Data publikacji:

Jakie są nazwy kolczyków w uszach?

Nie wiesz, jakie wybrać kolczyki w uchu? Nazwy poszczególnych modeli bez wątpienia ułatwią Ci wybór. W końcu inne dodatki wybierzesz do noszenia w centralnej części płatka, a inne ozdobią górną chrząstkę ucha. Przygotowaliśmy więc przegląd najpopularniejszych kolczyków i ich nazw. Sprawdź, co musisz wiedzieć o profesjonalnym piercingu ucha. Zapraszamy do lektury!
nazwy kolczyków w uszach

Piercing ucha – co warto wiedzieć?

Kolczyki w uszach to dodatek, który towarzyszy kobietom od pokoleń. W zamierzchłych czasach biżuteria nie tylko stanowiła ozdobę, lecz świadczyła również o statusie społecznym lub pełniła funkcje rytualne. Dziś biżuteria bez wątpienia ewoluuje i dotyczy to przede wszystkim kolczyków w uszach. Nazwy tych najpopularniejszych dodatków różnią się w zależności od umiejscowienia.
Nie same nazwy kolczyków są istotne. Liczy się również materiał, z jakiego zostały wykonane. Od stuleci najchętniej wybierane są złote, srebrne lub przynajmniej pozłacane egzemplarze. W sklepach z biżuterią i dodatkami można znaleźć również modele miedziane, wykonane ze stali chirurgicznej i innych tworzyw sztucznych, więc każdy – niezależnie od płci i preferencji – znajdzie coś dla siebie.

Nazwy kolczyków w uchu i przygotowanie do przekłucia

Jakie wyróżniamy nazwy kolczyków? Już wytłumaczyliśmy, że ich nazwy nawiązują do zdobionej części ucha. W profesjonalnym salonie piercingu można przekłuwać różne części ucha – zarówno te miękkie, jak i twarde. Wiązać się to będzie oczywiście z różnym czasem gojenia. Przekłuwanie miejsc twardych może być bardziej bolesne niż tych miękkich, ale to zawsze kwestia indywidualna.
Jak przygotować się więc do przekłucia ucha? Najpierw znajdź zaufany, profesjonalny salon, gdzie wiesz, że cały zabieg zostanie przeprowadzony w sterylnych warunkach. Dowiedz się również, jakie materiały mogą wywoływać alergię i sprawdź, czy na żaden z nich nie masz uczulenia.
Rodzaje kolczyków każdy dopasowuje do swoich indywidualnych preferencji – ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Minimaliści przekłują po jednej dziurce w każdym uchu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nosić po dwa czy nawet trzy kolczyki! Pamiętaj jednak o swoim bezpieczeństwie i jeśli planujesz więcej przekłuć, postaw na wnikliwy wywiad, analizę i rozmowę z profesjonalistą, który zajmuje się piercingiem.

Nazwy kolczyków w uchu

Jakie są nazwy kolczyków w uchu? Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje, które warto znać!
Lobe to nazwa kolczyka w uchu, którą zna niemal każdy. To najpopularniejsze i zarazem najmniej bolesne przebicie w centralnym płacie ucha. Goi się maksymalnie 2 miesiące. Wyróżnia się różne rodzaje kolczyka w uchu takiego jak lobe. Upper umieszczany jest delikatnie ponad klasycznym przebiciem. Horizontal lobe to horyzontalne przekłucie, a vertical? Wertykalnym.
Tragusem określa się nazwę kolczyka, który ulokowany jest na małej chrząstce od strony twarzy. Najczęściej znajduje się w centralnej części chrząstki, ale niektórzy wykonują anti-tragus (umiejscowiony naprzeciw skrawka ucha) lub vertical tragus (przebija się skrawek ucha z dołu do góry).
Industrial jest przekłuciem, do którego używa się konkretnego rodzaju kolczyka, czyli sztangi. Przebija się dwie górne części ucha i to właśnie tam umieszcza się biżuterię. Gojenie może trwać nawet 10 miesięcy.
Helix umieszcza się w okolicach zawinięcia chrząstki ucha. Tym mianem określa się znaczną część klasycznych przebić w górnej chrząstce. Ranka po przekłuciu również może goić się przez 3–4 miesiące. Wyróżnia się również forward helix – rozpoznasz go po umiejscowieniu bliżej twarzy.
Rook to przebicie odnogi chrząstki, która położona jest tuż nad miejscem, gdzie został umieszczony daith. Rook to nie jest kolczyk dla każdego – przebicie będzie możliwe wyłącznie przy odpowiednio ukształtowanej chrząstce. Czas gojenia się przebicia również nie należy do najkrótszych, bo może trwać nawet 4 miesiące.
Inner conch wiąże się z przebiciem środkowej, tylnej części małżowiny usznej. Kolczyk jest schowany pod małą fałdką z chrząstki. Warto w tym miejscu wybrać klasyczne wkręty.
Outer conch polega na przekłuciu środkowej części ucha (ścianki). Kolczyk umieszczony jest jednak bardziej po zewnętrznej stronie.
Orbital nie ma dokładnie określonego miejsca. Jego mianem określa się dwa przekłucia, które zostały połączone jednym kolczykiem (dobrze w tej roli sprawdzi się przykładowo klasyczne kółko lub też dopasowana podkowa).
Daith wiąże się z przebiciem małej i zagiętej części chrząstki, która znajduje się w środkowej części ucha.
Snug polega na przebiciu dwóch warstw chrząstki w zewnętrznej części ucha.
Tunnel cieszy się coraz większą popularnością, choć ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Kolczyk w uchu wkłada się w dziurkę, która jest rozpychana, a dzięki temu w środku tego niebanalnego dodatku pojawia się wolna przestrzeń.

Kolczyki w uchu – jak je pielęgnować?

Istotne są nie tylko nazwy kolczyków w uszach, lecz również pielęgnacja przekłuć – zwłaszcza tych świeżych. Tuż po zabiegu w Twoim uchu powinien znaleźć się antyalergiczny kolczyk, który pozwoli na bezpieczne gojenie rany. Warto zdecydować się również na wygodny, ergonomiczny model.
Po założeniu konkretnego rodzaju kolczyka otrzymasz również wytyczne związane z pielęgnacją. Przede wszystkim przez pierwsze tygodnie po przebiciu ucha unikaj solarium, basenu czy sauny. Rankę przemywaj solą fizjologiczną lub dedykowanymi preparatami do odkażania – unikaj jednak tych drażniących, nasączonych alkoholem. Pamiętaj również, by przebite ucho dotykać wyłącznie umytymi, zdezynfekowanymi rękoma.
Obserwuj również przekłucie. Utrzymująca się opuchlizna, bolesność, zaczerwienienia czy sącząca się ropa to niepokojące objawy – jeśli się pojawią, od razu skontaktuj się z osobą, która wykonywała przekłucie lub udaj się do lekarza. To właśnie dlatego tak ważne jest, by uszy przebijać w zaufanych miejscach i przestrzegać wszystkich zaleceń – wtedy kolczyki będą nie tylko piękne, lecz przede wszystkim bezpieczne!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka