Data publikacji:

Piercing ucha – metody i rodzaje kolczyków w uchu

Chcesz wykonać piercing ucha? Zanim udasz się do salonu, koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Podpowiadamy w nim, jakie są rodzaje przekłuć ucha i rodzaje kolczyków w uchu. Dodatkowo zastanawiamy się, które przekłucia są najmniej i najbardziej bolesne oraz jak długo goi się każde z nich. A może szukasz wiedzy na temat przeciwwskazań do wykonania piercingu ucha lub zastanawiasz się, jak pielęgnować ucho po przekłuciu? Odpowiedzi na te pytania również znajdziesz w poniższym tekście. Zdecyduj się na piercing świadomie i sprawdź, co może cię czekać!
Young woman doing piercing at beauty studio salon.

Piercing ucha – co to jest?

Chcesz zrobić sobie piercing? Co to właściwie jest piercing? Piercing ucha to nic innego jak przekłucie ucha i następnie umieszczenie w powstałym otworze kolczyka. Zajmuje się tym przeszkolony piercer, który do przekłucia uszu wykorzystuje specjalną igłę. Można wyróżnić różne rodzaje piercingu ucha. A do różnych rodzajów przekłuć nosi się różne kolczyki w uchu. Najpopularniejsze nazwy kolczyków w uchu i rodzaje przekłuć ucha omawiamy w dalszej części artykułu.

Rodzaje przekłuć ucha i rodzaje kolczyków w uchu

Najbardziej klasyczne, a zarazem najbardziej popularne rodzaje przekłuć ucha to tzw. lobe piercing, czyli przekłucie płatka ucha. Po przekłuciu lobe w okresie inicjacyjnego gojenia, które trwa 4–6 tygodni, należy nosić wykonany z tytanu kolczyk labret (po tym czasie można nosić dowolne kolczyki do ucha). Labret ma płaską końcówkę, która bardzo dobrze przylega do ucha, przez co trudniej zahaczyć o kolczyk, chroniąc w ten sposób przekłute miejsce przed podrażnieniami.
Inne rodzaje przekłuć ucha lobe to upper lobe, który polega na wykonaniu kolejnego przekłucia nieco wyżej od poprzedniego, a także vertical lobe, czyli pionowe przekłucie płatka ucha. Wyróżniamy też transverse lobe wykonywane w poprzek płatka ucha. W przypadku dwóch ostatnich technik czas gojenia jest bardziej skomplikowany i dłuższy.
Inne rodzaje kolczyków w uchu to przekłucie chrząstki ucha. Najbardziej standardowe przekłucie chrząstki ucha to helix, czyli przekłucie w górnej chrząstce ucha. Popularne są również: podwójny oraz potrójny helix, gdzie odpowiednio w chrząstce umieszcza się dwa lub trzy kolczyki. Wyróżniamy również forward helix, gdzie piercing wykonuje się wzdłuż naturalnego zagięcia obrąbka ucha. W przypadku helixa okres inicjacyjnego gojenia to 8–12 tygodni. Wówczas również należy nosić labaret. Warto dodać, że przekłucie chrząstki ucha jest znacznie bardziej bolesnym zabiegiem.
Inne popularne metody piercingu to daith, która polega na przekłuciu chrząstki znajdującej się w głębi muszli (nad kanałem ucha) oraz targus piercing polegający na przekłuciu małej chrząstki znajdującej się tuż przy twarzy. Z kolei conch piercing to przekłucie środkowej części małżowiny usznej. Okres inicjacyjnego gojenia dla powyższych typów piercingu to 8–12 tygodni.

Przekłucie ucha – czy to boli? Czy są przeciwwskazania do przekłucia uszu?

Ból towarzyszący przekłuciu ucha to dość indywidualna kwestia związana z tolerancją bólu. Podczas gdy dla jednych przekłucie może być prawie niezauważalne, dla innych będzie to bardzo niekomfortowe przeżycie. Stopień bólu zależy również od miejsca piercingu. Przekłucie płatka będzie mniej odczuwalne niż w przypadku przekłucia chrząstki. Większość specjalistów rekomenduje przekłucie przy użyciu igły, które jest mniej bolesne oraz minimalizuje ryzyko powikłań.
Przeciwwskazaniem do wykonania piercingu mogą być choroby skórne, które mogą utrudniać proces gojenia i zwiększać podatność na infekcje. W przypadku alergii na określone metale lub srebro rozwiązaniem może być np. biżuteria z tytanu. Przekłuwać uszu nie powinno się również w trakcie ciąży.

Cena przekłucia uszu

Cena przekłucia uszu zależy od miejsca oraz salonu, na który się zdecydujesz. Cena może się wahać od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych w bardziej renomowanych studiach piercingu. Oprócz ceny za przekłucie uszu często w koszt usługi jest również wliczana biżuteria. Najtańsze jest standardowe przekłucie płatka, nieco droższe będą bardziej zaawansowane rodzaje przekłuć, takie jak helix czy targus.

Pielęgnacja uszu po przekłuciu

Pielęgnacja uszu po przekłuciu to rzecz niezwykle ważna, żeby zapobiec komplikacjom i przyspieszyć gojenie ucha. W przypadku lobe piercing całkowity czas gojenia wynosi ok. 3 miesiące. W przypadku helix, daith, targus oraz conch piercing jest to ok. 9 miesięcy. W tym okresie należy uważać, żeby nie zahaczać o kolczyk, co może prowadzić do powstania bolących podrażnień w okolicy przekłutego miejsca. Przekłute miejsce należy chronić przed dostępem bakterii, dlatego w okresie gojenia należy unikać kąpieli w basenie czy korzystania ze słuchawek. Należy też często myć ręce, np. po zabawie z psem lub kotem.

FAQ o piercingu uszu

Gdzie najmniej boli kolczyk w uchu?
Kolczyki w uchu i piercing uszu bywa bolesny. W którym miejscu ucha kolczyk boli najmniej? Oczywiście w płatku ucha. W płatku nie znajdują się żadne chrząstki, a więc przekłucie jest praktycznie bezbolesne. Miejsca na kolczyki w uchu, gdzie przekłucie boli najmniej, to także górna część płatka ucha. A właściwie każda część ucha, w której nie ma chrząstki.

Czego nie można robić po przekłuciu uszu?
Zrobiłaś sobie piercing w uchu? Po przekłuciu nie powinnaś dotykać kolczyka, ruszać nim, bawić się czy obracać. Może to wywołać zasinienie, dodatkową opuchliznę i ból. Dodatkowo zrezygnuj na jakiś czas z basenu i gorących kąpieli. Zbyt intensywne moczenie przekutego miejsca może spowodować podrażnienia. Z kolei w basenie roi się często od bakterii, które nie powinny się dostać do świeżo przekłutego miejsca. A gorące kąpiele rozszerzają naczynia krwionośne. To z kolei może prowadzić do zwiększenia obrzęku i bólu w miejscu przekłucia.

Kiedy najlepiej zrobić kolczyk w uchu?
Zastanawiasz się, jaki jest najlepszy czas na piercing w uchu? To wczesna wiosna lub początki jesieni. Warunki atmosferyczne są wtedy najkorzystniejsze do przekłucia. Zastanawiasz się, od jakiego wieku można zrobić kolczyk w uchu? Tego typu przekłucie można wykonać już dziecku, które ukończyło 6.–7. rok życia.

Kiedy nie można robić kolczyka?
Istnieją różne przeciwwskazania, jeśli chcesz nosić kolczyki w uszach i wykonać piercing. Najpopularniejsze przeciwwskazania do piercingu ucha to białaczka, atopowe zapalenie skóry, HIV, WZW typu B i C, a także zaburzenia krzepliwości krwi. Lepiej zrezygnować z przekłucia, jeśli borykasz się aktualnie ze stanem zapalnym lub masz zaburzoną odporność, np. chorujesz obecnie na grypę.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.