Data modyfikacji:

Manicure bezcążkowy krok po kroku

Manicure klasyczny, hybrydowy, winylowy, kombinowany czy manicure bezcążkowy – jak widać, rodzajów manicure'u jest naprawdę wiele i można się w tym pogubić! Dzisiaj weźmiemy więc na tapet manicure bezcążkowy. Odpowiemy na pytanie, jak wygląda ten manicure i jak go wykonać oraz jakich narzędzi będziesz do tego potrzebować. Zapraszamy do lektury!
Young woman getting manicure in beauty salon

Wprowadzenie do manicure'u bezcążkowego: podstawowe informacje

Podoba ci się manicure kombinowany? Sprawdź, czy nie pokochasz kolejnej jego wersji czyli manicure'u bezcążkowego. Czym jest manicure bezcążkowy? Manicure bezcążkowy polega na usunięciu skórek z płytki paznokcia bez używania metalowych cążek. Używanie tego typu narzędzia bardzo często wiąże się z powstawaniem wszelkiego rodzaju ranek i podrażnień wokół płytki paznokcia. A stąd już prosta droga do zakażenia. Poza tym przy zrobionych paznokciach nikt nie lubi mieć nieestetycznych ranek, które w dodatku bolą przez kolejne kilka dni. Ratunkiem może więc okazać się manicure bezcążkowy.
Czym różni się manicure bezcążkowy od tradycyjnego? Przede wszystkim rodzajem używanych narzędzi – o tym opowiemy więcej w dalszej części artykułu. Manicure bezcążkowy nie używa metalowych cążek czy pilniczków do wycinania skórek. Z kolei mani tradycyjne polega na wycięciu skórek przy użyciu cążek – jest to najczęściej wybierany sprzęt.
Warto dodać, że istnieją dwa rodzaje wykonania manicure'u bezcążkowego. Można wykorzystać do odsunięcia skórek odpowiednie frezy (przyda się frezarka do skórek), ale możesz też skorzystać z drewnianych patyczków, papierowych pilników i preparatów do zmiękczania skórek, aby następnie zamiast wycinania ich, po prostu je odsunąć. Jaki rodzaj manicure'u bezcążkowego wybrać dla siebie? Zależy, jak grube masz skórki. Jeśli są duże i grube, to wówczas lepiej sprawdzi się frezarka do skórek. Z kolei jeśli twoje skórki są cienkie i delikatne, to możesz skorzystać z tej drugiej metody, czyli odsunięcia skórek przy użyciu drewnianego patyczka i płynu do ich zmiękczania.
Po odpowiednim opracowaniu płytki w manicurze bezcążkowym, przychodzi pora na pomalowanie paznokci. Tutaj możesz skorzystać z lakierów klasycznych lub hybrydowych. A może z winylowych? Sprawdź, czym jest manicure winylowy i dlaczego dziewczyny na całym świecie go pokochały.

Wybór odpowiednich narzędzi do manicure'u bezcążkowego

Jakie narzędzia są potrzebne do wykonania manicure'u bezcążkowego? Poniżej przydatna lista.

Frezarka do paznokci

Jeśli twoje skórki są grube albo po prostu chcesz wykonać manicure szybko, sprawnie i dokładnie, to do manicure'u bezcążkowego użyj frezarki do paznokci i odpowiednich frezów. O nich opowiadamy więcej poniżej.

Frez do usuwania skórek

Przy wykonywaniu manicure'u bezcążkowego potrzebne będą frezy diamentowe do paznokci, a dokładniej frez diamentowy do skórek. W tym rodzaju manicure przydadzą ci się cztery rodzaje frezów. Na początek frez walec. Później frez do skórek ścięty stożek, mała kulka oraz frez płomień. W dalszej części artykułu podpowiemy, jak krok po kroku używać tych narzędzi. Zastanawiasz się, jakie są najlepsze frezy do skórek? Zajrzyj na Ceneo.pl, gdzie znajdziesz frezarki oraz frezy diamentowe wraz z opiniami użytkowników na ich temat. Nie kupuj w ciemno, przeczytaj opinie i ciesz się sprawdzonym sprzętem.

Pilnik

Niezależnie od tego, czy to usuwania skórek będziesz wykorzystywać frezarkę i frezy diamentowe czy drewniany patyczek do ich odsunięcia, to przyda ci się pilnik do nadania paznokciom odpowiedniego kształtu. Polecamy pilnik papierowy lub szklany o gradacji 100/180.

Kopytko do odsuwania skórek

Klasyczne metalowe kopytko, którym delikatnie odsuniesz skórki, co później ułatwi pracę frezami.

Drewniane patyczki do skórek

Jeśli chcesz wykonać manicure bezcążkowy, ale nie chcesz kupować frezarki, to skorzystaj z alternatywnej metody ich usunięcia, czyli odsunięcia skórek drewnianymi patyczkami. Przyda ci się też specjalny płyn do zmiękczenia skórek. Najpierw nałóż go na skórki i odczekaj kilka minut. Później delikatnie odsuwaj skórki patyczkiem. Ta metoda nie jest tak dokładna, jak usuwanie skórek przy pomocy frezów, ale przy cienkich i delikatnych skórkach powinna się sprawdzić.

Przygotowanie paznokci do manicure'u bezcążkowego

Jak przygotować płytkę do manicure'u bezcążkowego? Najpierw zmyj stary lakier do paznokci. Jeśli był to lakier hybrydowy, masz wtedy więcej pracy. Poniższy filmik pokaże ci, jak pozbyć się lakieru hybrydowego z płytki.
Następnie nadaj paznokciom odpowiedni kształt. Później zmieć nadmiar pyłu, a następnie przemyj paznokcie płynem do dezynfekcji. Na nakładanie wszelkiego rodzaju kosmetyków, odżywek itp. przyjdzie czas po manicurze.

Wykonanie manicure bezcążkowego krok po kroku

Skoro płytka jest już gotowa, pora na opracowanie skórek.

Krok 1. Odepchnij skórki metalowym kopytkiem

Wykonuj ruchy pojedyncze w kierunku skórek. Odpychasz tylko te fragmenty nabłonka, które narastają na płytkę paznokcia.

Krok 2. Usuń skórki frezem ścięty stożek

Płaską powierzchnię frezu skieruj tak, aby była równoległa do płytki paznokcia. Włącz najmniejsze obroty we frezarce i krótkimi płynnymi ruchami przesuwaj po skórkach, aby je spiłować. Nie używaj siły przy pracy z frezarką. Nie naciskaj też frezem na płytkę.

Krok 3. Użyj frezu płomień

Teraz będziemy pogłębiać płytkę i usuwać tę bardziej wrośniętą skórkę. Delikatnie wsuń frez pod kieszonkę skórki. W ten sposób pogłębisz skórki do dalszego ich wycięcia. W ten sposób nałożysz więcej lakieru i twój manicure będzie dłużej się trzymał. Najpierw pracuj od strony lewej do prawej i dojdź do połowy płytki. Następnie opracuj kolejną połowę płytki czyli od strony prawej do lewej. Zmień wtedy obroty.

Krok 4. Wybierz frez walec do skórek

W tym kroku możesz użyć frezu kulki lub frezu typu walec. Falbankę, która powstała przy pogłębianiu płytki i używaniu frezu typu płomień, należy wyciąć. Użyj do tego właśnie frezu walec. Następnie tego typu frezem wygładź skórę po bokach dookoła płytki. Tak, aby nie było żadnych odstających skórek.

Krok 5. Nałóż lakier

Paznokcie przygotowane i można nałożyć lakier. Od ciebie tutaj zależy, na jaki się zdecydujesz. Czy manicure tradycyjny, czy hybrydowy, a może winylowy.
Na pierwszy rzut oka wykonanie manicure'u bezcążkowego i praca z frezarką może wydać się dość skomplikowana, ale bez obaw. Wystarczy odrobina wprawy, aby sprawnie operować frezami i wykorzystać cały ich potencjał. Z takim manicure'em zapomnisz o grubych skórkach, ale także ranach i podrażnieniach, które powstają przy ich wycinaniu cążkami.

Jak dbać o paznokcie po wykonaniu manicure'u bezcążkowego?

Użyj oliwki na paznokcie tuż po wykonaniu manicure'u. Później co najmniej dwa razy dziennie stosuj krem nawilżający do rąk. Nie musisz robić żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych po wykonaniu manicure'u bezcążkowego. Frez diamentowy jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla skórek niż cążki, które przy nieumiejętnym użyciu mogą wywołać rany przy płytce paznokcia.
A ty, słyszałaś o manicurze bezcążkowym? Wykonywałaś go już kiedyś czy jesteś wierna starej metodzie wycinania skórek cążkami? Pamiętaj – jeśli nie masz frezarki i nie chcesz jej kupować, to manicure bezcążkowy wykonasz też przy użyciu drewnianego patyczka do odsuwania skórek i specjalnego płynu do ich zmiękczenia.

FAQ - manicure bezcążkowy

Czym różni się manicure bezcążkowy od tradycyjnego?
Manicure bezcążkowy różni się od tradycyjnego tym, że zamiast wycinania skórek, stosuje się metody ich odsuwania przy użyciu frezarki do skórek, drewnianych patyczków, papierowych pilników i preparatów do zmiękczania skórek.

Jakie narzędzia są potrzebne do wykonania manicure bezcążkowego?
Do wykonania manicure bezcążkowego potrzebne są narzędzia takie jak frezarka do skórek (dla grubych i dużych skórek), drewniane patyczki, papierowe pilniki oraz preparaty do zmiękczania skórek (dla cienkich i delikatnych skórek).

Jak dbać o paznokcie po wykonaniu manicure bezcążkowego?
Aby dbać o paznokcie po wykonaniu manicure bezcążkowego, należy stosować odpowiednie metody odsuwania skórek zależne od ich grubości, co nie zostało bezpośrednio opisane w dostępnym fragmencie artykułu, sugerując jednak indywidualne podejście do pielęgnacji w zależności od kondycji skórek.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.