną zaprocentuje lepszą odpornością skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Delikatny tonik hipoalergiczny na bazie ekstraktów roślinnych ukoi cerę bez powodowania podrażnień. Wariantem ultradelikatnym okaże się czysta woda termalna.
    Peeling hipoalergiczny
    Każda cera potrzebuje regularnego złuszczania, również ta alergiczna. Delikatny peeling o prostym składzie pomoże pozbyć się martwego naskórka bez podrażnień.

    Kosmetyki antyalergiczne do kąpieli

    Żel pod prysznic sprawia, że wszystko cię swędzi, a skóra pokrywa się wysypką? Zamień go na produkt myjący o właściwościach antyalergicznych.
    Hipoalergiczny żel pod prysznic
    Krótki skład, bezpieczne składniki i odżywcza formuła: oto idealny hipoalergiczny kosmetyk myjący. Zwróć uwagę, by nie zawierał parabenów, SLS i SLES – substancji o działaniu alergizującym.
    Delikatne mydło do kąpieli
    Mydełka do mycia ciała przeżywają renesans popularności. Zauważono, że dzięki prostym składom są o wiele bezpieczniejsze dla skór skłonnych do alergii. W tej kategorii bezsprzecznie przoduje stare, dobre szare mydło. Wybierz wariant wzbogacony o zapachowe olejki roślinne.

    Hipoalergiczna pielęgnacja włosów

    Alergicy powinni zadbać także o delikatną pielęgnację włosów oraz skóry głowy.
    Szampon dla alergików
    Czy alergia może dawać się we znaki także włosom? Oczywiście, a ściślej: skórze głowy. Jest ona szczególnie narażona na przesuszenie, a także niepożądane reakcje, takie jak łojotok oraz łupież. Na szczęście na rynku nie brakuje szamponów, które oczyszczają skutecznie i delikatnie. Dobrym wyborem będzie produkt przeznaczony dla osób z AZS.

    Kosmetyki hipoalergiczne do makijażu

    Utrzymaj efekty antyalergicznej pielęgnacji dzięki delikatnym kosmetykom kolorowym. Większość hipoalergicznych produktów do makijażu działa również regenerująco!
    Podkład i puder antyalergiczny
    Podstawą makijażu alergiczki powinien być delikatny podkład. W końcu to on ma największą styczność ze skórą przez większość twojego dnia. Doskonałe opinie zyskują podkłady mineralne – zastosowane do ich produkcji substancje nie uczulają i nie zapychają skóry. Ze względu na specyficzne konsystencje antyalergiczne podkłady mogą wymagać odrobiny treningu.
    Bezpieczny makijaż oczu
    Antyalergiczne cienie, tusz, a może eyeliner? Producenci kosmetyków kolorowych proponują całą gamę hipoalergicznych kosmetyków, dzięki którym wyczarujesz przepiękny make-up. I to bez pieczenia i łzawienia!

    Kosmetyki hipoalergiczne: podsumowanie

    Hipoalergiczne kosmetyki sprawdzą się nie tylko u osób z uczuleniami. Warto sięgnąć po nie, jeśli masz wrażliwą skórę, ale także wtedy, gdy chcesz pozwolić jej odetchnąć od produktów napakowanych konserwantami. Pamiętaj, że hipoalergiczne produkty znajdziesz praktycznie w każdej kosmetycznej kategorii: od preparatów do twarzy, poprzez ciało, aż po make-up.
    Zdjęcie: Envanto Elements
    Autor: Joanna Plech