Data publikacji:

Wypieki na twarzy. Przyczyny powstawania i metody zwalczania

Wypieki na twarzy ma każdy z nas. Najczęściej jest to naturalna reakcja organizmu na zmianę temperatury, sytuacje wywołujące silne emocje czy po prostu większą aktywność fizyczną. Czasem jednak mogą być objawem alergii, a w skrajnych przypadkach nawet chorób skóry. Co zrobić, by chronić skórę, jakich produktów czy sytuacji unikać, gdy mamy wrażliwą cerę ze skłonnościami do podrażnień?
Two red-haired sisters lie cheek to cheek with their eyes closed. Similar women

Wypieki na twarzy – skąd się biorą czerwone policzki?

Zaczerwienienia na twarzy, często określane po prostu jako wypieki, powstają w wyniku rozszerzenia się naczyń krwionośnych znajdujących pod skórą na twarzy. Wypieki na twarzy najczęściej są naturalną reakcją organizmu i mogą się pojawiać pod wpływem silnych emocji, takich jak np. wystąpienie publiczne czy pierwszy dzień w pracy. Czerwone wypieki na twarzy pojawiają się również po wysiłku fizycznym i nie musi to być godzina spędzona na siłowni – wystarczy zwykłe wejście po schodach.

Zmiany temperatury a wypieki na twarzy

Inną dość powszechną przyczyną wypieków na twarzy może być wysoka lub niska temperatura. Wysoka temperatura wywołuje naturalną reakcję obronną organizmu, który próbuje się schodzić. Naczynia krwionośne się rozszerzają, co zwiększa przepływ krwi, a to ułatwia oddanie ciepła z organizmu. Na podobnej zasadzie nasza twarz jest zaczerwieniona po gorącej kąpieli czy wizycie w saunie. Z kolei w zimne dni wypieki pojawiają się jako reakcja organizmu mająca na celu uniknięcie odmrożenia twarzy. Również szybka zmiana temperatury, czyli wyjście np. z ciepłego pomieszczenia na zewnątrz, skutkuje wypiekami na twarzy. Podobne działanie może wywołać silny wiatr. Zmiany temperatury czy działanie wiatru sprawia, że skóra próbuje się dostosować do nowych warunków.
Zaczerwienie skóry twarzy powinno zazwyczaj samoistnie szybko ustąpić. Nieco bardziej uciążliwe może być dla osób z wrażliwą skórą lub predyspozycjami do zaczerwień – wówczas zalecana jest dodatkowa pielęgnacja oraz unikanie gwałtownych zmian temperatury, o ile to możliwe. W przypadku gdy wypieki, pomimo ustania bodźców, dalej się utrzymują, może być to spowodowane chorobą skóry. W takim przypadku należy bezwzględnie udać się do lekarza.

Choroby lub zmiany fizjologiczne wywołujące zaczerwienienia

Zmiany hormonalne

Przyczyną wypieków na twarzy mogą być zmiany hormonalne w organizmie, np. podczas ciąży, w okresie dojrzewania lub menopauzy. Wypiekom na twarzy towarzyszą wówczas również inne objawy, takie jak kołatanie serce czy ataki gorąca.

Alergie

Częstą przyczyną zaczerwienienia na twarzy są różnego rodzaju alergie. Możemy tutaj wymienić alergie pokarmowe, które poza rumieńcem na twarzy mogą również powodować obrzęk warg czy języka, a w skrajnych przypadkach nawet trudności w oddychaniu. Uczulenie może również wywoływać kontakt z niektórymi substancjami, np. kosmetykami lub perfumami, czy ekspozycja na kurz, pyłki i niektóre zwierzęta.

Choroby skóry

Zaczerwienia mogą powstawać w przypadku nadmiernego wydzielania sebum, które prowadzi do zatykania porów i w konsekwencji – do stanu zapalnego. Do bardziej poważnych chorób wywołujących wypieki na twarzy należą trądzik oraz toczeń. Przyczyną może być również nadciśnienie.

Co na zaczerwienienia na twarzy? Co na czerwoną twarz?

Niektórych sytuacji powodujących wypieki na policzkach nie da się uniknąć. Wspomnieliśmy np. o wysiłku fizycznym czy zmianach temperatury, które mogą wpływać na powstawanie zaczerwienień. Jednak jeżeli wiadomo, że niektóre pokarmy lub inne alergeny wywołują niepożądaną reakcję organizmu, to należy ich bezwzględnie unikać. Podobnie jest w przypadku gwałtownych zmian temperatury, a jeżeli to niemożliwe należy zadbać wcześniej o odpowiednią ochronę skóry twarzy. Jeżeli rumień na policzkach jest wywoływany przez stres, można wypróbować np. technik relaksacyjnych lub po prostu w miarę możliwości unikać czynników stresogennych.

Pielęgnacja skóry to podstawa

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy unikać gorącej wody i korzystać z delikatnych kosmetyków, które nie będą podrażniać skóry. Podrażnienia mogą wywoływać sztuczne zapachy dodawane do kosmetyków. Należy również unikać w składzie konserwantów, takich jak parabeny, sztucznych barwników, alkoholi oraz siarczanów (SLS lub SLES). Generalna zasada mówi, żeby używać kosmetyków z jak najprostszym składem oraz składnikami pochodzenia naturalnego.
Skórę należy również regularnie nawilżać. Wybieraj produkty bezzapachowe, hipoalergiczne oraz takie, które są przeznaczone do skóry wrażliwej. Dobrym rozwiązaniem jest nakładanie kremu nawilżającego na lekko wilgotną skórę, co pozwoli lepiej zatrzymać wilgoć. Warto wybierać również produkty, które zawierają łagodzące składniki, takie jak aloes, alantoina, pantenol czy ekstrakty z rumianku lub zielonej herbaty. Wybieraj również produkty z ceramidami oraz kwasami tłuszczowymi, które pomagają odbudować naturalną barierę skóry.
Rumień na policzkach można również ograniczyć poprzez odpowiednią ochronę przed słońcem. Jeżeli wybierasz się na wakacje, gdzie temperatury są bardzo wysokie albo jest silne promieniowanie UV, codziennie stosuj kremy z filtrem SPF. Podobnie należy postępować, gdy fala upałów trafi do Polski. Również zimą należy chronić skórę twarzy przed działaniem niskich temperatur oraz wiatru.
Należy również pamiętać o zdrowej diecie oraz regularnym nawadnianiu organizmu od wewnątrz w ciągu dnia. Najlepiej unikać alkoholu, szczególnie gdy ma się tendencje do powstawania zaczerwienień, oraz pikantnych potraw.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.