Data modyfikacji:

Kwas jabłkowy w kosmetyce

Czy zawsze musimy sięgać po wieloskładnikowe kosmetyki i suplementy diety, by cieszyć się zdrowym wyglądem włosów, skóry i paznokci? Oczywiście, że nie! Na przestrzeni ostatnich lat coraz chętniej sięgamy po preparaty pielęgnacyjne, które czerpią z tego, co naturalne. W poniższym artykule przedstawiamy zalety stosowania kwasu jabłkowego w kosmetyce. Wyjaśniamy, kto w szczególności powinien po niego sięgać oraz o czym należy pamiętać podczas aplikowania tej szczególnej substancji. Zapraszamy do lektury!

ocet

Kwas jabłkowy – właściwości kosmetyczne

Kwas jabłkowy zaliczamy do grupy kwasów alfa-hydroksylowy (AHA). Można odnaleźć go w wielu niedojrzałych owocach – nie tylko w jabłkach, ale też w borówkach, żurawinie, winogronach czy rabarbarze. Kwasy AHA są częstym składnikiem peelingów złuszczających. Przynoszą zadowalające efekty w przypadku aplikowania ich na cerę trądzikową, dojrzałą czy z widocznymi przebarwieniami. Drogocenne właściwości kwasu jabłkowego już dawno zostały docenione w rytuałach pielęgnacyjnych. Warto czerpać z jego działania także w zaciszu domowej łazienki. O czym trzeba pamiętać, jeśli interesuje nas działanie kwasu jabłkowego w kosmetyce?

Kwas jabłkowy – zastosowanie i efekty

Kwas jabłkowy z powodzeniem można dodawać do kremów, ser czy płukanek. Zdobędzie on uznanie miłośników pielęgnacji cery oraz tych osób, którym zależy na naturalnej, delikatnej zmianie barwy kosmyków. Rozjaśnianie włosów kwasem jabłkowym jest bowiem skuteczne oraz nie przyczynia się do pogorszenia ich kondycji (jak w przypadku częstych koloryzacji czy stosowania szamponów wzbogaconych barwnikiem).

Przyjrzyjmy się teraz efektom, jakie daje stosowanie kwasu jabłkowego w kosmetyce. Przyczynia się on między innymi do:

  • rozjaśniania przebarwień i wyrównywania kolorytu cery;
  • ograniczania namnażania bakterii na skórze;
  • wygładzenia i zmiękczenia naskórka;
  • usuwania zrogowaceń z pięt czy łokci;
  • syntezy kolagenu oraz elastyny.

Kwas ten występuje w różnych stężeniach, które mają wpływ na jego działanie:

  • niskie stężenia nawilżają, rozjaśniają przebarwienia, ujędrniają, uelastyczniają oraz działają przeciwzmarszczkowo, a także hamują procesy odpowiedzialne za nadmierne rogowacenie naskórka;
  • wysokie stężenia sprawdzą się z kolei idealnie, gdy chcemy zadbać o kurację złuszczającą lub zmiękczającą.

Jeśli sięgamy po tę substancję, pamiętajmy o wyborze jej odpowiedniego stężenia, dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Innego działania oczekują bowiem osoby, które chcą zadbać o intensywne złuszczenie cery, a innego miłośnicy świadomej pielęgnacji kosmyków, decydujący się na aplikację kwasu jabłkowego. Włosy uzyskają pożądaną barwę, jeśli jego jednoprocentowe stężenie zmieszamy z płukankami.

Kwas jabłkowy na włosy może być stosowany także jako dodatek do szamponu. Jaki efekt wtedy uzyskamy? Dogłębne oczyszczenie kosmyków oraz skóry głowy. Należy pamiętać jednak o umiarze, gdy sięgamy po ten specyfik. Wystarczy jego niewielka ilość, by uzyskać zadowalające efekty.

Kwas jabłkowy na twarz może być stosowany zarówno w niskich, jak i wysokich stężeniach (sięgających nawet 15%).

Kwas jabłkowy – pielęgnacja musi być świadoma

Gdy sięgamy po kwas jabłkowy – zwłaszcza podczas pielęgnacji cery – musimy koniecznie pamiętać o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, gdyż po intensywnym złuszczaniu zmniejsza się warstwa zabezpieczająca naskórek. Kwas jabłkowy nie jest również wskazany do stosowania przez osoby z cerą wrażliwą, skłonną do podrażnień i pękających naczynek. Jeśli zmagasz się z AZS, egzemą, łuszczycą lub stosujesz doustną terapię z witaminą A, także unikaj tej substancji.

Twoja cera jest jednak wolna od aktywnych podrażnień i stanów zapalnych, więc chcesz sięgnąć po kwas jabłkowy? Gdzie kupić ten naturalny składnik? Bez problemu można znaleźć go w drogeriach, hurtowniach kosmetycznych czy sklepach z naturalnymi preparatami.

Autorka: Anna Mlonka