Data publikacji:

Olejek pichtowy: zastosowanie i właściwości

Olejek pichtowy to wszechstronny, naturalny produkt leczniczy, który powstaje w wyniku tłoczenia pędów jodły syberyjskiej. Wcześniej stosowany był przede wszystkim w Rosji, obecnie jednak coraz częściej mówi się o jego właściwościach także i w naszym kraju. Sprawdź, kiedy warto po niego sięgnąć.
olejek pichtowy

Przeczytaj również: Olej babassu – niezbędny w twojej kosmetyczce

Olejek pichtowy – właściwości

Olejek pichtowy to produkt o wyjątkowych właściwościach, które gwarantuje świetny, naturalny skład. Przykładem mogą tu być lotne fitocydy – jak np. octan bornylu, które działają przeciwwirusowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W olejku pichtowym znajduje się również kamfora, która znana jest ze swojej mocy rozgrzewania tkanek oraz poprawiania krążenia. Ważnymi składnikami są także: alfa-pinen, który pomaga oczyszczać drogi oddechowe, uspokajający borneol oraz przeciwzapalny kadinen.
Warto wiedzieć, że olejek pichtowy występuje w trzech postaciach: klasycznego olejku o cierpkim smaku, miodu pichtowego (połączenie klasycznego olejku i miodu) oraz nafty pichtowej (klasyczny olejek plus nafta kosmetyczna). Olejek oraz miód mogą być stosowane wewnętrznie, z kolei nafta – tylko zewnętrznie.

Olejek pichtowy – zastosowanie

Olejek pichtowy jest wyjątkowo uniwersalnym produktem – możesz stosować go zarówno w przypadku dolegliwości bólowych czy przeziębienia, jak i trądziku. Oto więcej szczegółów:
  • Olejek pichtowy do użytku wewnętrznego
Olejek stosowany wewnętrznie warto stosować dla złagodzenia lub zlikwidowania różnorakich problemów skórnych (działanie od wewnątrz organizmu). Sięgnij po niego, jeżeli cierpisz na owrzodzenia, opryszczkę, masz trądzik, czyraki, łuszczycę, łupież czy grzybicę. Ponadto olejek pichtowy w swojej klasycznej formie świetnie sprawdzi się jako środek na reumatyzm czy artretyzm. We wszystkich opisanych wyżej dolegliwościach zażywaj 3 krople olejku co 4-5 godzin. Dla lepszych wrażeń smakowych możesz wypijać go ze słodką herbatą albo cukrem.
Jeżeli dokucza ci przeziębienie (masz kaszel, gorączkę, boli cię gardło), lepiej sprawdzi się olejek pichtowy wymieszany z miodem. Wypijaj jedną łyżeczkę co 3-4 godziny. Podobne dawkowanie jest zalecane w przypadku chorych zatok. Uwaga! Jeśli przeziębienie nie mija przez kilka dni albo objawy nasilają się, należy udać się do lekarza.
  • Oleje pichtowy – zastosowanie zewnętrzne
Olejku z pędów jodły syberyjskiej możesz używać także zewnętrznie. Polecany jest przy wszelkiego rodzaju problemach skórnych – od liszaju, przez pryszcze, po grzybicę czy wrzody. Aby ci nie zaszkodził, wybierz ten wymieszany z naftą kosmetyczną. Wystarczy raz dziennie przemywać nią zmienioną skórę. Uwaga! Olejek pichtowy wymieszany z naftą kosmetyczną możesz stosować także do demakijażu. Wiele kobiet podkreśla, że takie działanie znakomicie poprawia kondycję skóry – prawdopodobnie jest tak z uwagi na antybakteryjne i antyseptyczne działanie preparatu

Olejek pichtowy – skutki uboczne

Olejek pichtowy w zasadzie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jedynym problemem zdrowotnym po jego zastosowaniu może być zaczerwienienie skóry i pojawienie się na niej swędzącej wysypki – dotyczy to jednak tylko i wyłącznie osób uczulonych na żywicę jodły. Jeśli zauważasz u siebie objawy alergii – zrezygnuj z dalszego stosowania olejku.

Olejek pichtowy – przeciwwskazania

Olejek z pędów jodły syberyjskiej jest fantastycznym produktem, ale nie wszyscy mogą go zażywać. Nie wolno go stosować u dzieci poniżej 3. roku życia (według niektórych źródeł poniżej 4. roku życia), a także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Autor: R. Wojtaś