Data publikacji:

Piercing ucha – metody i rodzaje kolczyków w uchu

Kolczyki w uszach to najpopularniejsza odmiana piercingu. Ich historia sięga czasów starożytnych, kiedy związane były z wysokim statusem społecznym. Dziś przekłute oczy widujemy u kobiet i mężczyzn w różnym wieku, a także u dzieci. Sprawdź, jakie są rodzaje kolczyków w uchu oraz jak dbać o miejsce wykonania piercingu.
piercing uszu

Piercing uszu – zdobienie o długiej historii

Przekłuwanie uszu znane było już kilka tysięcy lat temu – stosowano je m.in. w Cesarstwie Rzymskim, ale także w Afryce i Ameryce Północnej. Wówczas kolczyki w uszach stanowiły o wysokim statusie społecznym i bogactwie osoby, która je nosiła. Mimo upływu wieków popularność tej metody ozdabiania ciała nie minęła – dziś kolczyki to bezsprzecznie najchętniej stosowany typ biżuterii.
W ostatnich sezonach można zauważyć trend na bogate ozdabianie uszu. Nie wystarczy już jedna dziurka w płatku ucha: im więcej, tym ciekawiej! Wystylizowane uszy lansują trendsetterki i gwiazdy.

Typy kolczyków w uchu

W zależności od lokalizacji kolczyka, można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów piercingu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kolczyków w uchu?

Lobe piercing

To najczęściej spotykany typ przekłucia, wykonywany na środku płatka ucha.

Upper lobe piercing

Przekłucie wykonywane w górnej części płatka ucha.

Helix piercing

Polega na przekłuciu tzw. muszelki ucha, w miejscu jej zagięcia.

Conch piercing

Przekłucie środka muszelki ucha.

Daith piercing

Piercing wykonany na odnodze obrąbka ucha.

Traugus piercing

Kolczyk wykonuje się na skrawku ucha – małym wybrzuszeniu tuż przy wejściu do przewodu słuchowego.

Snug piercing

Przekłucie grobelki ucha w połowie jej wysokości.

Tunel

To specyficzny typ piercingu, polegający na przebiciu płatka ucha, a następnie jego stopniowym rozszerzaniu za pomocą specjalnych kolczyków.

Rodzaje kolczyków do ucha

Każdy z rodzajów piercingu ucha wymaga zastosowania właściwego rodzaju biżuterii. W wielu przypadkach sprawdzi się kolczyk typu labret (klasyczny model na sztyft). Do innych często stosowanych typów zaliczamy kolczyk-banan oraz surfarce bar, który sprawdza się na samym skrawku ucha. Każdy z nich dedykowany jest konkretnym typom piercingu.
Oczywiście, nie musisz ściśle trzymać się kolczykowych zasad. Jeden rodzaj biżuterii może pasować do różnych części ucha. Przed zakupem upewnij się jednak, że grubość pręcika będzie pasowała do miejsca przekłucia. Zbyt gruby kolczyk będzie powodował ból, z kolei za cienki nie będzie trzymać się stabilnie.

Pistolet czy igła? Jaka metoda piercingu jest lepsza?

Uszy przekłuwane są dwiema metodami: z użyciem specjalnego urządzenia zwanego pistoletem oraz igły chirurgicznej. Pierwsze rozwiązanie spotykane jest praktycznie tylko w gabinetach kosmetycznych. Płatek ucha wkładany jest pomiędzy dwie blaszki, a następnie przekłuwany z dużą prędkością za pomocą ostrej głowicy. Pistolet może być stosowany wyłącznie do przekłuwania miękkich tkanek ucha.
Przekłuwanie igłą to metoda rekomendowana przez zawodowych piercerów. Dzięki niej można wykonać dziurkę nie tylko w uchu, ale praktycznie w każdej części ciała. Choć jest bardziej bolesne i długotrwałe niż przebijanie ucha pistoletem, w rzeczywistości jest znacznie mniej inwazyjne. W odróżnieniu od pistoletu igła nie powoduje rozerwania tkanek, a gojenie rany po tak wykonanym piercingu trwa znacznie krócej. Wiele osób uważa także, że przekłuwanie uszu jednorazową igłą jest o wiele bardziej higieniczne.

Gdzie bezpiecznie przekłuć uszy?

Wybrałaś już rodzaj kolczyka do ucha? Świetnie – teraz pora na znalezienie dobrego salonu piercingu. Nigdy nie przebijaj uszu samodzielnie, jeśli nie masz w tym doświadczenia! Zabieg może nie tylko się nie udać, ale także skutkować infekcją. Poszukując salonu, zwróć uwagę na opinie dotychczasowych klientów oraz portfolio realizacji piercerów.

Jak dbać o miejsce piercingu?

Po przekłuciu ucha szczególnie istotna jest pielęgnacja rany. Stosując się do poniższych wskazówek, możesz liczyć na to, że po kilkunastu dniach miejsce przebicia ucha będzie całkowicie zagojone.
  • Przez czas wskazany przez piercera stosuj tylko kolczyk ze stali chirurgicznej. To bezpieczny, antyseptyczny materiał, który nie uczula i nie powoduje podrażnień.
  • Unikaj moczenia rany – uważaj na nią szczególnie podczas mycia. Warto zainwestować w jednorazowe ochraniacze na uszy, stosowane w salonach fryzjerskich.
  • Dwa razy dziennie ostrożnie przemywaj ranę preparatem antyseptycznym (bez wyjmowania kolczyka). Ranę możesz smarować również maścią o działaniu antybakteryjnym.
  • Nie dotykaj ucha i staraj się na nim nie kłaść.
  • Nausznica, czyli „oszukany” piercing ucha

    Podobają ci się wystylizowane uszy, jednak nie chcesz decydować się na ich przekłuwanie? Dobrym rozwiązaniem okaże się nausznica – bardzo modna odmiana kolczyka, którą wystarczy delikatnie zaczepić na krawędzi ucha. Do złudzenia przypomina efektowny piercing, a w dowolnym momencie możesz ją zdjąć bez żadnych konsekwencji!

    Rodzaje kolczyków w uchu – podsumowanie

    Przekłucie ucha to prosty sposób na metamorfozę wizerunku i wprowadzenie do niego oryginalnego, nieco rockowego klimatu. Jeśli wybrałaś już rodzaj kolczyka do ucha, pamiętaj o skorzystaniu z usługi piercingu w renomowanym salonie.
    Zdjęcie: Envanto Elements